Тетіївська міська рада
Київська область, Білоцерківський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

СТАНЬТЕ ТИМИ ЗМІНАМИ, ЯКІ ВИ ХОЧЕТЕ БАЧИТИ У СВІТІ

Дата: 22.03.2023 08:25
Кількість переглядів: 83

СТАНЬТЕ ТИМИ ЗМІНАМИ, ЯКІ ВИ ХОЧЕТЕ БАЧИТИ У СВІТІ

До Всесвітнього дня водних ресурсів (22 березня)

 

Традиційно, вже понад 30 років, міжнародна спільнота святкує 22 березня Всесвітній день водних ресурсів (Міжнародний день води). Кожний такий день присвячується певній темі. Цього року Всесвітній день води пройде під гаслом «Станьте тими змінами, які ви хочете бачити у світі» і буде спрямований на вирішення проблем із водопостачанням та якістю води, яку споживає людство. Кожна людина може обрати для себе шляхи вирішення проблем у сфері водопостачання та санітарії. І навіть незначні дії кожного, якими б вони не були, допоможуть у вирішенні водної кризи.

Сьогодні ми хочемо поговорити про нашу річку Рось, проблеми якої турбують багатьох людей, що мешкають в межах її басейну і не тільки.

Річка Рось відноситься до двадцяти найбільших річок України, таналежить до найбільших правобережних приток Дніпра. Поверхневий стік річкового басейну Росі формують  1136 малих річок, з них довжиною менше 10 км – 1034. Для річок басейну Росі характерні літньо-осіння та зимова межень, яка порушується окремими підйомами рівнів під час дощів або танення снігу.

Кліматичні зміни, що відбуваються в світі, не оминули і територію басейну. За даними метеостанцій, розташованих в басейні, середня річна температура повітря зросла за останні сто років майже на 2 °С. Особливо помітним стало потепління в останнє десятиліття. Підвищення температури повітря вплинуло на водний режим Росі, зокрема, внаслідок збільшення випаровування. Окрім того, підвищення температури повітря взимку, вочевидь, позначилося на снігозапасах і відповідно обсягах весняного водопілля. Наявні дані показують, що річна кількість опадів у басейні Росі досить мінлива – відмінність між вологими і посушливими роками сягає більш ніж два рази. Зменшення зволоженості водозбору Росі, яке простежується останнім часом, позначилося і на обсязі річкового стоку.

Протягом останніх 15 років в басейні Росі спостерігається дуже низька водність, яка спричинена дефіцитом опадів, спекотною погодою влітку та, відповідно, збільшенням випаровування з водної поверхні. У меженний період природна течія річки практично припиняється і вона існує лише за рахунок екологічних попусків з водосховищ і ставків.

Специфікоюрічкового басейну річки Рось є те, що він відноситься до найбільш зарегульованих в Україні. Будівництво штучних водойм пов’язане з необхідністю регулювання неоднакового в часі стоку річок. Вода, яка накопичується під час повеней і дощових паводків в ставках та водосховищах, використовується в меженний період для водопостачання та збереження водності річок, коли стік малий, а потреба у воді найбільша. Згідно останньої інвентаризації, проведеної у 2021 році на виконання протокольного рішення Ради національної безпеки і оборони України, в басейні річки налічується 55 водосховищ та 2622 ставка. На самій Росі створено 10 руслових водосховищ.

Основними джерелами забруднення поверхневих вод басейну річки Рось є комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства. Більшість з очисних споруд в басейні побудовані у 60-70-х роках минулого століття, отже фізично та морально застарілі та не виконують функцію очистки стічних вод належним чином. Значна кількість населених пунктів по берегах річки взагалі не мають централізованої системи водовідведення (каналізації). 

Окрім того, у містах і селищах басейну р. Рось,відсутні очисні споруди на зливовій каналізації. За відсутності очисних споруд весь забруднений поверхневий стік, що містить органіку, нафтопродукти, біогенні речовини та важкі метали змивається в річки, особливо після випадання зливових дощів.До зливової каналізації, якою дощова вода скидається у річку, потрапляють і господарсько-побутові стоки, що зумовлено існуванням так званих “врізок”. Лише у м. Біла Церква налічується близько 26 випусків зливової каналізації у р. Рось, через які надходить велика кількістьзабруднених стоків.

Болючою проблемою є відсутність, в більшості випадків, винесених в натуру прибережних захисних смуг річок та водних об’єктів (водосховищ і ставків). Відсутність таких смуг призводить до швидкого потрапляння у річку залишків мінеральних добрив, засобів захисту рослин (пестицидів та гербіцидів). Це викликає забруднення води органічними речовинами, сполуками азоту та фосфору, що, в свою чергу, сприяє «цвітінню» води в літній період, зниженню вмісту кисню та викликає загибель риби.

Звісно, серед кардинальних заходів, що дозволять вирішити зазначені вище проблеми басейну (заборона будівництва нових водозаборів,  реконструкція  каналізаційних очисних  споруд, будівництво очисних споруд на зливовій каналізації, відведення прибережних захисних смуг та заборона їх розорювання, дотримання режимів  роботи та підтримання екологічних витрат  води  на  водних  об’єктах  басейну) є такі, що потребують значних матеріальних та фінансових ресурсів.

 

Але зберегти Рось та її притоки, запобігти їх забрудненню, поліпшити якість води може кожен з нас, лише незначно змінивши свої звички.

 

Зміна звичок по веденню домашнього господарства:

 1. Використовуйте якомога менше хімічних засобів при прибиранні будинку.  Використання таких токсичних хімікатів, як відбілювач або аміак, не тільки шкідливо для водних ресурсів, але у них просто немає необхідності. Натуральні миючі засоби також ефективні.
 2. Утилізуйте відходи правильно. Ніколи не зливайте в каналізацію відходи, які не розкладаються. Коли ви користуєтеся токсичними речовинами, такими як фарби або аміак, прийміть заходи щодо їх правильної утилізації. Ось деякі речовини, які ніколи не можна зливати в каналізацію: фарби, розчинники, очищувачі.
 3. Не змивайте ліки в каналізацію. Ліки зроблені з речовин, які можуть виявитися шкідливими для навколишнього середовища, зокрема для водної біоти.
 4. Не змивайте сміття в каналізацію. Змиваючи в унітаз такі предмети, як памперси, вологі серветки, тампони, ви можете створити проблеми з каналізацією. До того ж ці предмети будуть засмічувати річки і озера, а це може погубити риб та інших річкових мешканців. Замість змивання таких предметів в унітаз, просто викиньте їх у смітник.
 5. Економте якомога більше води. Економія води дуже важлива для збереження водних ресурсів. Очищення питної води і води для ведення домашнього господарства вимагає багато зусиль та енергоресурсів, тому економте якомога більше води, особливо під час посухи.
 6. Намагайтеся не використовувати пластик. Пластик практично не розкладається в природі, він накопичується в річках та інших водних об’єктах. Сміття, що забруднює їх, завдає шкоди водним мешканцям і людям. По можливості, використовуйте скляні контейнери або тканинні пакети замість пластику.

 

Економія води на присадибній ділянці:

 1. Правильно поливайте. Поливайте город до сходу сонця або після його заходу, щоб уникнути випаровування, що призводить до нераціонального використання води.
 2. Не використовуйте пестициди і гербіциди. Ті хімікати, які ви розпорошуєте в городі, потрапляють у ґрунт і просочується у воду. Забруднена вода чинить негативний вплив на навколишнє середовище і на людей, які від неї залежать. Використовуйте натуральні засоби для боротьби з шкідниками і бур’янами.
 3. Міняйте бетонні покриття на газони. Звичайно, двір викладений плиткою красиво виглядає, скорочує зусилля на регулярний догляд за газоном, але пам’ятайте, що галявина навколо будинку набагато корисніше для навколишнього середовища.
 4. Запобігайте ерозії ґрунту. Коли ґрунт піддається ерозії і руйнується, потрапляючи у річки, хімічні речовини з ґрунту розчиняються у воді, створюючи проблеми рослинам і тваринам. Наприклад, коли рівень фосфору у воді підвищується, це приводить до бурхливого цвітіння водоростей, а це в свою чергу, може знищити популяцію риб. Щоб запобігти ерозії, висаджуйте більше дерев, кущів і трави.
 5. Збирайте і компостуйте садові відходи. Вони можуть потрапити в каналізацію, канави, потічки. Навіть якщо ваші відходи не містять гербіцидів і пестицидів, велика кількість гілок, листя, скошеної трави можуть перенаситити воду поживними елементами.

 

Поширення екологічних знань:

 1. Будьте активні в школі або на роботі. В школі або на роботі ви можете робити ті ж дії, що і вдома. Залучайте до цього процесу друзів, вчителів, колег, розповідайте їм про можливості збереження чистоти води.
 2. Допомагайте прибирати сміття навколо водойм. Якщо ви живете недалеко від річки або ставка, ви багато чого можете зробити для того, щоб захистити його від забруднення. Дізнайтеся, чи організовуються суботники по прибиранню прилеглих до водойми територій, обов’язково беріть участь у такому прибирання в якості волонтера, щоб очистити береги водойми.
 3. Публічно говоріть про проблеми забруднення води у вашому регіоні. Незважаючи на те, що існують певні правила скидання стічних вод, не всі підприємства їх дотримуються. Дізнайтеся, яке підприємство забруднює місцеву водойму і підійміть питання про вирішення цієї проблеми. Вивчайте закони про захист навколишнього середовища і водних ресурсів, вступайте в місцеві природоохоронні громадські об’єднання.

 

Саме до цього закликає нас гасло Всесвітнього дня води – 2023.

 

 

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь