ПРИЗОВ ДО АРМІЇ: СТРОКОВА ВІЙСЬКОВА СЛУЖБА
Призовний вік в Україні у 2019 році встановлено на рівні 20-27 років. Таким чином, чоловіки цієї вікової категорії, які визнані придатними до стройової підготовки і не мають підстав для відстрочки або звільнення від армії, зобов’язані пройти службу в рядах Збройних сил України. Нагадаємо, що раніше призову в армію підлягали юнаки віком від 18 років. Разом з тим, незважаючи на підвищення віку призовників-строковиків, молоді люди 18-19 років можуть пройти службу в армії на добровільній основі (за контрактом).
Згідно ст. 23 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу» термін служби в армії становить:
18 місяців – для призовників, які не мають вищої освіти;
12 місяців – для призовників зі ступенем спеціаліста або магістра
Як і раніше, у 2019 році в Україні буде проведено дві хвилі призовів у армію — весняний та осінній. Терміни проведення призовної кампанії на строкову військову службу визначаються щорічно Указом Президента України. На 2019 рік встановлено такі дати призову:
з 1 квітня по 30 червня — весняний призов 2019 року
з 1 жовтня по 31 грудня — осінній призов 2019 року
Призовна кампанія може бути продовжена будь-якої миті протягом року лише на підставі Указу Президента (приймати новий закон для цього не потрібно). Крім того, чинне законодавство дозволяє Президенту в будь-який момент оголосити позачергові і додаткові призови строковиків, наприклад, в Нацгвардію (літній призов) або прикордонну службу (зимовий призов).
Що робити, якщо принесли повістку?
Згідно з українським законодавством, призовники, які отримали повістку з військкомату зобов’язані прибути до призовної дільниці в термін, вказаний у повістці. При цьому в Законі зазначено, що неотримання повістки з будь-яких причин не є підставою для ігнорування призову. Отже, як тільки в країні оголошено про початок нового призову в армію, військовозобов’язаним громадянам дається 10 днів на явку у військовий комісаріат.
Поважними причинами неявки до військкомату можуть вважатися тільки форс-мажорні ситуації: стихійне лихо, хвороба призовника, смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, дідуся, бабусі) або близького родича дружини. Будь-які інші причини не є достатньо вагомими і можуть бути прирівняні до ухилення від армії.
Яка відповідальність за ухилення від призову в армію?
В Україні передбачено два види відповідальності за порушення законодавства про військову службу — адміністративна і кримінальна. В якості адмінпокарання за неявку у військкомат застосовуються штрафні санкції, передбачені ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення:
штраф від 85 до 119 гривень за перше порушення
штраф 170-255 гривень — за повторне порушення
Кримінальна відповідальність за ухилення від призову на строкову військову службу настає за статтею 335 КК України і передбачає обмеження волі на строк до 3-х років.
Враховуючи вищесказане, громадянам призовного віку необхідно з’явитись до Тетіївського районного військового комісаріату до 20 березня 2019 року, задля виключення випадків притягнення до відповідальності за порушення законодавства у військовій сфері.
Військовий комісар Тетіївського районного військового комісаріату підполковник Р.Гібелінда