Основні положення проекту Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України щодо підвищення пенсій
Система пенсійного забезпечення, за якої більшість пенсіонерів знаходяться за межею бідності, потребує негайних змін. Так, з 12 млн. пенсіонерів 8 млн. отримує тільки мінімальну пенсію 1312 грн. (з травня цього року), яка становить лише близько 50% вартості «споживчого кошику» фактичного прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Середній розмір пенсії по Україні становить 1828 грн. (станом на 1 квітня 2017 року).
Першим кроком пенсійна реформа, запропонована Урядом, передбачає осучаснення пенсій. Для цього Уряд запроваджує єдині правила визначення розмірів пенсійних виплат.
Запроваджується нова формула нарахування пенсій за єдиним підходом для «старих» і «нових» пенсіонерів із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн. (раніше - в залежності від року призначення пенсії від 1197,91 грн. до 3764,40 грн.), тобто показник, за яким розраховуються пенсії, буде підвищено майже утричі. У результаті підвищення пенсій, у разі здійснення осучаснення зарплати до 3 764,40 грн., більше 5 млн. українських пенсіонерів з 1 жовтня 2017 року після ухвалення цього законопроекту Парламентом отримають підвищення пенсій від до 200 грн. і більше 1 тис. грн. щомісячно.
Розробляючи пенсійну реформу, Уряду вдалося уникнути підвищення пенсійного віку. Пенсійний вік залишається на рівні 60 років для людей, які мають страховий стаж 25 років.
При цьому запроваджується гнучкий коридор пенсійного віку та можливості компенсації відсутнього страхового стажу - громадяни, яким не вистачає років стажу, щоб задовольнити вимогу стосовно мінімального стажу, матимуть можливість сплатити внески за відсутні роки (не більше 5 років).
Уряд також передбачив скасування особливих умов виходу на пенсію, крім військовослужбовців. У цьому контексті передбачено замінити механізм відшкодування пенсій за віком на пільгових умовах на сплату роботодавцем підвищеної ставки єдиного внеску розміром 15 та 7% за працівників, зайнятих на роботах, передбачених списками №1 та №2, що будуть розширені, та запровадження з 1 січня 2019 року через накопичувальний Пенсійний фонд накопичувальних професійних пенсійних програм для окремих категорій осіб віком молодше 35 років.
Також з 1 січня 2018 року скасовується право на призначення пенсій за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров`я, соціального захисту та інших.
Уряд ставить за мету досягнення стабільності пенсійної системи, що забезпечить справедливі пенсії і в майбутньому. У цьому контексті Кабінет Міністрів пропонує скасувати обмеження розміру пенсій працюючим пенсіонерам (85% від розміру пенсії, але не менш 150% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність).
Також Уряд передбачає у законопроекті автоматичну норму щодо щорічної індексації (перерахунку) пенсій для захисту від інфляції: із урахуванням фінансових можливостей солідарної системи, але не менш ніж на 50% росту середньомісячних зарплат за три роки та на 50% індексу споживчих цін.
Крім того, Уряд пропонує передбачити на 2017 рік друге підвищення соціальних стандартів на 5% з 1 жовтня, а не з 1 грудня, як було заплановане Державним бюджетом. Таким чином, ця реформа з 1 жовтня дозволить підвищити пенсії 9 млн. українських пенсіонерів з 12 млн.
З усіх цих питань Ви можете звернутися на «гарячу» телефонну лінію головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (044) 425-83-51 та на «гарячу» телефонну лінію Сквирського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київській області:
(04568) 5-27-05 - Сквирське відділення
(04569) 5-16-98 – Володарське відділення
(04564) 2-22-14 – Ставищенське відділення
(04560) 5-27-31 – Тетіївське відділення