РІШЕННЯ №440 «Про схвалення Положення про службу у справах дітей та сім’ї виконавчого комітету Тетіївської міської ради у новій редакції»
| Скликання: | РІШЕННЯ ВИКОНАВЧОГО КОМІТЕТУ |
| Сесія: | ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ |
| Тип документу: | РІШЕННЯ |
| Дата: | 18.12.2025 |
| Номер документу: | 440 |
| Назва документу: | Про схвалення Положення про службу у справах дітей та сім’ї виконавчого комітету Тетіївської міської ради у новій редакції |
| Прикріплені файли: |
|
КИЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
РІШЕННЯ
18 грудня 2025 року № 440
Про схвалення Положення
про службу у справах дітей та сім’ї
виконавчого комітету Тетіївської
міської ради у новій редакції
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», постанови Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування пов’язаної із захистом прав дитини», наказу Міністерства соціальної політики України від 16.09.2021 № 518 «Про затвердження примірних положень про службу у справах дітей», виконавчий комітет Тетіївської міської ради
В И Р І Ш И В:
- Схвалити Положення про Службу у справах дітей та сім’ї виконавчого комітету Тетіївської міської ради в новій редакції згідно додатку.
- Подати Положення про Службу у справах дітей та сім’ї виконавчого комітету Тетіївської міської ради в новій редакції на розгляд чергової сесії Тетіївської міської ради.
- Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника міського голови Павла КОРНІЄНКА.
Перший заступник
міського голови Василь КИЗИМИШИН
Додаток
до рішення виконавчого комітету
Тетіївської міської ради
18.12.2025 № 440
Положення
про службу у справах дітей та сім’ї виконавчого комітету Тетіївської міської ради
(нова редакція)
- Загальні положення:
Служба у справах дітей та сім’ї виконавчого комітету Тетіївської міської ради (далі – Служба ) має статус юридичної особи, є структурним підрозділом виконавчого комітету Тетіївської міської ради, входить до його складу і в межах територіальної громади забезпечує виконання покладених на неї завдань.
Служба у справах дітей та сім’ї виконавчого комітету Тетіївської міської ради має скорочену назву ССДС ВК Тетіївської МР.
Служба підзвітна та підконтрольна виконавчому комітету Тетіївської міської ради, а також взаємодіє зі службою у справах дітей та сім’ї Київської обласної державної адміністрації та службою у справах дітей та сім’ї Білоцерківської районної державної адміністрації.
Служба в установленому законодавством порядку та у межах повноважень взаємодіє з іншими структурними підрозділами виконавчого комітету Тетіївської міської ради, органами місцевого самоврядування, органами виконавчої влади, а також підприємствами, установами та організаціями з метою створення умов для провадження послідовної та узгодженої діяльності щодо строків, періодичності одержання і передачі інформації, необхідної для належного виконання покладених на неї завдань та здійснення запланованих заходів.
Служба має власний бланк, круглу печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, відповідні штампи та інші атрибути. Веде діловодство відповідно до Інструкції з діловодства Тетіївської міської ради.
Служба у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, а також Указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції і законів України, постановами Кабінету Міністрів України, наказами Мінсоцполітики, рішеннями голови Київської обласної адміністрації, рішеннями Тетіївської міської ради, виконавчого комітету Тетіївської міської ради, розпорядженнями міського голови, та цим Положенням.
Служба забезпечує виконання повноважень, встановлених законодавством України у сфері захисту прав дітей зокрема, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, оздоровлення та відпочинку дітей, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, попередження насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми.
Служба здійснює самопредставництво органу місцевого самоврядування в особі виконавчого комітету Тетіївської міської ради з питань віднесених до повноважень Служби в судах усіх юрисдикцій.
2. Основними завданнями служби є:
2.1 реалізація на території громади державної політики з питань соціального захисту дітей, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень;
2.2 розроблення і здійснення самостійно або разом з іншими
структурними підрозділами Тетіївської міської ради, підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, громадськими організаціями заходів щодо захисту прав, свобод і законних інтересів дітей;
2.3 координація зусиль структурних підрозділів Тетіївської міської ради, підприємств, установ та організацій усіх форм власності у вирішенні питань соціального захисту дітей та організації роботи із запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності;
2.4 ведення державної статистики щодо дітей, в межах компетенції; підготовка та подання в установленому порядку статистичної звітності;
2.5 проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з питань, що належать до компетенції Служби, зокрема, через засоби масової інформації;
2.6 вжиття заходів із виявлення дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які залишились без батьківського піклування та у разі необхідності забезпечення їх тимчасового влаштування;
2.7 забезпечення безпеки дітей, стосовно яких надійшла інформація про жорстоке поводження з ними або загрозу їхньому життю чи здоров’ю, шляхом:
невідкладного проведення оцінки рівня безпеки дитини спільно з уповноваженим підрозділом територіального органу Національної поліції, який діє у межах своїх повноважень, фахівцем із соціальної роботи, представником закладу охорони здоров’я, у разі необхідності із залученням інших фахівців;
вжиття в разі необхідності заходів щодо організації надання дитині необхідної медичної допомоги, її тимчасового влаштування;
підготовка клопотання до виконавчого комітету Тетіївської міської ради про невідкладне відібрання дитини у батьків або осіб, які їх замінюють, у разі підтвердження факту загрози її життю та здоров’ю;
2.8 підготовка за участю виконавчого комітету Тетіївської міської ради документів для звернення органу опіки та піклування до суду про позбавлення, відібрання дитини у батьків без позбавлення їх батьківських прав;
2.9 підготовка документів та проєктів рішень виконавчого комітету Тетіївської міської ради для реєстрації народження підкинутих, знайдених дітей, дітей, покинутих у пологових будинках, інших закладах охорони здоров’я, дітей, мати яких померла чи місце проживання матері яких встановити неможливо, подання таких документів та рішень органам реєстрації актів цивільного стану;
2.10 підготовка висновків про доцільність (недоцільність) повернення дитини, щодо якої було прийняте рішення про тимчасове влаштування, до батьків або інших законних представників;
2.11 збір документів, необхідних для надання дитині статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, підготовка проєктів відповідних рішень виконавчого комітету Тетіївської міської ради;
2.12 вжиття заходів щодо повернення в Україну дітей, позбавлених батьківського піклування, які є громадянами України та походять із Тетіївської міської територіальної громади;
2.13 ведення обліків дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, включаючи дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, дітей, які залишились без батьківського піклування, включаючи дітей, розлучених із сім’єю, дітей, які є іноземцями або особами без громадянства та виявили бажання особисто чи через інших осіб набути статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту (далі - діти, розлучені із сім’єю), дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; дітей, які можуть бути усиновлені; дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які прибули з інших територій; усиновлених дітей, за умовами проживання та виховання яких здійснюється нагляд; потенційних опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів; кандидатів в усиновлювачі; нерухомого майна дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування;
2.14 участь у межах компетенції у судовому розгляді за участю неповнолітнього обвинуваченого з метою забезпечення прав та найкращих інтересів дітей;
2.15 забезпечення в межах компетенції ведення єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів;
2.16 створення, впровадження, керування комплексною системою захисту інформації (КСЗІ), що обробляється в ЄІАС «Діти»;
2.17 вжиття вичерпних заходів для влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України із дотриманням пріоритету сімейного виховання (усиновлення, опіка, піклування, влаштування у прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу), у тому числі:
підготовка та видання висновків про можливість бути усиновлювачами особам, які бажають усиновити дитину;
підготовка проєктів рішень виконавчого комітету Тетіївської міської ради про утворення прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу, про встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами, дітьми, позбавленими батьківського піклування, влаштування їх до прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу;
2.18 здійснення у межах компетенції контролю за дотриманням законодавства з питань соціального захисту дітей і запобігання вчиненню ними правопорушень, у тому числі щодо умов утримання і виховання:
дітей, влаштованих на цілодобове перебування до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування, у тому числі до спеціальних виховних установ;
дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у сім’ях опікунів, піклувальників, дитячих будинках сімейного типу, прийомних сім’ях;
дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у сім’ях патронатних вихователів;
2.19 підготовка висновків та звітів про стан виховання, утримання і розвитку дітей у сім’ях опікунів, піклувальників, прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, усиновлених дітей;
2.20 розгляд звернень власників підприємств, установ або організацій усіх форм власності щодо звільнення працівників віком до 18 років та надання відповідних письмових дозволів;
2.21.проведення передбачених законодавством заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей, у тому числі:
розроблення та проведення заходів щодо захисту прав і законних інтересів дітей, які постраждали від домашнього насильства, та дітей, які вчинили домашнє насильство у будь-якій формі;
прийом та розгляд заяв і повідомлень про домашнє насильство стосовно дітей та за участю дітей;
інформування дітей, які постраждали від домашнього насильства, їхніх батьків, інших законних представників, якщо вони не є кривдниками дитини, а також дітей, які вчинили домашнє насильство у будь-якій формі, їхніх батьків, інших законних представників про права дітей, заходи, у яких вони можуть узяти участь, та послуги, якими вони можуть скористатися;
проведення з батьками, іншими законними представниками дітей профілактичної роботи із запобігання домашньому насильству стосовно дітей і за участю дітей, у тому числі із залученням у разі необхідності інших суб’єктів соціальної роботи із сім’ями, дітьми та молоддю в межах їхньої компетенції;
порушення перед органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування питань про притягнення до відповідальності згідно із законом посадових осіб за невиконання або неналежного виконання ними обов’язків у разі виявлення фактів домашнього насильства, у роботі з дітьми, які постраждали від домашнього насильства, та дітьми, які вчинили домашнє насильство у будь-якій формі;
взаємодія з іншими суб’єктами, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, відповідно до статті 15 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»;
2.22 сприяння у забезпеченні соціального захисту дітей, які постраждали від торгівлі людьми, у тому числі інформування про таких дітей територіального органу Національної поліції, структурного підрозділу Білоцерківської районної державної адміністрації, відповідального за проведення процедури встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, для проведення відповідних заходів згідно із законодавством;
2.23 забезпечення захисту житлових та майнових прав дітей, в тому числі дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, зокрема:
ведення обліку нерухомого майна дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування;
складання опису майна дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, за місцем знаходження такого майна;
підготовка проєктів рішень виконавчого комітету Тетіївської міської ради (за місцем знаходження майна дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування), про встановлення опіки над майном; призначення особи, яка буде представляти інтереси дітей вказаної категорії на час здійснення права на спадкування; укладення договору оренди житла, яке належить дитині-сироті та дитині, позбавленій батьківського піклування, на праві власності; погодження зняття з реєстрації дітей зазначеної категорії;
вжиття заходів щодо передання житла, яке належить на праві користування дитині-сироті та дитині, позбавленій батьківського піклування, у власність дитини;
подання виконавчому комітету Тетіївської міської ради необхідних документів для взяття дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, після досягнення нею 16-річного віку на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і на соціальний квартирний облік у разі наявності правових підстав для цього;
2.24 забезпечення захисту прав дітей при вчиненні правочинів стосовно нерухомого майна, право власності на яке або право користування яким вони мають, шляхом:
надання консультацій фізичним особам з питань підготовки необхідних документів щодо вчинення відповідних правочинів;
перевірка документів, поданих на вчинення правочинів щодо нерухомого майна дитини, з’ясування наявності/відсутності обставин, що можуть бути підставою для відмови у наданні дозволу на вчинення таких правочинів;
підготовка проєктів рішень виконавчого комітету Тетіївської міської ради про надання (відмову в наданні) дозволу на вчинення правочинів щодо нерухомого майна, право власності на яке або право користування яким має дитина;
подання міському голові клопотання про необхідність звернення до суду з метою захисту майнових та житлових прав дитини, якщо батьки, опікуни/піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі не виконують рішення виконавчого органу міської, районної у місті ради;
підготовка для подання до суду письмових висновків виконавчого комітету Тетіївської міської ради щодо виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання такою, що втратила право користування житловим приміщенням, управління батьками майном дитини;
2.25.збір матеріалів, підготовка письмових висновків виконавчого комітету Тетіївської міської ради для подання до суду або проєктів рішень виконавчого комітету Тетіївської міської ради щодо розв’язання спорів між батьками стосовно прізвища, імені, місця проживання дитини, участі у вихованні дитини того з батьків, хто проживає окремо від неї;
2.26 підготовка висновків та проєктів рішень виконавчого комітету Тетіївської міської ради про підтвердження місця проживання дітей для їх тимчасового виїзду за межі України;
2.27 підготовка для подання до суду висновків виконавчого комітету Тетіївської міської ради щодо позбавлення та поновлення батьківських прав; побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав; відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду; про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним; з інших питань, що стосуються прав дитини, які вирішуються із залученням або за ініціативою виконавчого комітету Тетіївської міської ради, як органу опіки та піклування;
2.28.складання протоколів про адміністративні правопорушення відповідно до частин п’ятої, шостої статті 184 (невиконання рішення виконавчого комітету Тетіївської міської ради щодо визначення способів участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від дитини) та статті 188-50 (невиконання законних вимог посадових (службових) осіб виконавчого комітету Тетіївської міської ради) Кодексу України про адміністративні правопорушення;
2.29.розгляд питань, пов’язаних із доцільністю відрахування неповнолітніх здобувачів освіти закладів професійної (професійно-технічної) освіти першого року навчання, здобувачів фахової передвищої та вищої освіти першого року навчання (далі - здобувач освіти), що передбачає:
отримання від закладу професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти повідомлення, у тому числі в електронній формі та за допомогою телефонного зв’язку, про заплановане відрахування неповнолітнього здобувача освіти із зазначенням підстав для такого відрахування за один місяць до прийняття відповідного рішення;
вивчення у взаємодії із законними представниками неповнолітнього здобувача освіти (протягом 10 робочих днів з дня отримання такого повідомлення) підстав запланованого відрахування на предмет їх відповідності законодавству у сфері захисту прав дітей; встановлення причин відрахування, визначення доцільності та можливості їх усунення;
у разі встановлення факту невідповідності підстав запланованого відрахування неповнолітнього здобувача освіти законодавству у сфері захисту прав дітей подання закладу професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти аргументованого заперечення щодо такого відрахування;
2.30.сприяння в межах компетенції поверненню дітей-іноземців, виявлених на території міста, району в місті, до місць їхнього постійного проживання та сприяння у забезпеченні їх соціального захисту до моменту повернення;
2.31 представництво від імені виконавчого комітету Тетіївської міської ради інтересів дітей, розлучених із сім’єю, виявлених на території громади;
2.32 здійснення контролю за цільовим використанням аліментів;
2.33.забезпечення організації діяльності Комісії з питань захисту прав дитини;
2.34.розгляд в установленому порядку звернень громадян, зокрема звернень дітей щодо неналежного виконання батьками, іншими законними представниками обов’язків з виховання або щодо зловживання ними своїми правами;
2.35.здійснення видачі, продовження терміну дії посвідчень батьків та дітей з багатодітної сім’ї;
2.36.опрацювання документів щодо присвоєння почесного звання України «Мати героїня»;
2.37 здійснення заходів щодо оздоровлення та відпочинку дітей, в тому числі дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки;
2.38 розгляд в установленому порядку звернень громадян;
2.39 здійснення інших функцій, покладених на Службу відповідно до законодавства.
3.1 приймати з питань, що належать до її компетенції, рішення, які є обов’язковими для виконання структурними підрозділами виконавчого комітету Тетіївської міської ради, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, громадськими організаціями, посадовими особами, фізичними особами;
3.2 отримувати повідомлення від структурних підрозділів виконавчого комітету Тетіївської міської ради, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності, громадських організацій, громадян, посадових осіб про заходи, вжиті на виконання прийнятих Службою рішень;
3.3 отримувати в установленому порядку від структурних підрозділів виконавчого комітету Тетіївської міської ради, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності, громадських організацій, громадян, посадових осіб, документи та інші матеріали з питань, що належать до компетенції Служби; від місцевих органів державної статистики - статистичні дані, необхідні для виконання визначених для неї завдань;
3.4 звертатися щодо фактів порушення прав та інтересів дітей до структурних підрозділів виконавчого комітету Тетіївської міської ради, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності, громадських організацій, громадян в разі виявлення таких фактів;
3.5 перевіряти стан роботи із соціально-правового захисту дітей у закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, спеціальних установах і закладах соціального захисту для дітей незалежно від форми власності, стан виховної роботи з дітьми у закладах освіти за місцем проживання, а також у разі необхідності - умови роботи працівників віком до 18 років на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності;
3.6 представляти в разі необхідності інтереси дітей у судах, у їх взаємодії з підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, брати участь у розгляді судами справ щодо дітей і захисту їхніх прав та інтересів;
3.7 запрошувати для бесіди батьків, інших законних представників дітей, посадових осіб з метою з’ясування причин та умов, які призвели до порушення прав дітей, бездоглядності та безпритульності, вчинення правопорушень, і вживати заходів щодо усунення причин;
3.8 порушувати перед виконавчим комітетом Тетіївської міської ради, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування питання про накладення дисциплінарних стягнень на посадових осіб у разі невиконання ними рішень, прийнятих Службою, Нацсоцслужбою;
3.9 порушувати перед виконавчим комітетом Тетіївської міської ради , органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування питання про притягнення до відповідальності згідно із законом фізичних та юридичних осіб, які допустили порушення прав, свобод і законних інтересів дітей;
3.10 укладати в установленому порядку угоди про співпрацю з науковими установами, громадськими об’єднаннями і благодійними організаціями з питань, які належать до компетенції Служби;
3.11 скликати в установленому порядку наради, конференції, семінари з питань, що належать до компетенції Служби;
3.12 проводити особистий прийом дітей, а також їхніх батьків, інших законних представників, розглядати їхні звернення з питань, що належать до компетенції Служби;
3.13 брати участь у визначенні потреби визначати потребу в утворенні спеціальних установ і закладів соціального захисту дітей;
3.14 відвідувати дітей, які перебувають в Службі на обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, за місцем їх проживання, навчання і роботи; вживати заходів щодо їх соціального захисту;
3.15 проводити інспекційні відвідування одержувачів аліментів із метою контролю за цільовим витрачанням аліментів;
3.16 надавати безоплатні адміністративні послуги відповідно до переліку адміністративних послуг, які надаються через відділ «Центр надання адміністративних послуг» виконавчого комітету Тетіївської міської ради;
4.1 Служба під час виконання визначених для неї завдань взаємодіє з структурними підрозділами Тетіївської міської ради, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, службами у справах дітей районної та обласної державних адміністрацій, депутатами міської, районної у місті ради, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, громадськими об’єднаннями, благодійними організаціями та фізичними особами;
4.2 Службу очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади згідно з розпорядженням міського голови, з дотриманням вимог Законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про місцеве самоврядування в Україні»;
4.3 начальник Служби може мати заступників, які за його поданням призначаються на посаду і звільняються з посади згідно з розпорядженням міського голови;
4.4 начальник служби:
- здійснює керівництво службою;
- планує роботу служби і забезпечує виконання перспективних і поточних планів роботи;
- видає у межах своєї компетенції накази, організовує і контролює їх виконання;
-.погоджує функціональні обов’язки працівників Служби, визначає завдання працівникам Служби і розподіляє між ними обов’язки;
- аналізує показники роботи служби, вживає заходів щодо підвищення ефективності роботи Служби, забезпечує підвищення кваліфікації працівників;
- може брати участь у засіданнях органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування;
4.5 якщо в Службі на обліку дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, перебувають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, або якщо діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, проживають у територіальній громаді, у такій службі для виконання функцій щодо забезпечення їх влаштування у різні форми виховання утворюється окремий підрозділ. Штатна чисельність працівників служб, які забезпечують провадження діяльності з усиновлення, установлюється в межах граничної чисельності працівників (не менше ніж дві особи) з розрахунку один працівник на 50 дітей, які перебувають у такій службі на обліку дітей, що можуть бути усиновлені.
4.6 для розгляду пропозицій щодо поліпшення діяльності та розв’язання інших питань у Службі можуть утворюватися координаційні ради та комісії.
Склад цих рад і комісій та положення про них затверджує начальник Служби.
Утримання Служби здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету Тетіївської міської ради Білоцерківського району Київської області.
Фінансування Служби здійснюється через виконавчий комітет Тетіївської міської ради. Відділ не має самостійного балансу та рахунків в Державному казначействі України.
Обов’язки з ведення бухгалтерського, фінансового, та податкового обліку, забезпечення платіжної дисципліни, нарахування та виплати заробітної плати працівникам Cлужби здійснюється через уповноважений структурний підрозділ виконавчого комітету Тетіївської міської ради.
Ведення кадрової роботи, облік кадрової документації, трудових книг та особових справ працівників Служби здійснюється уповноваженим підрозділом виконавчого комітету Тетіївської міської ради.
Матеріально-технічне забезпечення Служби здійснюється виконавчим комітетом Тетіївської міської ради.
Для погодженого вирішення питань, що належать до компетенції служби, в ній можуть створюватися координаційні ради і комісії у складі начальника служби, керівників інших підрозділів виконавчого комітету Тетіївської міської ради та органів внутрішніх справ, представників підприємств, установ, організацій, об’єднань громадян та благодійних організацій.
Склад координаційної ради і комісії затверджується виконавчим комітетом Тетіївської міської ради.
Ліквідіція і реорганізація служби здійснюється за рішенням сесії Тетіївської міської ради у встановленому законом порядку.
Зміни і доповнення до цього Положення затверджуються сесією Тетіївської міської ради.
Перший заступник
міського голови Василь КИЗИМИШИН
