Телефони довіри Контакти Версія для людей з обмeженими можливостями

ШОСТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ ВІД 17 ТРАВНЯ 2018 РОКУ

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

  ШОСТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

      РІШЕННЯ

м Тетіїв

 

Інформація начальника Тетіївського відділення

поліції   Сквирського ВП  ГУНП в Київській області

про станзаконності,   боротьби зі злочинністю,

запобігання і протидії корупції, охорони громадського

порядку на території Тетіївської ОТГ

 

         Заслухавши Інформація начальника Тетіївського відділення поліції   Сквирського ВП  ГУНП в Київській області В.П.Шевчука  про стан законності,   боротьби зі злочинністю, запобігання і протидії корупції, охорони громадського порядку на території Тетіївської ОТГ , відповідно до п. 40 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  міська рада

 

В И Р І Ш И Л А :

 

  1. Інформацію начальника Тетіївського відділення поліції   Сквирського ВП  ГУНП в Київській області  В.П.Шевчука про стан законності,   боротьби зі злочинністю, запобігання і протидії корупції, охорони громадського порядку на території Тетіївської ОТГ взяти до відома.
  2. З метою забезпечення на території Тетіївської міської об’єднаної  територіальної громади охорони громадського порядку і законності прав, свобод і законних інтересів громадян вивчити питання  та винести на розгляд сесії  міської ради щодо створення муніципальної варти.
  3. Виконавчому комітету Тетіївської міської ради спільно з Тетіївським відділенням Сквирського ВП  ГУНП в Київській області:
  • розробити Програму підтримки діяльності Тетіївського відділення поліції;
  • забезпечити створення на території об’єднаної територіальної громади єдиної системи відеоспостереження для фіксації правопорушень.
  1. Тетіївському відділенню поліції Сквирського ВП ГУНП в Київській області спільно з управлінням освіти, відділами культури , релігії , молоді та спорту,   соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Тетіївської міської ради  , депутатами міської ради   проводити  спільні рейди щодо перевірки розважальних закладів та місць масового відпочинку молоді ( барів, кафе, дискотек тощо) з метою недопущення розповсюдження в них наркотичних засобів та розпиття алкогольних напоїв неповнолітніми
  2. Контроль за виконанням рішення покласти на депутатську комісію з 

           питань Регламенту, депутатської етики, забезпеченнядіяльності

депутатів та контролю за виконанням рішень міської  ради та її

виконавчого комітету, дотримання законності та правопорядку.

 

Міський головаР.В.Майструк

 

17.05.2018 р.

139-06-VII

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ШОСТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

             РІШЕННЯ

м Тетіїв

 

Про затвердження Статуту

Тетіївської міської об’єднаної

територіальної громади

 

         З метою врахування історичних, національно-культурних, соціально-економічних можливостей у здійсненні місцевого самоврядування територіальною громадою, беручи до уваги результати громадського обговорення проекту Статуту Тетіївської міської об’єднаної територіальної громади, враховуючи рекомендації постійної депутатської комісії з питань Регламенту, депутатської етики, забезпечення діяльності депутатів та контролю за виконанням рішень міської  ради та її виконавчого комітету, дотримання законності та  правопорядку, керуючись Конституцією України, Європейською Хартією місцевого самоврядування від 25 жовтня 1985 року, ст.19, п.48 ч.1 ст.26, ст.59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, узгоджуючи інтереси та волю об’єднаної територіальної громади, міська рада

 

ВИРІШИЛА:

 

  1. Затвердити Статут Тетіївської міської  об’єднаної територіальної громади  (додається).
  2. Секретарю міської ради забезпечити оприлюднення Статуту Тетіївської міської об’єднаної територіальної громади  на офіційному сайті міської ради.
  3. Начальнику юридичного відділу  виконавчого комітету міської ради оформити необхідні реєстраційні документи та подати їх для проведення державної реєстрації Статуту Тетіївської міської об’єднаної територіальної громади відповідно до чинного законодавства України.

4.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань Регламенту, депутатської етики,  забезпечення діяльності депутатів та контролю за виконанням рішень міської  ради та її виконавчого комітету, дотримання законності та  правопорядку.

 

Міський голова                                           Р.В. Майструк

 

17.05.2018 р.

№ 140 -06-VIІ

 

Додаток

до рішення 6 сесії міської ради

7 скликання від 17.05.2018 р.

№ 140-06-VII

 

 

 С Т А Т У Т

Тетіївської міської об’єднаної територіальної громади

 

Зміст

Вступ

Розділ І. Загальні положення

Глава 1.1.Загальна характеристика Тетіївської міської ради

Глава 1.2. Межі території громади

Глава 1.3. Правова основа Статуту

Глава 1.4. Взаємовідносини громади, її органів та посадових осіб з органами державної влади, установами, підприємствами і організаціями

Глава 1.5. Планування розвитку громади

Розділ ІІ. Система місцевого самоврядування

Глава 2.1. Загальні засади організації та функціонування системи місцевого самоврядування територіальної громади

Глава 2.2. Територіальна громада – первинний суб’єкт права на місцеве самоврядування

Глава 2.3. Права та обов’язки членів територіальної громади

Глава 2.4. Форми участі членів територіальної громади у здійсненні місцевого самоврядування: загальні засади

Глава 2.5. Місцеві вибори

Глава 2.6. Місцевий референдум

Глава 2.7. Загальні збори (конференції ) членів територіальної громади

Глава 2.8. Громадські слухання

Глава 2.9. Місцеві ініціативи

Глава 2.10. Органи самоорганізації населення

Глава 2.11. Індивідуальні та колективні петиції

Глава 2.12. Консультативно-дорадчі органи (громадські ради)

Глава 2.13. Участь у роботі інститутів громадянського суспільства (громадських організацій, благодійних організацій, професійних спілок, інших неприбуткових організацій), які опікуються питаннями здійснення місцевого самоврядування в територіальній громаді

Глава 2.14. Тетіївська міська рада та її виконавчі органи

Глава 2.15. Голова Тетіївської міської ради

Глава 2.16.  Сільський староста

Розділ ІІІ. Матеріальна та фінансова основа територіальної громади

Глава 3.1. Матеріальна основа територіальної громади

Глава 3.2. Фінансова основа територіальної громади

Розділ ІV. Відповідальність органів місцевого самоврядування та їхніх посадових осіб. Контроль територіальної громади за діяльністю органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб

Глава 4.1. Підстави та форми відповідальності органів місцевого самоврядування та їхніх посадових осіб.                                                                        Глава 4.2. Форми контролю територіальної громади за діяльністю органів місцевого самоврядування та їхніх посадових осіб

Розділ V. Прикінцеві положення

                                                     ВСТУП

 

Цей Статут, розроблений відповідно до Конституції України, Європейської хартії місцевого самоврядування, законів України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших законодавчих актів, визначає систему місцевого самоврядування Тетіївської територіальної громади, форми та порядок діяльності територіальної громади, її органів та посадових осіб, гарантії прав жителів сіл та міста, які входять до складу об’єднаної територіальної громади.

 

РОЗДІЛ І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Глава 1.1. Загальна характеристика Тетіївської міської об’єднаної територіальної громади

Стаття 1.1.1.

  1. Тетіївська міська об’єднана територіальна громада (далі –   Територіальна громада) утворена шляхом добровільного об’єднання рад: міської – Тетіївської;  сільських – Бурківецької,Голодьківської, Горошківської, Дзвеняцької, Дібрівської, Михайлівської, Ненадихівської, Росішківської, Скибинецької, Стадницької, Степівської, Тайницької, Черепинської.

Стаття 1.1.2.

  1. Рішення про утворення міської об’єднаної Територіальної громади прийнято на 25 сесії  Тетіївської міської ради VII скликання від 22.09.2017 року № 381 «Про добровільне об’єднання територіальних громад».

Стаття 1.1.3.

1. Адміністративним центром Територіальної громади є місто Тетіїв, в якому розміщені її органи місцевого самоврядування.

2. Жителям всіх населених пунктів громади мають бути забезпечені максимально зручні умови для відвідування адміністративного центру громади.

Стаття 1.1.4.

1. Об’єднана міська Територіальна громада має єдиний представницький орган – Тетіївську міську раду (далі – Рада).

2. Перші вибори депутатів Ради відбулися 24 грудня 2017 року.

Стаття 1.1.5.

  1. Об’єднана міська Територіальна громада та її Рада можуть вступати в асоціації, інші добровільні об’єднання територіальних громад , органів місцевого самоврядування та укладати угоди про співпрацю територіальних громад.

Стаття 1.1.6.

1. Офіційною символікою громади є її прапор, герб та гімн, положення, опис та порядок використання яких затверджується рішенням Ради.

2. На будівлях, де розміщена Рада, інші органи об’єднаної Територіальної громади, вивішується Державний Прапор України.

 

Стаття 1.1.7.

1. Фізичним особам, які мають видатні заслуги перед об’єднаною територіальною громадою та внесли вагомий вклад у її соціально-економічний, науковий, спортивний, культурний розвиток, за рішенням ради може бути присвоєно почесне звання «Почесний громадянин Тетіївської міської об’єднаної територіальної громади». Підстави та порядок присвоєння, права, пільги й обов’язки осіб, відзначених званням «Почесний громадянин Тетіївської міської об’єднаної територіальної громади», визначаються Положенням, яке затверджується рішенням Ради.

2. Члени об’єднаної територіальної громади, працівники підприємств, установ та організацій, що досягли вагомих результатів у творчій, науковій, господарській та інших видах діяльності, можуть бути за рішенням міського голови відзначені Подякою або Почесною грамотою. Положення про Подяку та Почесну грамоту затверджується рішенням Ради.

 3. Розгляд питання про присвоєння Почесного звання громадянина чи про відзначення Подякою та Почесною грамотою ініціюється виконавчим комітетом Ради, її постійними комісіями, сільським  старостою або членами громади у порядку місцевої ініціативи.

 4. Особам, яким присвоєно звання «Почесний громадянин Тетіївської міської об’єднаної територіальної громади» вручається відповідне посвідчення та нагрудний знак, зразки яких затверджуються Радою.Глава 1.2. Межі території громади

Стаття 1.2.1.

1. Територія громади згідно з адміністративно-територіальним устроєм України входить до складу Тетіївського району Київської області.

2. Відстань від адміністративного центру громади до обласного центру – 160 км.

 3. Територія громади є нерозривною, її межі визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що об’єдналися.

4. Межі території громади не можуть бути змінені без згоди членів міської об’єднаної територіальної громади.

Стаття 1.2.2. Перейменування населених пунктів громади, віднесення до окремих категорій населених пунктів здійснюється відповідно до Закону України.

Стаття 1.2.3.

 1. Найменування та перейменування територіальних об’єктів громади – територіальних зон зі спеціальним статусом, вулиць, мікрорайонів, проспектів, бульварів, провулків, майданів (площ), мостів, парків, скверів тощо – здійснюються Радою з врахуванням думки членів об’єднаної територіальної громади – жителів відповідного села,  міста.

 2. Перейменування територіальних об’єктів громади здійснюється, як правило, у випадках відновлення їхніх історичних назв, історичної справедливості та відповідно до вимог Законів України «Про географічні назви» та «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

3. Присвоєння територіальним об’єктам громади імен з метою увічнення пам’яті видатних історичних, державних, військових діячів України та громади, видатних діячів науки і культури, діяльність яких сприяла прогресу людства, утвердженню загальнолюдських цінностей здійснюється тільки посмертно та з урахуванням думки жителів відповідного села,  міста.

4. Назви територіальним об’єктам міста даються українською мовою з дотриманням норм українського правопису.

 

Глава 1.3. Правова основа Статуту

 Стаття 1.3.1.

1. Статут затверджується рішенням Ради. Він підлягає реєстрації в установленому порядку і набуває чинності з моменту його державної реєстрації в органах юстиції.

2. Проект Статуту підлягає громадському обговоренню в усіх населених пунктах об’єднаної територіальної громади. Статут діє в просторових межах об’єднаної територіальної громади.

Стаття 1.3.2. Статут має найвищу юридичну силу по відношенню до всіх інших актів, які приймаються в системі місцевого самоврядування об’єднаної територіальної громади, за винятком рішень, прийнятих місцевим референдумом та рішень Ради.

 Стаття 1.3.3.

1. Статут відповідає положенням Конституції України, законам України, указам Президента України і постановам Кабінету Міністрів України.

2. У разі невідповідності окремих положень Статуту Конституції та законам України, указам Президента України та постановам Кабінету Міністрів України діють норми останніх, як актів більш високої юридичної сили.

Стаття 1.3.4.

1. Внесення змін і доповнень до Статуту здійснюються Радою.

2. Рішення Ради про внесення змін і доповнень до Статуту приймаються більшістю депутатів від загального складу Ради.

3. Пропозиції щодо внесення змін і доповнень до Статуту вносяться до Ради групою депутатів Ради (не менш як 1/3 від загальної кількості депутатів), міським головою або членами об’єднаної Територіальної громади у порядку місцевої ініціативи.

 4. Зміни і доповнення до Статуту, які передбачають приведення його у відповідність до положень Конституції України та законів України, указів Президента України та постанов Кабінету Міністрів України, вносяться Радою за пропозицією міського голови у двомісячний термін після набуття чинності цими актами (або в строки, визначені цими актами). До внесення зазначених змін і доповнень до Статуту його положення, які суперечать зазначеним актам законодавства, не діють.

Глава 1.4. Взаємовідносини Територіальної громади, її органів та посадових осіб з органами державної влади, установами, підприємствами і організаціями, іншими територіальними громадами

 

Стаття 1.4.1.

 1. Взаємовідносини органів та посадових осіб об’єднаної територіальної громади з органами виконавчої влади, діяльність яких поширюється на територію громади, базуються на засадах співробітництва та взаємодопомоги з метою забезпечення здійснення завдань соціально-економічного та культурного розвитку громади, її населених пунктів та реалізації на території громади завдань і повноважень виконавчої влади в інтересах об’єднаної територіальної громади.

2. Органи і посадові особи об’єднаної територіальної громади здійснюють самоврядні повноваження незалежно від органів виконавчої влади. Органи виконавчої влади не можуть видавати обов’язкові для органів і посадових осіб об’єднаної територіальної громади акти з питань, віднесених до самоврядних повноважень, або регламентувати їхню діяльність.

 3. Органи і посадові особи об’єднаної територіальної громади підконтрольні відповідним органам виконавчої влади лише з питань здійснення ними делегованих повноважень органів виконавчої влади.

 4. За організацію зв’язків органів і посадових осіб об’єднаної територіальної громади з органами виконавчої влади відповідає міський голова.

Стаття 1.4.2.

1. Органи і посадові особи об’єднаної Територіальної громади сприяють місцевим органам судової влади, прокуратури та інших правоохоронних органів в їхній діяльності, можуть надавати, в передбачених законодавством випадках, допомогу у здійсненні їхніх повноважень.

2. Міський голова, або за його дорученням інша посадова особа, відповідає за організацію зв’язків органів і посадових осіб об’єднаної Територіальної громади з правоохоронними органами, органами судової влади і прокуратури.

Стаття 1.4.3.

1. Взаємовідносини органів і посадових осіб Територіальної громади з підприємствами, установами і організаціями, що перебувають на її території , базуються на суворому дотриманні визначених законодавством прав суб’єктів господарської діяльності і визначаються формою власності підприємств, установ і організацій, джерелами фінансування і характером їхньої діяльності.

2. По відношенню до підприємств, установ і організацій, що перебувають у комунальній власності об’єднаної територіальної громади, відповідні органи і посадові особи Територіальної громади здійснюють такі функції: Тетіївська міська рада або органи місцевого самоврядування: - утворюють, реорганізують та ліквідують комунальні підприємства, установи і організації громади в інтересах Територіальної громади у порядку, визначеному чинним законодавством; - призначають та звільняють з посади їхніх керівників; - визначають цілі, функції, організаційні форми і порядок діяльності та затверджують Статути створюваних ними підприємств, установ і організацій; - встановлюють у порядку і в межах, визначених законодавством, економічно обґрунтовані ціни та тарифи на продукцію і послуги комунальних підприємств; - приймають, у визначених законодавством межах, рішення про відчуження об’єктів комунальної власності, передачу їх в оренду чи концесію, а також рішення щодо переліку об’єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації ; - визначають порядок використання прибутку і доходів підприємств, установ і організацій, встановлюють для них розмір частки прибутку, що підлягає зарахуванню до місцевого бюджету; - приймають рішення про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності Територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їхнього здійснення; - приймають рішення про спільне з іншими територіальними громадами використання об’єктів комунальної власності для задоволення спільних потреб у порядку співробітництва територіальних громад; - вирішують відповідно до законодавства питання про створення підприємствами комунальної власності спільних підприємств, у тому числі з іноземними інвестиціями; - контролюють ефективність і законність використання майна комунальних підприємств, установ і організацій міста в порядку, визначеному чинним законодавством і цим Статутом.

3. З підприємствами, установами і організаціями, які не перебувають у комунальній власності громади, органи і посадові особи об’єднаної Територіальної громади будують свої відносини на договірній та податковій основі. При цьому органи і посадові особи об’єднаної Територіальної громади в межах своїх повноважень, визначених законодавством і цим Статутом, можуть приймати рішення щодо: - надання пільг по місцевих податках та зборах категоріям підприємств, установ і організацій, діяльність яких має важливе значення для соціально-економічного і культурного розвитку громади, її населених пунктів; - надання згоди на зміну функціонального призначення об’єктів соціальної сфери, якими управляють ці підприємства, установи і організації; - встановлення, відповідно до чинного законодавства, норм та правил ведення ними господарської діяльності з питань, що стосуються екологічної безпеки та соціально- економічного і культурного розвитку громади; - розміщення замовлень на проведення робіт і надання послуг по благоустрою території громади, її населених пунктів, обслуговування населення, будівництва та ремонту комунального житла, нежитлових будівель, що знаходяться у комунальній власності громади, виробництва продукції та виконання інших робіт за рахунок бюджетних коштів Територіальної громади або залучених коштів підприємств, установ та організацій; - надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території громади нових об’єктів, у тому числі місць чи об’єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з чинними нормативами включає територію громади або її частину.

Стаття 1.4.4.

1. Взаємовідносини об’єднаної Територіальної громади, її органів і посадових осіб з іншими територіальними громадами, їхніми органами і посадовими особами базуються на принципах добросусідства, солідарності та взаємної вигоди.

2. Територіальна громада, її органи місцевого самоврядування і їхні посадові особи можуть брати участь у міжмуніципальному та міжнародному співробітництві.

Глава 1.5. Планування розвитку громади

Стаття 1.5.1.

1. З метою оптимального використання ресурсів громади, забезпечення сталості її розвитку, збереження і примноження культурної спадщини, максимального задоволення інтересів різних поколінь членів Територіальної громади здійснюється планування розвитку громади.

2. Планування розвитку громади та її населених пунктів реалізується шляхом прийняття Радою таких розроблених з залученням громадськості актів:

1) Схеми планування території об’єднаної Територіальної громади;

2) Генерального плану розвитку населених пунктів громади;

3) Стратегічного плану розвитку об’єднаної Територіальної громади;

4) План соціально-економічного розвитку. 3. На виконання Стратегічного плану розвитку, Програм, прийнятих Радою, приймаються щорічні Плани соціально-економічного та культурного розвитку об’єднаної Територіальної громади.

Стаття 1.5.2.

1. Генеральні плани розвитку населених пунктів громади – це основний документ містобудівного планування, який визначає довгострокову політику Ради щодо розвитку, планування, забудови та іншого використання території населених пунктів громади з урахуванням як їхніх історичних традицій забудови, збереження та відновлення історичних центрів, так і сучасних потреб розвитку і новітніх тенденцій містобудування.

2. Генеральні плани розробляються відповідно до законодавства України про планування та забудову територій з урахуванням положень цього Статуту.

 3. Генеральні плани затверджуються рішенням Ради лише після проходження ним процедури громадського обговорення (громадських слухань) у кожному з населених пунктів громади, у порядку, встановленому законодавством України про планування та забудову територій та рішеннями Ради.

Стаття 1.5.3.

1. Стратегічний план розвитку передбачає планування соціально-економічного та культурного розвитку громади, її населених пунктів на період не менше ніж на три роки.

2. Короткострокові програми розвитку громади розробляються на один рік та спрямовуються на вирішення завдань, визначених Стратегічним планом.

3. Короткострокові програми розвитку встановлюють пріоритети соціально- економічного та культурного розвитку громади, її населених пунктів на плановий період та систему заходів органів і посадових осіб об’єднаної територіальної громади з їх реалізації з визначенням термінів виконання, виконавців та ресурсів.

 Стаття 1.5.4.

1. Планування соціально-економічного та культурного розвитку громади передбачає:

1) аналіз соціально-економічного розвитку громади, її населених пунктів за попередній і поточний роки, визначення основних тенденцій розвитку, їх узгодження з загальнодержавними та регіональними тенденціями розвитку;

2) визначення основних проблем розвитку економіки громади, її соціальної сфери;

3) оцінку стану використання природного, виробничого, науково-технічного та трудового потенціалу громади, визначення резервів такого потенціалу;

4) визначення пріоритетних цілей та напрямів розвитку громади на плановий період та шляхи розв’язання основних соціальних, економічних та культурних проблем об’єднаної Територіальної громади;

5) постановку завдань з досягнення визначених цілей, встановлення термінів їхнього виконання у прив’язці до фінансових та інших ресурсів громади.

 

РОЗДІЛ ІІ. СИСТЕМА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

Глава 2.1. Загальні засади організації та функціонування системи місцевого самоврядування об’єднаної Територіальної громади

 

Стаття 2.1.1.

1. Організація та функціонування системи місцевого самоврядування об’єднаної Територіальної громади здійснюється відповідно до положень Конституції та законів України, а також цього Статуту.

2. Система місцевого самоврядування об’єднаної Територіальної громади включає: – Територіальну громаду; – Раду – представницький орган місцевого самоврядування, що представляє Територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією та законами України; – міського голову, який є головною посадовою особою Територіальної громади; – виконавчі органи Ради (виконавчий комітет, управління, відділи, служби тощо); – старост сіл; – органи самоорганізації населення. 3. Розмежування повноважень між складовими системи місцевого самоврядування Територіальної громади здійснюється згідно із законом, цим Статутом та рішеннями, прийнятими на сесії Ради, які не можуть суперечити цьому Статуту.

Стаття 2.1.2.

1. Система місцевого самоврядування Територіальної громади організовується та функціонує на принципах, передбачених Конституцією України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

2. У своїй діяльності складові системи місцевого самоврядування Територіальної громади дотримуються таких принципів: - ефективності – рішення, що готуються чи ухвалюються ними мають бути максимально ефективними серед можливих альтернативних рішень; - сталості – використання ресурсів Територіальної громади не може шкодити наступним поколінням; - екологічності – при прийнятті рішення має забезпечуватися його мінімальний негативний вплив на навколишнє природне середовище; - системності – кожне рішення розглядається у взаємозв’язку з іншими рішеннями в просторі та часі; - відкритості – рішення готуються та розглядаються відкрито, не може бути жодного рішення, закритого для громадськості; - громадської участі – підготовка проектів та прийняття рішень, особливо тих, що стосуються планування та використання ресурсів громади мають відбуватись за умов широкого громадського обговорення та врахування інтересів Територіальної громади, а рішення, що стосуються окремих населених пунктів громади – також і інтересів їхніх жителів.

Глава 2.2. Територіальна громада – первинний суб’єкт права на місцеве самоврядування

Стаття 2.2.1.

1. Територіальна громада – первинний суб’єкт місцевого самоврядування, основний носій його функцій і повноважень. Вона може вирішувати на території громади питання, що віднесене Конституцією та законами України до питань місцевого значення, за винятком тих, які, відповідно до принципу субсидіарності, вирішуються органами місцевого самоврядування районного та обласного територіальних рівнів.

2. Територіальна громада здійснює своє право на місцеве самоврядування безпосередньо або через утворені нею органи місцевого самоврядування та органи самоорганізації населення.

Стаття 2.2.2.

1. Членами Територіальної громади є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які відповідно до вимог Закону України «Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання», інших актів законодавства України зареєстрували своє місце проживання в населених пунктах громади.

2. Реєстрація осіб, які постійно чи тимчасово проживають у населених пунктах громади, здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.

Стаття 2.2.3.

1. Структурними елементами Територіальної громади є внутрішні громади, членами яких є жителі населених пунктів, крім адміністративного центру громади.

2. Внутрішні громади безпосередньо приймають участь у вирішенні питань, віднесених законом до відання Територіальної громади, її органів та посадових осіб шляхом використання форм прямої демократії: загальні збори, громадські слухання, місцеві ініціативи тощо.

3. Інтереси членів кожної з внутрішніх громад в органах місцевого самоврядування Територіальної громади представляють староста відповідного села, депутати Ради, обрані у відповідних одномандатних виборчих округах.

4. Інтереси внутрішніх громад в органах державної влади представляють органи та посадові особи Територіальної громади.

 Стаття 2.2.4.

1. Територіальна громада є учасником цивільних, господарських відносин та є юридичною особою публічного права.

2. Територіальна громада є суб’єктом права комунальної власності, володіє, користується та розпоряджається майном комунальної власності.

 3. Територіальна громада обирає Раду та Голову громади шляхом реалізації прямого виборчого права, які від імені громади формують об’єкти комунальної власності.

4. Органи місцевого самоврядування територіальної громади є суб’єктами фінансово- кредитних та цивільно-правових відносин у межах, визначених законодавством.

Стаття 2.2.5.

До компетенції Територіальної громади входить перелік питань, віднесених до повноважень органів місцевого самоврядування Територіальної громади, що встановлюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», інших законів України, з врахуванням положень статті «Європейської Хартії місцевого самоврядування», а саме: «Органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу».

 

Глава 2.3. Права та обов’язки членів Територіальної громади

Стаття 2.3.1.

 1. Членам Територіальної громади гарантується право участі у вирішенні всіх питань місцевого значення, віднесених законом до відання громади та її органів.

2. За обсягом муніципальної право- та дієздатності члени Територіальної громади поділяються на дві категорії :

а) повноправні члени Територіальної громади: громадяни України – жителі населених пунктів громади, які відповідно до Конституції України та Закону України «Про місцеві вибори» мають активне виборче право. Зазначені особи володіють муніципальною право- та дієздатністю в повному обсязі;

б) члени Територіальної громади з обмеженою муніципальною право- та дієздатністю: жителі населених пунктів громади, які є іноземцями, особами без громадянства; неповнолітні громадяни України; громадяни України, яких визнано судом недієздатними або такі, що перебувають на строковій військовій службі чи відбувають покарання в місцях позбавлення волі. Обмеження муніципальної право- та дієздатності цих членів Територіальної громади полягають у позбавленні їх права участі у місцевих виборах, місцевих референдумах, загальних зборах (конференціях) громадян за місцем проживання, права займати посади в органах місцевого самоврядування Територіальної громади.

3. Особи, які відповідно до вимог Закону України «Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання», інших актів законодавства України не зареєстрували своє місце проживання в населених пунктах громади, але які володіють нерухомим майном (нерухомістю) на території громади, працюють на території громади, ведуть іншу діяльність, пов’язану зі сплатою податків до місцевого бюджету Територіальної громади, користуються усіма правами членів Територіальної громади, окрім активного виборчого права, права участі у місцевих референдумах, загальних зборах (конференціях) громадян за місцем проживання. Рішенням органів місцевого самоврядування Територіальної громади для цієї категорії осіб можуть встановлюватись право користування інфраструктурою населених пунктів громади, а також порядок отримання соціальних, освітніх, медичних та інших послуг на рівних умовах з членами Територіальної громади.

 4.Права члена Територіальної громади, окрім активного виборчого права, права участі у місцевих референдумах, права участі у загальних зборах (конференціях) громадян за місцем проживання з вирішальним голосом, надаються також Почесним громадянам Територіальної громади незалежно від місця їхнього проживання, а також за рішенням Ради – особам, які не є членами Територіальної громади, але отримали у відповідності із Законом України «Про правовий статус і права закордонних українців» статус закордонного українця або мають значні, офіційно визнані заслуги перед Територіальною громадою або її внутрішніми громадами.

Стаття 2.3.2.

1. Основні права членів Територіальної громади передбачені Конституцією та законами України. Крім них члени Територіальної громади мають права на: забезпеченість питною водою, електропостачання, систему прибирання та вивезення сміття з вулиць, прибудинкових територій та під’їздів багатоквартирних будинків у населених пунктах громади, забезпеченість належним транспортним сполученням – як внутрішнім так і зовнішнім, розгалуженість і якість доріг, освітленість вулиць і під’їздів будинків у темну пору доби, забезпечення тиші на вулицях та у житлових будинках у нічну пору, ефективну систему безпеки громадян та захисту їхнього майна (боротьба зі злочинністю, охорона громадського порядку, попередження та ліквідація наслідків стихійного лиха), наявність умов для своєї зайнятості, доступність та якість медичних послуг відповідно до державних стандартів, доступність та якість освітніх послуг відповідно до державних стандартів, ефективну систему надання побутових послуг, доступність та якість мобільного зв’язку та інтернет-мереж, забезпеченість місцями для відпочинку і дозвілля, забезпеченість закладами культури (бібліотеки, будинки культури тощо), вільний доступ до усіх природних об’єктів та угідь в межах громади – лісів, берегів рік та озер тощо. Зазначений перелік прав членів Територіальної громади не є вичерпним.

2. Органи місцевого самоврядування Територіальної громади реалізують власні та делеговані Законом повноваження на основі дотримання соціальних та інших стандартів і нормативів, затверджених державою.

3. Порядок реалізації членами Територіальної громади прав на безоплатний доступ до отримання соціальних, освітніх, медичних, інших послуг визначається законодавством України.

4. Рада, у межах власної компетенції та з врахуванням можливостей місцевого бюджету, з метою підвищення рівня соціального захисту членів територіальної громади, може встановлювати для них загалом або для їх окремих категорій (пенсіонерів, ветеранів війни, репресованих, вдів, багатодітних сімей, вимушених переселенців, учасників АТО тощо) пільгові умови при користуванні інфраструктурою населених пунктів громади, наданні житлово-комунальних послуг, оподаткування та ін.

Стаття 2.3.3.

 1. Права і обов’язки членів Територіальної громади взаємопов’язані. Наявність прав породжує необхідність виконання членами Територіальної громади обов’язків стосовно Територіальної громади в цілому, внутрішніх громад чи інших членів Територіальної громади.

2. Основні обов’язки членів Територіальної громади передбачені Конституцією та законами України. Крім них, на членів Територіальної громади покладаються обов’язки щодо:

1) збереження та розвитку традицій, звичаїв та особливостей Територіальної громади, населених пунктів, шанобливого ставлення до їхньої історії, до об’єктів історико-культурної спадщини;

2) сприяння сталому розвитку громади та її населених пунктів;

3) толерантного ставлення до усіх членів Територіальної громади незалежно до їхнього етнічного походження, віросповідання, політичних переконань тощо;

4) сприяння реалізації права членів Територіальної громади на задоволення передбачених цим Статутом основних соціально-побутових, економічних, безпекових, культурно-духовних потреб;

5) бережливого ставлення до зелених насаджень, природних об’єктів, усього довкілля території громади.

3. Усі, хто проживає або перебуває на території громади, зобов’язані поважати права і свободи членів Територіальної громади. Особи, винні у порушенні відповідних прав і свобод, притягуються до відповідальності відповідно до чинного законодавства України.

 

 Глава 2.4. Форми участі членів Територіальної громади у здійсненні місцевого самоврядування: загальні засади

 

 Стаття 2.4.1.

1. Участь членів Територіальної громади у здійснені місцевого самоврядування реалізується у формах, визначених Конституцією та законами України та цим Статутом.

 2. На території громади створюються необхідні умови для розвитку демократії, активного залучення членів Територіальної громади до участі у плануванні розвитку території, у розробці та прийнятті рішень з питань, вирішення яких віднесено Конституцією та законами України до компетенції територіальних громад та їхніх органів, у контролі за діяльністю органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення та їхніх посадових осіб.

3. Органи місцевого самоврядування Територіальної громади та їхні посадові особи враховують пропозиції членів Територіальної громади щодо вдосконалення системи муніципального управління, соціально-економічного розвитку, забезпечення прав членів Територіальної громади на участь у вирішенні питань місцевого значення.

 4. Будь-які обмеження права членів Територіальної громади на участь у місцевому самоврядуванні залежно від їхньої раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, за мовними або іншими ознаками забороняються.

Стаття 2.4.2.

  1. Формами участі членів Територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення є: - місцеві вибори; - місцевий референдум; - загальні збори (конференції ) членів Територіальної громади; - громадські слухання; - місцеві ініціативи; - органи самоорганізації населення; - індивідуальні та колективні петиції ; - консультативно-дорадчі органи (громадські ради); - участь у роботі інститутів громадянського суспільства (громадських організацій, благодійних організацій, професійних спілок, інших неприбуткових організацій), які опікуються питаннями здійснення місцевого самоврядування в Територіальній громаді; - інші не заборонені законом форми безпосередньої участі членів Територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення, встановлені рішенням Ради.

 

Глава 2.5. Місцеві вибори

Стаття 2.5.1.

Повноправні члени Територіальної громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування беруть участь у вільних виборах:

- міського голови;

- депутатів Ради;

- сільських старост.

 

Стаття 2.5.2.

Порядок реалізації виборчого права членами Територіальної громади на місцевих виборах встановлюється законодавством України.

 

Глава 2.6. Місцевий референдум

Стаття 2.6.1.

  1. Місцевий референдум є формою безпосереднього вирішення членами Територіальної громади питань, віднесених Конституцією, законами України до відання місцевого самоврядування, шляхом вільного волевиявлення. 2. Участь у місцевому референдумі приймають лише повноправні члени Територіальної громади. 3. Види, порядок ініціювання, призначення та проведення місцевих референдумів визначається законом.

Стаття 2.6.2.

1. Предметом місцевого референдуму може бути питання місцевого значення, віднесене до відання Територіальної громади та її органів.

2. Коло питань, які не можуть бути винесені на місцевий референдум, визначаються законом. 3. Питання, що виносяться на місцевий референдум, не повинні призводити до порушення рівноправності, громадської злагоди в Територіальній громаді, обмежувати або скасовувати права і свободи членів Територіальної громади або їх окремих категорій.

Стаття 2.6.3.

1.Місцевий референдум вважається таким, що відбувся, якщо у ньому взяло участь більше половини повноправних членів Територіальної громади. Якщо місцевий референдум визнано таким, що не відбувся, рішення з питання, що виносилося на місцевий референдум, приймає Рада.

2. Рішення місцевого референдуму вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини членів Територіальної громади, які взяли участь у голосуванні. У разі рівної кількості голосів, поданих «за» і «проти», вважається, що питання, яке було винесене на референдум, вирішене негативно.

3. Питання, яке не одержало підтримки на референдумі, може повторно виноситися на референдум не раніше, ніж через два роки.

4. Рішення місцевого референдуму і результати голосування оприлюднюються у порядку, встановленому цим Статутом та Регламентом Ради.

5. Рішення місцевого референдуму, крім консультативного, мають найвищу юридичну силу по відношенню до актів органів місцевого самоврядування громади та їхніх посадових осіб.

6. Якщо для реалізації рішення місцевого референдуму потрібне прийняття іншого правового акта, орган місцевого самоврядування Територіальної громади, до компетенції якого належить дане питання, зобов’язаний прийняти такий акт невідкладно (не пізніше, ніж на найближчих сесії Ради або засіданні її виконавчого комітету).

 

Глава 2.7. Загальні збори (конференція) членів Територіальної громади.

 

Стаття 2.7.1.

1. Члени Територіальної громади для спільного публічного обговорення та безпосереднього вирішення питань місцевого значення, що стосуються загальних інтересів усієї Територіальної громади, або питань, що мають важливе значення для внутрішніх громад або жителів певної частини населеного пункту громади, проводять загальні збори членів Територіальної громади або конференції їхніх легітимних представників (далі: загальні збори), збори жителів населених пунктів громади, жителів мікрорайонів, вулиць, кварталів, будинків тощо.

2. Ініціювання, організація та проведення загальних зборів, норми представництва на конференції регламентується Законом.

3. На розгляд загальних зборів можуть виноситися такі питання:

1) інформування членів Територіальної громади про прийняті Радою та її виконавчими органами рішення, стан їх виконання, а також виконання законів України, підзаконних актів з питань, що становлять громадський інтерес для всіх членів Територіальної громади або її частини;

2) заслуховування інформації міського Голови, сільського старости, керівників виконавчих органів Ради, звітів керівників підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності Територіальної громади, в частині питань, порушених жителями населених пунктів громади;

3) ініціювання і створення органів самоорганізації населення, схвалення положень про них, внесення змін і доповнень до положень, вирішення питань про дострокове припинення повноважень органів самоорганізації населення тощо;

4) внесення пропозицій до органів місцевого самоврядування Територіальної громади щодо включення до переліку об’єктів комунальної власності підприємств, установ та організацій, їхніх структурних підрозділів та інших об’єктів, що належать до державної та інших форм власності, якщо вони мають особливо важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб населених пунктів громади або жителів відповідної території ;

5) запровадження добровільного самооподаткування;

6) розгляд і внесення жителями населених пунктів громади пропозицій до Ради щодо найменування, перейменування населених пунктів, вулиць, площ тощо, встановлення пам’ятників тощо в межах цих населених пунктів. Цей перелік питань, віднесених до відання загальних зборів громадян, не є вичерпним і може бути доповнений рішенням Ради.

4. Загальні збори Територіальної громади або жителів адміністративного центру громади скликаються Головою громади за власною ініціативою, за ініціативою (пропозицією) органу самоорганізації населення, що діє на території мікрорайону, вулиці, кварталу, будинку, або за пропозицією ініціативної групи членів Територіальної громади за місцем проживання.

5. Збори членів територіальної громади – жителів населеного пункту Територіальної громади, що не є її адміністративним центром, скликаються міським головою або відповідним сільським старостою.

6. Збори членів Територіальної громади – жителів села, селища, мікрорайону, вулиці, кварталу, будинку скликаються відповідним органом самоорганізації населення або ініціативною групою громадян.

7. Рішення про скликання загальних зборів доводиться до відома членів Територіальної громади, які проживають у відповідному населеному пункті або на відповідній території, не пізніш як за 7 днів до їх проведення із зазначенням часу скликання, місця проведення зборів та переліку питань, які передбачається винести на обговорення. У випадках особливої необхідності населенню повідомляється додатково про скликання зборів у день їх проведення.

8. Загальні збори є правомочними за умови присутності на них більше половини членів Територіальної громади, які проживають у відповідному населеному пункті або на відповідній території, а у разі скликання конференції представників – не менш як двох третин обраних делегатів, якщо інше не передбачено законами України.

 

Стаття 2.7.2.

1. За результатами загальних зборів складається протокол, який підписується головою і секретарем зборів. До протоколу зборів (конференції ) додаються матеріали реєстрації їхніх учасників та протоколи лічильної комісії.

2. З розглянутих питань загальні збори приймають рішення. Рішення загальних зборів приймаються більшістю голосів членів Територіальної громади, які присутні на загальних зборах, відкритим голосуванням. Рішення зборів підписуються головою і секретарем зборів.

3. Рішення загальних зборів є обов’язковими для виконання старостою, органами самоорганізації населення, що розташовані у відповідному населеному пункті громади або на відповідній території. Рішення загальних зборів з питань, що мають важливе значення для Територіальної громади, але віднесені до повноважень органів місцевого самоврядування Територіальної громади, мають рекомендаційний характер.

 

Глава 2.8. Громадські слухання

 

Стаття 2.8.1.

1. Громадські слухання є формою участі членів Територіальної громади у виробленні пропозицій щодо прийняття рішень органами місцевого самоврядування Територіальної громади та у контролі за діяльністю органів місцевого самоврядування.

2. Громадські слухання поділяються на:

1) загальні – громадські слухання, предмет яких зачіпає інтереси всіх членів Територіальної громади;

2) місцеві – громадські слухання, які стосуються частини Територіальної громади (населеного пункту, мікрорайону, вулиці тощо).

3. Громадські слухання проводяться у формі зустрічей членів Територіальної громади з Головою громади, депутатами Ради, посадовими особами органів місцевого самоврядування Територіальної громади, сільськими, старостами під час яких члени Територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо вирішення винесених на їхній розгляд питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.

4. Участь у громадських слуханнях обов’язкова для їхніх ініціаторів, авторів проектів документів (актів), що виносяться на громадські слухання, представників профільних щодо предмету слухань комісій ради та її виконавчих органів, керівників комунальних підприємств, установ і організацій, яких стосуються ці громадські слухання, депутатів Ради, міського голови, старост та інших посадових осіб, звітування яких є предметом громадських слухань. Їх відсутність на громадських слуханнях не може бути підставою для перенесення громадських слухань чи визнання їх такими, що не відбулися.

5. На громадські слухання можуть бути запрошені: - народні депутати України; - депутати районної,обласної рад;- представники органів виконавчої влади; - представники підприємств, установ та організацій, розташованих на території громади; - експерти з питань, що є предметом громадських слухань, в тому числі іноземні; - інші особи.

Стаття 2.8.2.

  1. Основними засадами громадських слухань у Територіальній громаді є: - громадські слухання проводяться на засадах добровільності, відкритості, прозорості, свободи висловлювань, політичної неупередженості та обов’язкового розгляду поданих на них пропозицій; - ніхто не може бути примушений до участі або неучасті в громадських слуханнях; - громадські слухання мають відкритий характер.Кожен член Територіальної громади, що живе на відповідній території, може взяти участь у громадських слуханнях; - вся інформація (у тому числі копії документів), пов’язана з ініціюванням, підготовкою, проведенням громадських слухань, розглядом прийнятих на них рішень, а також рішення органів місцевого самоврядування Територіальної громади та їхніх посадових осіб, прийняті за результатами розгляду питань, що становили предмет слухань, розміщуються на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування Територіальної громади та в місцевих ЗМІ та іншими способами, відповідно до вимог цього Статуту; - в процесі ініціювання, підготовки, проведення, а також після проведення громадських слухань, не може чинитися перешкод для діяльності представників засобів масової інформації щодо їх висвітлення; - громадські слухання не можуть використовуватись для політичної, у тому числі передвиборчої агітації.

 

Стаття 2.8.3.

1. Предметом громадських слухань може бути:

1) обговорення проектів нормативно-правових актів Ради, її виконавчих органів;

2) обговорення проектів та програм соціально-економічного розвитку, проекту бюджету Територіальної громади на наступний рік, інших проектів документів планування розвитку територіальної громади та її населених пунктів та подання пропозицій щодо їх прийняття відповідним органам місцевого самоврядування Територіальної громади;

3) розгляд соціальних, економічних, культурних, екологічних, інших значимих для Територіальної громади або внутрішніх громад питань, внесення пропозицій щодо їх вирішення відповідними органами місцевого самоврядування Територіальної громади;

4) обговорення проектів містобудівної документації відповідно до Закону України «Про врегулювання містобудівної діяльності».

2. На загальні громадські слухання в обов’язковому порядку виносяться проекти бюджету, ставок місцевих податків і зборів, комунальних тарифів, які затверджуються Радою, довгострокових програм соціально-економічного розвитку громади.

3. Не можуть бути предметом громадських слухань:

1) питання, не віднесені законодавством України до відання територіальних громад та їхніх органів;

2) питання, що суперечать Конституції та чинному законодавству України.

Стаття 2.8.4.

1. Правом голосу на місцевих громадських слуханнях мають члени Територіальної громади, які постійно проживають на території відповідного населеного пункту громади, мікрорайону, вулиці тощо.

2. Процедурні питання реалізації права членів Територіальної громади на участь у громадських слуханнях регулюються Положенням про громадські слухання.

 

Глава 2.9. Місцеві ініціативи

 

Стаття 2.9.1.

1. Члени Територіальної громади мають право ініціювати розгляд у Раді будь-якого питання, віднесеного законом до відання місцевого самоврядування.

2. Місцева ініціатива реалізується у формі подання до Ради проекту рішення ради разом з супровідними документами, визначеними Регламентом Ради.

3. Суб’єктами розробки проекту рішення Ради у порядку місцевої ініціативи можуть бути:

1) члени Територіальної громади, об’єднані в ініціативну групу;

2) інститути громадянського суспільства, легалізовані на території громади;

3) органи самоорганізації населення, легалізовані на території громади.

 

Стаття 2.9.2.

1. Реєстрація проекту рішення Ради, поданого у порядку місцевої ініціативи, здійснюється секретарем Ради за умови підтримки такого проекту рішення не менше як 500 повноправними членами Територіальної громади.

2. Реєстрація проекту рішення Ради, що стосується окремого населеного пункту громади, здійснюється секретарем Ради за умови підтримки такого проекту рішення не менше як 100 повноправними членами Територіальної громади – жителів цього населеного пункту.

3. Підтримка проекту рішення Ради, поданого у порядку місцевої ініціативи, здійснюється у формі підписів членів Територіальної громади під проектом такого рішення. Ініціативна група збирає підписи на підтримку проекту рішення, поданого у порядку місцевої ініціативи, на підписних листах.

4. Проект рішення, поданого у порядку місцевої ініціативи, розглядається на сесії Ради у порядку, встановленому Регламентом ради, з урахуванням положень цього Статуту.

5. Рада в межах своїх повноважень може: - прийняти проект рішення, внесений у порядку місцевої ініціативи; - відхилити проект рішення, внесений у порядку місцевої ініціативи; - направити проект рішення, внесений у порядку місцевої ініціативи, на доопрацювання відповідною депутатською комісією за обов’язкової участі членів ініціативної групи. Розгляд узгодженого з членами ініціативної групи допрацьованого проекту рішення здійснюється на наступному пленарному засіданні Ради. Повторне направлення проекту на доопрацювання не допускається.

6. З питання, внесеного до Ради у порядку місцевої ініціативи, Рада може розглянути власний альтернативний проект рішення у випадку, якщо проект рішення, внесений у порядку місцевої ініціативи, відхилений.

7. Рішення Ради з питання, внесеного у порядку місцевої ініціативи, в 10-денний термін надсилається членам ініціативної групи та оприлюднюється в порядку, встановленому Регламентом Ради та цим Статутом.

8. Регулювання окремих процедурних питань реалізації права членів Територіальної громади на місцеву ініціативу, а також затвердження зразків документів, необхідних для реалізації права на місцеву ініціативу, визначається Положенням про місцеві ініціативи, яке затверджується Радою на розвиток положень даного Статуту.

 

Глава 2.10. Органи самоорганізації населення

 

Стаття 2.10.1.

1. Органи самоорганізації населення є представницькими органами, які утворюються членами Територіальної громади, що проживають в її окремих населених пунктах, які не є адміністративним центром громади або на певній території населеного пункту, для вирішення таких основних завдань:

1) створення умов для участі членів Територіальної громади – жителів населеного пункту або відповідної території населеного пункту у вирішенні питань місцевого значення в межах Конституції і законів України;

2) задоволення соціальних, культурних, побутових та інших потреб жителів шляхом сприяння у наданні їм відповідних послуг;

3) сприяння участі жителів у реалізації проектів та програм соціально-економічного розвитку відповідної території , інших програм.

2. До системи органів самоорганізації населення Територіальної громади входять: - селищні, сільські комітети; - комітети мікрорайонів; - вуличні, квартальні, будинкові комітети.

3. Організація та діяльність органів самоорганізації населення регламентується Законом.

 

Стаття 2.10.2.

1. Рада відповідно до закону може наділяти органи самоорганізації населення частиною своїх власних повноважень з одночасною передачею відповідних фінансів і майна, необхідних для здійснення цих повноважень, та здійснює контроль за реалізацією переданих повноважень і використанням наданих фінансів і майна.

2. Фінансовою основою діяльності органу самоорганізації населення є власні кошти, які формуються за рахунок власної економічної діяльності та добровільних внесків фізичних та юридичних осіб й інших надходжень, не заборонених законодавством, а також кошти місцевого бюджету, які можуть бути передані йому Радою для здійснення власних та переданих нею повноважень.

 

Глава 2.11. Індивідуальні звернення та колективні петиції

 

Стаття 2.11.1.

1. Для захисту своїх прав та законних інтересів члени Територіальної громади можуть направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів місцевого самоврядування Територіальної громади, їхніх посадових осіб, які зобов’язані розглянути такі звернення і надати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

2. Порядок розгляду звернень членів Територіальної громади регламентується Законом України «Про звернення громадян» та відповідними актами органів місцевого самоврядування Територіальної громади.

 

Глава 2.12. Консультативно-дорадчі органи (громадські ради)

 

Стаття 2.12.1.

1. За розпорядженням міського голови можуть створюватись консультативно-дорадчі органи при міському голові (громадські ради, дорадчі комітети, інші), до яких входять представники інститутів громадянського суспільства, органів самоорганізації населення.

2. Персональний склад консультативно-дорадчих органів затверджується міським головою за поданнями інститутів громадянського суспільства, органів самоорганізації населення.

3. Основним завданням консультативно-дорадчих органів є підготовка пропозицій щодо вдосконалення роботи органів місцевого самоврядування територіальної громади та їхніх посадових осіб, вдосконалення системи муніципального управління та стратегічного планування.

 

Стаття 2.12.2.

1. Порядок утворення та форми роботи консультативно-дорадчих органів регламентується відповідними положеннями, які затверджуються міським головою громади.

2. Організаційне, інформаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності консультативно-дорадчих органів здійснюється апаратом Ради.

 

Глава 2.13. Участь у роботі органів місцевого самоврядування та робота на виборних посадах місцевого самоврядування

 

Стаття 2.13.1

1. Члени Територіальної громади мають право бути присутніми на засіданнях Ради, її постійних комісій відповідно до Регламенту. Особи, що виявили бажання відвідати таке засідання, повинні, не пізніш як за три дні до її відкриття, подати відповідну заяву на ім’я секретаря Ради, на якого покладається обов’язок забезпечити умови для такого відвідування.

2. У разі неможливості забезпечити відвідування членами Територіальної громади сесії Ради з організаційних чи технічних причин, секретар Ради повинен забезпечити (за можливої технічної підтримки) її онлайн-трансляцію. Відмова членам Територіальної громади у відвіданні сесії ради, яка не пов’язана з організаційними чи технічними причинами, повинна бути оформлена у письмовій формі і може бути підставою для порушення питання про відповідальність секретаря Ради.

 

Стаття 2.13.2.

  1. Члени Територіальної громади мають право брати участь у засіданнях виконавчого комітету Ради при розгляді питань, пов’язаних із реалізацією їхніх конституційних прав, забезпечення яких віднесено до відання місцевого самоврядування.

 

Стаття 2.13.3.

1.Повноправним членам Територіальної громади гарантується право бути обраними на посади в системі місцевого самоврядування, які визначені законом і цим Статутом як виборні, на рівних підставах.

 

Глава 2.14. Участь у роботі інститутів громадянського суспільства (громадських організацій, благодійних організацій, професійних спілок, інших неприбуткових організацій), які опікуються питаннями здійснення місцевого самоврядування в Територіальній громаді

 

Стаття 2.14.1.

1. У Територіальній громаді взаємодія органів місцевого самоврядування з інститутами громадянського суспільства розглядається як пріоритетний напрям розвитку демократії, залучення членів Територіальної громади, об’єднаних спільними інтересами до процесу планування розвитку громади, розробки та прийняття управлінських рішень, контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування Територіальної громади та їхніх посадових осіб.

2. До інститутів громадянського суспільства належать громадські організації, благодійні організації, професійні спілки, асоціації роботодавців, інші некомерційні організації, легалізовані на території громади, статутна діяльність яких передбачає відстоювання інтересів різних категорій (за соціальною, професійною чи іншою ознакою) членів Територіальної громади.

 

Стаття 2.14.2.

1. Органи місцевого самоврядування Територіальної громади та їхні посадові особи, органи самоорганізації населення можуть укладати з інститутами громадянського суспільства договори (угоди) про взаємодію і співробітництво у вирішенні питань місцевого значення.

2. Представники інститутів громадянського суспільства запрошуються на сесії Ради та засідання її виконавчого комітету у разі розгляду питань, якими опікуються ці інститути.

3. Представники інститутів громадянського суспільства можуть залучатися як експерти до розробки проектів рішень Ради та її виконавчого комітету.

 

Глава 2.15. Рада

 

Стаття 2.15.1.

1. Рада є представницьким і нормотворчим органом місцевого самоврядування Територіальної громади, який здійснює від імені та в інтересах Територіальної громади функції та повноваження місцевого самоврядування. Рада складається з депутатів, обраних у порядку, встановленому Конституцією та законами України.

2. Строк повноважень Ради відповідно до Конституції України становить 5 років. 3. Дострокове припинення повноважень Ради може бути здійснене у випадках та у порядку, визначеному Конституцією та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

 

Стаття 2.15.2.

1. Завдання, функції та повноваження Ради визначаються законодавством України та цим Статутом.

2. Рада є юридичною особою, має власну печатку, рахунки у Державному казначействі України та інших фінансових установах, має право набувати від свого імені майнові та особисті немайнові права, несе відповідні обов’язки, може бути позивачем і відповідачем у судах.

 

Стаття 2.15.3.

1. Робочими органами Ради є її постійні й тимчасові комісії, які обираються з числа депутатів для вивчення проблем і потреб, попереднього розгляду і підготовки проектів рішень Ради. Комісії здійснюють контроль за виконанням рішень Ради та її виконавчого комітету.

2. Для забезпечення своєї діяльності Рада може створювати допоміжний орган – апарат Ради. Апарат Ради адміністративно підпорядкований міському голові, який спрямовує і контролює його роботу, а функціонально – секретареві Ради, який безпосередньо організовує діяльність апарату. Визначення загальної чисельності апарату Ради, розмір та структура видатків на його утримання, вирішення інших питань функціонування апарату Ради здійснюються відповідно до законодавства України.

3. Видатки на забезпечення діяльності Ради та виконавчого апарату передбачаються у місцевому бюджеті Територіальної громади.

 

 

Стаття 2.15.4.

1. Формами роботи Ради є її пленарні сесійні засідання та робота постійних і тимчасових комісій Ради. Сесійні засідання Ради проводяться у приміщенні залу засідань Ради.

2. Порядок роботи Ради визначається Регламентом, який затверджується Радою у відповідності до законодавства України і не може суперечити цьому Статуту. Дотримання вимог Регламенту Ради забезпечує міський голова.

3. Сесійне засідання Ради є правомочним, якщо на ньому зареєстровано більшість від загального складу депутатів Ради. Порядок реєстрації депутатів Ради на сесійному засіданні визначається Регламентом Ради.

4. Робота постійних і тимчасових комісій Ради може здійснюватись у спеціально відведених приміщеннях Ради або у виїзному режимі – у залежності від питань, які розглядаються, і кола підприємств, установ та організацій, яких стосуються ці питання.

5. Порядок підготовки, проходження, ухвалення, зберігання рішень Ради, забезпечення режиму доступу до них визначається законами України, Регламентом Ради та цим Статутом.

 

Стаття 2.15.5.

1. Рада на реалізацію повноважень, визначених Конституцією та законами України, приймає нормативно-правові та інші акти у формі рішень.

2. Рішення Ради приймається більшістю голосів депутатів від її загального складу шляхом відкритого голосування, якщо інше не встановлене законом.

3. У випадках, визначених законом та цим Статутом, рішення Ради може бути прийняте лише після проведення місцевого референдуму, громадських слухань, загальних зборів членів Територіальної громади.

4. Рішення ради підписуються міським головою.

5. Рішення ради у п’ятиденний термін з моменту його прийняття може бути зупинено міським головою і внесено на повторний розгляд Ради. У цьому разі міський голова не підписує таке рішення Ради, видає розпорядження про зупинення рішення Ради з мотивуванням таких дій та подає до Ради відповідне обґрунтування з пропозицією про скасування такого рішення в цілому, скасування частково або про внесення змін до прийнятого рішення Ради. У випадку, якщо міський голова не підписує рішення Ради, і не зупиняє його в зазначеному порядку, такі його дії можуть бути оскаржені у суді.

6. Підставами зупинення рішення Ради міським головою можуть бути: 1) порушення Радою Конституції та законів України, рішень місцевих референдумів, Статуту Територіальної громади, Регламенту Ради, рішень Ради про затвердження місцевого бюджету та щодо проектів і програм розвитку Територіальної громади, її населених пунктів;

2) виявлення порушень при підготовці тексту рішення, поданого на підпис міському голові, виходячи із співставлення тексту проекту рішення, внесеного на розгляд Ради, і стенограми засідання Ради;

3) прийняття Радою рішень з питань, які не віднесені до її компетенції ;

4) прийняття Радою рішень, виконання яких може спричинити погіршення соціально- економічної ситуації в Територіальній громаді, завдати шкоди правам та законним інтересам членам Територіальної громади;

5) випадки, коли при прийнятті рішення Ради не було повідомлено про конфлікт інтересів суб’єктів прийняття рішення.

7. У двотижневий строк Рада зобов’язана повторно розглянути рішення, зупинене міським головою, та його пропозиції. У разі, якщо Рада прийме рішення про відхилення пропозицій міського голови і підтвердить попереднє рішення двома третинами голосів від загального складу Ради, то таке рішення набирає чинності.

8. У разі, якщо Рада не розгляне у встановлений законом термін рішення, зупинене міським головою, та його пропозиції, а також у разі, якщо Рада не проголосує двома третинами голосів за відхилення зауважень міського голови чи підтвердження попереднього рішення Ради, то таке рішення втрачає чинність з дня його прийняття.

9. Рішення Ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо Радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію. Офіційне оприлюднення рішень Ради здійснюється у порядку, визначеному цим Статутом та Регламентом Ради.

10. Рішення Ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

 

Стаття 2.15.6.

1. У передбачених законодавством України випадках, а також у випадках, коли повноваження Ради може бути ефективніше реалізоване іншим суб’єктом системи місцевого самоврядування Територіальної громади, Рада може делегувати частину власних повноважень, що не є виключними, цьому суб’єкту на період повноважень Ради поточного скликання.

2. Делегування повноважень Ради здійснюється за попередньою згодою суб’єкта, якому вони делегуються. Таке делегування здійснюється на договірній основі, якщо інше не встановлено законодавством України.

3. Делегування повноважень Ради супроводжується одночасною передачею відповідному суб’єкту, коштів, матеріальних та інших ресурсів для здійснення цих повноважень.

4. Суб’єкт, якому делегуються повноваження Ради, є відповідальним, підзвітним і підконтрольним перед Радою за реалізацію делегованих повноважень.

 

Стаття 2.15.7.

1. Рада відповідальна, підзвітна і підконтрольна перед Територіальною громадою.

2. Міський голова періодично, але не менше одного разу на рік, через засоби масової інформації, сайт Ради, на зустрічах з представниками Територіальної громади інформує членів Територіальної громад про виконання проектів та програм соціально-економічного розвитку Територіальної громади, її населених пунктів, місцевого бюджету, звітує перед Територіальною громадою про діяльність Ради.

Стаття 2.15.8.

1. Депутат Ради є членом представницького органу місцевого самоврядування, представником інтересів Територіальної громади, інтересів виборців округу (населеного пункту громади чи старостинського округу).

2. Повноваження депутата Ради починаються з дня відкриття першої сесії Ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії Ради нового скликання, крім випадків дострокового припинення повноважень депутата.

3. Перед вступом в свої повноваження депутат складає урочисту присягу.

4. Порядок принесення депутатом присяги визначається Регламентом Ради.

5. Повноваження депутатів, порядок організації і гарантії депутатської діяльності визначаються Конституцією України, законом про статус депутата, іншими законами.

6. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках та в порядку, передбачених законом.

7. Депутат здійснює свої повноваження на громадських засадах.

8. Депутат Ради, фракція політичної партії у Раді періодично звітують перед виборцями про свою діяльність. Періодичність, порядок організації та проведення звітів депутатами встановлюється Радою.

9. Рада, інші органи місцевого самоврядування Територіальної громади створюють умови для навчання та підвищення професійної компетентності депутатів Ради.

10. Депутати Ради можуть мати помічників-консультантів, статус яких визначається законом та відповідним Положенням, затвердженим Радою. Помічники-консультанти депутата працюють на громадських засадах.

 

Стаття 2.15.9.

1. За пропозицією міського голови Рада таємним голосуванням з числа депутатів ради обирає Секретаря ради, який працює в Раді на постійній основі та набуває статусу посадової особи місцевого самоврядування.

2. Секретар Ради:

1) скликає сесії у випадках та у порядку, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»;

2) повідомляє депутатам і доводить до відома членів Територіальної громади інформацію про час і місце проведення сесії Ради, питання, які передбачається внести на розгляд Ради;

3) організує підготовку сесій Ради, питань, що вносяться на її розгляд;

4) веде засідання Ради та підписує її рішення у випадках, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»;

5) забезпечує своєчасне доведення рішень Ради до виконавців, органів самоорганізації населення, їх оприлюднення в місцевих засобах масової інформації, організує контроль за їх виконанням;

6) за дорученням міського голови координує діяльність постійних та тимчасових контрольних комісій Ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їхніх рекомендацій;

7) сприяє депутатам Ради у здійсненні їхніх повноважень;

8) за дорученням Ради відповідно до чинного законодавства та цього Статуту організовує заходи, пов’язані з підготовкою і проведенням референдумів та виборів;

9) забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування Територіальної громади офіційного тексту цього Статуту, інших офіційних документів Територіальної громади, її органів та посадових осіб;

10) вирішує за дорученням міського голови або Ради інші питання, пов’язані з діяльністю Територіальної громади та її органів;

11) у випадку відсутності Голови громади виконує його обов’язки з питань діяльності Ради.

 

Стаття 2.15.10.

1. Посадові особи органів місцевого самоврядування Територіальної громади, органів самоорганізації населення, депутати Ради, старости зобов’язані у своїй діяльності дотримуватись Правил депутатської етики (стаття 8 Закону «Про статус депутатів місцевих рад, стаття 11 Регламенту ради) та наказу №158 від 05.08.2016 р. Національного агентства України з питань державної служби «Про затвердження Загальних правил етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування» (надалі Правила та Наказ відповідно).

2. Недотриманням посадовими особами органів місцевого самоврядування Територіальної громади та депутатами Ради вимог Правил та Наказу вважається: - для посадових осіб – неналежне виконання службових обов’язків; - для депутатів Ради – порушення присяги та норм етики. Порушення Правил та Наказу депутатами Ради та посадових осіб місцевого самоврядування Територіальної громади може бути підставою притягнення винних до відповідальності згідно з чинним законодавством.

 

Стаття 2.15.11.

1. У Раді та її виконавчих органах може виникати конфлікт інтересів, тобто ситуація, коли рішення, яке приймається Радою, виконавчим комітетом, може мати позитивні чи негативні наслідки для приватного інтересу суб’єкта (одного із суб’єктів) прийняття рішення (депутата Ради, міського Голови, інших посадових осіб органів місцевого самоврядування Територіальної громади) або його родичів (членів сім’ї), коло яких визначено Законом України «Про запобігання корупції».

2. У разі, якщо на розгляд сесії Ради або її виконавчих органів винесене питання, яке породжує у депутатів Ради, міського голови, інших посадових осіб органів місцевого самоврядування Територіальної громади конфлікт інтересів, ці особи зобов’язані повідомити Раду, її виконавчий комітет про цей конфлікт інтересів у письмовій формі. Письмова заява про наявність конфлікту інтересів оголошується на засіданні і долучається до протоколу засідання.

3. Неповідомлення депутатом Ради, посадовою особою органу місцевого самоврядування Територіальної громади про наявний конфлікт інтересів перед голосуванням при прийнятті рішення Ради, її виконавчого комітету є підставою для зупинення міським головою зазначеного рішення Ради, виконавчого комітету відповідно до положень частин 4 і 7 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та п. 5 частини шостої статті 2.15.5 цього Статуту.

 

Глава 2.16. Міський голова

 

Стаття 2.16.1.

1. Міський голова є головною посадовою особою Територіальної громади.

2. Міський голова обирається повноправними членами Територіальної громади, у визначеному законом порядку, шляхом вільних виборів на основі загального, прямого, рівного виборчого права при таємному голосуванні.

3. Міським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України. Не може бути обраним міським головою громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

4. Міський голова не може бути депутатом будь-якої Ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах (крім викладацької, наукової та творчої роботи у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток.

5. На міського голову поширюються повноваження та гарантії депутатів місцевих рад, що передбачені Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», а також обмеження, встановлені законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про корупцію».

6. Термін повноважень міського голови відповідно до Конституції України становить 5 років. Повноваження міського голови починаються з моменту оголошення територіальною виборчою комісією на пленарному засіданні Ради рішення про його обрання та реєстрацію і закінчуються у момент вступу на цю посаду іншої обраної відповідно до закону особи. Перед вступом у свої повноваження вперше міський голова складає урочисту присягу.

7. Форми роботи і повноваження міського голови визначаються Конституцією України, законодавством України, цим Статутом, Регламентом Ради.

8. При здійсненні наданих повноважень міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед Територіальною громадою, відповідальним – перед Радою, а з питань здійснення виконавчими органами Ради делегованих їм повноважень органів виконавчої влади – підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.

9. Підзвітність і підконтрольність міського голови перед Територіальною громадою забезпечується обов’язком його звітуванням перед членами Територіальної громади не рідше одного разу на рік. Такий звіт повинен включати в себе інформацію про діяльність міського голови у межах його компетенції за звітний період.

10. Відповідальність міського голови перед Територіальною громадою передбачає здатність Територіальної громади прийняти рішення про його притягнення до відповідальності за неналежне виконання своїх обов’язків та з інших передбачених законом підстав у порядку, визначеному Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

11. У межах своїх повноважень міський голова видає розпорядження, що є обов’язковими для виконання на території громади.

12. У разі дострокового припинення повноважень міського голови або неможливості виконання ним своїх обов’язків його повноваження виконує секретар Ради.

 

Глава 2.17. Виконавчі органи Ради

 

Стаття 2.17.1.

1. Виконавчими органами Ради (далі – виконавчі органи) є виконавчий комітет Ради (далі – виконавчий комітет), управління, відділи та інші утворені Радою виконавчі органи.

2. Структура виконавчих органів, загальна чисельність їхнього апарату, система оплати праці та розмір заробітної плати працівників виконавчих органів затверджуються Радою за поданням міського голови, з урахуванням статті 6 Європейської хартії місцевого самоврядування та чинного законодавства України.

3. Повноваження виконавчих органів визначаються законодавством та положеннями про них, затвердженими відповідними рішеннями Ради.

4. Виконавчі органи можуть бути наділені правами юридичної особи за рішенням Ради.

5. Виконавчі органи утворюються, реорганізуються та ліквідуються Радою за поданням міського голови.

 

Стаття 2.17.2.

1. Виконавчий комітет Ради є її виконавчим і розпорядчим органом, який створюється Радою на період її повноважень у порядку, визначеному Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

2. Очолює виконавчий комітет міський голова. У разі його відсутності або неможливості виконання ним своїх обов’язків роботу виконавчого комітету організує особа, на яку покладено виконання обов’язків Голови (згідно Регламенту виконавчого комітету).

3. Виконавчий комітет може бути юридичною особою, може мати власну печатку, рахунки в фінансових установах, має право набувати від свого імені майнових та особистих немайнових прав та нести обов’язки, може бути позивачем і відповідачем в судах.

4. Виконавчий комітет є підзвітним і підконтрольним Раді. Міський голова звітує перед Радою про роботу виконавчого комітету в порядку, встановленому законодавством України.

5. Кількісний і персональний склад виконавчого комітету затверджується Радою за поданням міського голови. За посадою до складу виконавчого комітету входять: міський голова та його заступники, керуючий справами виконавчого комітету, секретар Ради, старости. До складу виконавчого комітету не можуть входити депутати Ради, окрім секретаря Ради.

6. Порядок скликання засідання виконавчого комітету та порядок прийняття ним рішень визначаються Регламентом виконавчого комітету, який затверджується виконавчим комітетом.

7. Засідання виконавчого комітету носять відкритий характер, крім випадків, передбачених законодавством та Регламентом.

8. Рішення виконавчого комітету, які суперечать чинному законодавству, доцільності, а також рішення інших виконавчих органів, які визнані недоцільними, можуть бути скасовані Радою. У разі незгоди міського голови з рішенням виконавчого комітету він може зупинити дію цього рішення своїм розпорядженням та внести питання на розгляд Ради.

 

Глава 2.18. Староста

 

Стаття 2.18.1

1. Сільський староста (далі – староста) є посадовою особою місцевого самоврядування, який представляє інтереси внутрішньої громади (старостинський округ жителів одного або більше населених пунктів Територіальної громади, які не є адміністративним центром Територіальної громади).

2. Старости обираються на строк повноважень Ради в населених пунктах громади, які визначаються рішенням Ради. Порядок обрання старости визначається Законом України «Про місцеві вибори».

3. За посадою староста входить до складу виконавчого комітету Ради та здійснює свої повноваження на постійній основі.

4. Правовий статус старости визначається Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про добровільне об’єднання територіальних громад», іншими законодавчими актами України, цим Статутом та Положенням про старосту, яке затверджується Радою.

 

Стаття 2.18.2.

1. Староста зобов’язаний:

1) представляти інтереси жителів відповідної внутрішньої громади у виконавчих органах Ради;

2) сприяти членам внутрішньої громади у підготовці ними документів, що подаються на розгляд органів місцевого самоврядування;

3) брати участь у підготовці проекту бюджету Територіальної громади в частині фінансування проектів та програм, що реалізуються на території відповідного населеного пункту Територіальної громади;

4) сприяти виконанню рішень органів місцевого самоврядування Територіальної громади на території відповідної внутрішньої громади;

5) вносити пропозиції до виконавчого комітету з питань діяльності на території відповідного населеного пункту громади виконавчих органів Ради, підприємств, установ, організацій комунальної форми власності та їхніх посадових осіб;

6) погоджувати проекти рішень Ради, що стосуються майна Територіальної громади, розташованого на території відповідного населеного пункту громади;

7) шанобливо ставитися до жителів відповідного населеного пункту громади, приймати від них та передавати у відповідні органи місцевого самоврядування Територіальної громади індивідуальні та колективні звернення, здійснювати моніторинг дотримання встановлених законом та цим Статутом вимог щодо розгляду таких звернень;

8) здійснювати моніторинг стану довкілля, стану об’єктів інфраструктури та правопорядку в межах території відповідного населеного пункту громади;

9) здійснювати моніторинг дотримання прав і законних інтересів членів відповідних внутрішніх громад у сфері соціального захисту, культури, освіти, спорту, туризму, житлово-комунального господарства, стану реалізації їхніх прав на працю та медичну допомогу;

10) виконувати інші обов’язки, визначені цим Статутом, Положенням про старосту, актами органів місцевого самоврядування Територіальної громади.

2. Староста має право:

1) брати участь у пленарних засіданнях Ради з правом дорадчого голосу, а також у засіданнях постійних та інших комісій Ради;

2) взаємодіяти з Радою, підприємствами, установами, організаціями комунальної форми власності та їхніми посадовими особами, громадськими об’єднаннями, іншими інститутами громадянського суспільства, що розташовані на території відповідного населеного пункту громади;

3) одержувати безоплатно від виконавчих органів Ради, підприємств, установ, організацій комунальної форми власності та їхніх посадових осіб, що розташовані на території громади, необхідні для виконання покладених на нього завдань інформацію, документи і матеріали.

 

Стаття 2.18.3.

1. Місце та режим роботи, правила внутрішнього розпорядку, діловодства та інші питання організації діяльності старости визначаються Радою.

2. Час прийому жителів старостою визначається рішенням виконавчого комітету.

3. Діяльність старости фінансується за рахунок місцевого бюджету Територіальної громади.

 

Стаття 2.18.4.

1. При здійсненні наданих йому повноважень староста є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед внутрішньою громадою, відповідальним перед Радою та її виконавчим комітетом.

2. Староста не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед жителями відповідного населеного пункту громади.

3. У разі порушення Конституції та законів України, цього Статуту, Положення про старосту, незабезпечення здійснення наданих йому повноважень, повноваження старости можуть бути достроково припинені у порядку та за наявності підстав, передбачених законом.

4. Староста може бути притягнений до дисциплінарної, матеріальної, цивільної, адміністративної та кримінальної відповідальності, визначеної законом.

 

РОЗДІЛ ІІІ. МАТЕРІАЛЬНА ТА ФІНАНСОВА ОСНОВА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

 

Глава 3.1. Матеріальна основа місцевого самоврядування Територіальної громади

Стаття 3.1.1.

1. Територіальна громада на свій розсуд і на підставі закону безпосередньо або через органи місцевого самоврядування володіє, користується та розпоряджається своєю комунальною власністю (далі – комунальна власність). Внутрішні громади суб’єктами права комунальної власності виступати не можуть.

2. До комунальної власності Територіальної громади належить рухоме і нерухоме майно, доходи місцевого бюджету, інші кошти, визначені в «Переліку об’єктів права власності територіальної громади». Спадщина на території громади, визнана судом відумерлою, переходить у власність Територіальної громади.

3. Перелік об’єктів права комунальної власності територіальної громади затверджується Радою за поданням виконавчого комітету та на підставі відомостей, що їх надає виконавчий орган Ради, що веде Реєстр об’єктів комунальної власності.

4. Органи місцевого самоврядування Територіальної громади з метою зміцнення її економічної основи, поліпшення якості обслуговування населення можуть на договірних засадах формувати спільну (комунальну) власність з іншими територіальними громадами району і області.

Стаття 3.1.2.

1. До комунальної власності Територіальної громади належать усі землі в просторових межах громади, що визначаються відповідно до статті 2.1.2. цього Статуту, крім земель приватної та державної власності. Територіальна громада, в разі необхідності, може набувати у свою комунальну власність також земельні ділянки поза межами території громади. Право комунальної власності Територіальної громади на такі ділянки має бути посвідчено відповідними державними актами.

2. Набуття Територіальною громадою права на земельні ділянки, передача земельних ділянок з комунальної власності у державну, передача земельних ділянок комунальної власності у приватну власність юридичних та фізичних осіб здійснюється відповідно до законодавства України.

3. Реалізація права власності на землю і права користування землею на території громади здійснюється відповідно до Земельного кодексу України, інших законів України, Положення про порядок надання в оренду, вилучення та передачі у власність земельних ділянок, яке затверджує Рада. При цьому всі власники та землекористувачі земельних ділянок зобов’язані:

а) забезпечувати використання землі за цільовим призначенням;

б) додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля;

в) своєчасно вносити плату за землю;

г) не порушувати прав інших власників земельних ділянок та землекористувачів;

ґ) додержуватися правил добросусідства та встановлених законом обмежень (сервітутів, охоронних зон тощо).

Стаття 3.1.3.

1. Об’єкти права комунальної власності Територіальної громади, у тому числі землі комунальної власності, можуть бути відчужені чи передані в оренду або концесію рішеннями Ради у порядку, визначеному законодавством України.

2. Не підлягають відчуженню землі загального користування: площі, вулиці, проїзди, дороги, зелені зони.

3. Перелік об’єктів комунальної власності, які не підлягають відчуженню, затверджується Радою за поданням виконавчого комітету.

Стаття 3.1.4.

1. Органи місцевого самоврядування Територіальної громади у межах повноважень, визначених законами України та цим Статутом, та з метою забезпечення потреб членів територіальної громади у послугах, можуть створювати комунальні підприємства, установи, організації.

2. Власником усіх комунальних суб’єктів господарювання є Територіальна громада в цілому.

3. Статути (положення) комунальних суб’єктів господарювання затверджує та вносить до них зміни Рада, вона приймає рішення у випадках порушення цих статутів (положень), визначає основні напрями діяльності комунальних підприємств, установ, організацій, порядок використання їхнього прибутку.

4. Відповідно до п. 10 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено виключну компетенцію міського голови: призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів. З керівником комунального підприємства, установи, організації міський голова укладає контракт. Рішення про звільнення керівників підприємств, установ, організацій (розірвання контракту) приймає Рада за поданням міського голови. Керівник комунального підприємства, установи та організації щороку звітує на сесії Ради про виконання функціональних обов’язків, фінансово-господарську діяльність підприємства, збереження та ефективне використання майна.

5. При встановленні розміру частки прибутку, яка зараховується до місцевого бюджету, Рада керується принципом мінімального втручання у господарську діяльність комунального підприємства.

6. Територіальна громада не несе відповідальності за зобов’язаннями комунального підприємства, а комунальне підприємство не несе відповідальності за зобов’язаннями Територіальної громади.

7. Рада за поданням міського голови, виконавчого комітету Ради може прийняти рішення про включення комунального підприємства до переліку підприємств, на які не поширюється законодавство про банкрутство. Таке рішення може бути прийняти лише у випадку виконання цим підприємством суспільно важливих для членів Територіальної громади функцій (виробництво продукції, надання послуг).

8. Комунальні підприємства, установи, організації зобов’язані оприлюднювати таку інформацію: - щорічно, але не пізніше 1 лютого наступного за звітним року – фінансовий звіт та пояснювальну записку до нього; - за 30 днів до затвердження типових договорів про надання послуг населенню – проекти вказаних договорів; - за 10 днів до подачі на затвердження ради – детальний розрахунок тарифів на житлово- комунальні послуги, що вони надають населенню, та їх обґрунтування; - щорічно інформацію про свій штатний розпис та розмір заробітних плат відповідно до нього, щомісячно інформацію про вакантні посади; - щоквартально інформацію про кількість та вартість спожитих ресурсів, зокрема, теплової енергії, газу та електроенергії.

9. Реорганізація або ліквідація комунального підприємства здійснюється за рішенням Ради.

Стаття 3.1.5.

1. Перелік об’єктів власності Територіальної громади обліковується визначеним Радою виконавчим органом Ради у відкритому Реєстрі об’єктів власності Територіальної громади (далі – Реєстр). Вказаний Реєстр є електронною базою даних, в якій міститься довідкова інформація про все майно, майнові та корпоративні права Територіальної громади, її органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення та всіх інших суб’єктів комунального господарювання. Наповнення та ведення Реєстру, повнота та достовірність даних забезпечується шляхом проведення постійної інвентаризації майна і майнових прав Територіальної громади та відповідних суб’єктів.

2. Реєстр є інформацією з відкритим доступом і розміщується на офіційному веб-сайті Територіальної громади. Друкована актуальна версія Реєстру зберігається в Раді (виконавчому комітеті Ради) для вільного доступу.

3. Порядок ведення та наповнення Реєстру визначається в Положенні про відкритий Реєстр об’єктів комунальної власності територіальної громади.

Стаття 3.1.6.

1. Рішенням Ради з числа членів Територіальної громади, депутатів Ради, працівників її виконавчих органів, утворюється постійно діюча Інвентаризаційна комісія територіальної громади, яку очолює заступник міського голови відповідно до розпорядження міського голови.

2. Інвентаризаційна комісія проводить інвентаризацію власності Територіальної громади протягом одного року з моменту затвердження цього Статуту. При цьому використовуються дані інвентаризації комунального майна громад, які об’єдналися в Територіальну громаду.

3. Рішення про проведення інвентаризації земель чи інших об’єктів власності Територіальної громади, інвентаризація яких потребує додаткового фінансування, приймається Радою одночасно із прийняттям місцевого бюджету Територіальної громади. При цьому виділення бюджетних коштів для інвентаризації є першочерговими та пріоритетними після захищених статей витрат місцевого бюджету.

4. Рада, інші органи місцевого самоврядування Територіальної громади для виконання завдань Інвентаризаційної комісії зобов’язані здійснювати інформаційне та матеріально- технічне забезпечення її роботи.

Стаття 3.1.7.

1. Об’єкти права комунальної власності не можуть бути примусово відчужені у Територіальної громади і передані іншим суб’єктам права власності без згоди безпосередньо Територіальної громади або Ради.

2. Фізичні та юридичні особи несуть відповідальність за збитки, заподіяні об’єктам права комунальної власності.

3. Органи місцевого самоврядування Територіальної громади мають право звертатися до суду про притягнення до відповідальності фізичних та юридичних осіб, які вчинили або чинять збитки об’єктам права комунальної власності.

Глава 3.2. Фінансова основа місцевого самоврядування Територіальної громади

Стаття 3.2.1.

1. Фінансовою основою місцевого самоврядування Територіальної громади є сукупність місцевих фінансових ресурсів, за допомогою яких забезпечується реалізація власних завдань та функцій місцевого самоврядування, а також виконання делегованих повноважень на території громади.

2. Фінансову основу місцевого самоврядування Територіальної громади складають:

1) кошти місцевого бюджету, у тому числі: - надходження від місцевих податків та зборів; - кошти, отримані від приватизації об’єктів комунальної власності Територіальної громади та продажу земельних ділянок, інших об’єктів комунальної власності; - трансфертні надходження до місцевого бюджету, передані Територіальній громаді відповідно до чинного законодавства України; - кошти, отримані від діяльності на фондовому ринку, від розміщення цінних паперів і позик; - інші надходження;

2) кошти підприємств, установ і організацій, що перебувають у комунальній власності Територіальної громади, у тому числі розміщених за межами Територіальної громади;

3) доходи від корпоративних прав підприємств, установ та організацій, засновником яких є Рада;

4) інші фінансові ресурси.

3. Рада в межах, визначених чинним законодавством, може створювати комунальні банки та інші фінансово-кредитні установи, виступати гарантом кредитів підприємств, установ та організацій, які належать до комунальної власності Територіальної громади, розміщувати кошти, що належать Територіальній громаді, в банках, інших суб’єктів права власності.

4. Територіальна громада може об’єднувати на договірних засадах свої фінансові ресурси з фінансовими ресурсами інших територіальних громад та з державними фінансовими ресурсами з метою спільного фінансування місцевих, регіональних або загальнодержавних програм, що реалізуються на території громади. Рішення про участь Територіальної громади у спільному фінансуванні місцевих, регіональних або загальнодержавних програм приймається лише на підставі експертного висновку, проведеного відповідними виконавчими органами Ради, про реальні вигоди членів Територіальної громади від реалізації даних програм.

5. З метою залучення додаткових фінансових ресурсів для реалізації проектів соціальної, культурно-духовної, оздоровчої, екологічної спрямованості, а також для вирішення актуальних проблем розвитку Територіальної громади та її населених пунктів органи місцевого самоврядування сприяють благодійності на користь Територіальної громади.

6. Будь-яка фінансова діяльність органів місцевого самоврядування Територіальної громади є відкритою і доступною для громадського контролю в установленому законом і цим Статутом порядку.

Стаття 3.2.2.

1. Порядок складання, розгляду, затвердження, виконання та звітності бюджету Територіальної громади встановлюється бюджетним законодавством України.

2. Текст місцевого бюджету розміщується на веб-сайті Територіальної громади для загального доступу.

3. Виконання місцевого бюджету забезпечують виконавчі органи Ради. Кошти місцевого бюджету спрямовуються на утримання об’єктів бюджетної сфери, органів місцевого самоврядування Територіальної громади, комунальних служб, соціального обслуговування членів Територіальної громади, сплати видатків по місцевих позиках тощо.

4. Кошти бюджету розвитку спрямовуються на реалізацію програм соціально- економічного розвитку громади та її населених пунктів відповідно до напрямів інвестиційної та інноваційної діяльності, а також на фінансування інших видатків, пов’язаних із соціально-економічним розвитком громади.

5. Голова забезпечує оприлюднення звіту про виконання місцевого бюджету громади не пізніше 1 березня року, що настає за звітним, на веб-сайті Територіальної громади та у засобах масової інформації.

6. Рада має право здійснювати внутрішні запозичення до місцевого бюджету відповідно до чинного законодавства України.

7. Органи місцевого самоврядування Територіальної громади зобов’язані вести активну роботу з відстоювання її інтересів при розробці проектів загальнодержавних, регіональних програм соціально-економічного, що реалізуються на території громади.

Стаття 3.2.3.

1. Рада у межах повноважень визначених законодавством України, щорічно встановлює перелік та ставки місцевих податків і зборів – обов’язкових постійних платежів до місцевого бюджету, що здійснюють фізичні та юридичні особи на території громади відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, установлених Радою та законодавством України. У випадку, коли Рада не прийняла рішення щодо зміни переліку місцевих податків і зборів, їхніх ставок, залишається чинним попередньо прийняте рішення, що затверджує перелік місцевих податків і зборів та їхні ставки.

2. Рішення ради в сфері місцевих податків і зборів базуються на таких принципах:

1) забезпечення стабільних надходжень до місцевого бюджету для виконання завдань та повноважень місцевого самоврядування;

2) створення сприятливих умов для ведення бізнесу на території громади, зацікавленості суб’єктів господарювання у підвищенні його ефективності;

3) врахування економічного та соціального стану платників місцевих податків і зборів;

4) відповідності витрат на адміністрування податків і зборів доходам, які вони приносять.

3. За рішенням загальних зборів (конференції) членів Територіальної громади можуть вводитися місцеві збори на основі добровільного самооподаткування членів Територіальної громади, які мешкають на відповідній частині її території.

4. Сплачені платниками надміру суми місцевих податків і зборів зараховуються в рахунок майбутніх платежів платників податків і зборів. 5. Рада може надавати окремим категоріям юридичних та фізичних осіб пільги зі сплати місцевих податків і зборів відповідно до норм чинного законодавства.

РОЗДІЛ ІV. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТА ЇХНІХ ПОСАДОВИХ ОСІБ. КОНТРОЛЬ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ ЗА ДІЯЛЬНІСТЮ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТА ЇХ ПОСАДОВИХ ОСІБ

Глава 4.1. Підстави та види відповідальності органів місцевого самоврядування та їхніх посадових осіб, органів самоорганізації населення

Стаття 4.1.1.

1. Органи та посадові особи місцевого самоврядування територіальної громади, органи самоорганізації населення, дозвіл на утворення яких надала Рада несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами. Підстави, види і порядок їх відповідальності визначаються Конституцією та законами України, цим Статутом.

2. Староста села, що перебуває в межах території громади може бути відкликаним внутрішньою громадою за наявності підстав та у порядку передбачених Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» для депутатів місцевих рад.

3. Порядок і випадки дострокового припинення повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування територіальною громадою та внутрішніми громадами визначаються законами України та цим Статутом.

4. Повноваження органу самоорганізації населення у разі невиконання рішень Ради, її виконавчого комітету достроково припиняються за рішенням Ради. У разі невиконання органом самоорганізації населення рішень зборів (конференції) членів територіальної громади рішення про дострокове припинення його повноважень приймають зборів (конференції ). У разі порушення органом самоорганізації населення Конституції і законів України, інших актів законодавства його повноваження припиняються достроково за рішенням суду.

Стаття 4.1.2.

1. Шкода, заподіяна юридичним і фізичним особам в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності органів місцевого самоврядування територіальної громади, відшкодовується за рахунок коштів місцевого бюджету територіальної громади, а в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності посадових осіб місцевого самоврядування територіальної громади – за рахунок їх власних коштів у порядку, встановленому законом.

2. Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування територіальної громади, вирішуються в судовому порядку.

Глава 4.2. Форми громадського контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування та їхніх посадових осіб, органів самоорганізації населення

Стаття 4.2.1.

1. Громадський контроль за діяльністю органів місцевого самоврядування та їхніх посадових осіб, за діяльністю органів самоорганізації населення здійснюють громадські організації, що діють на території громади чи безпосередньо члени територіальної громади (далі – суб’єкти громадського контролю).

2. Суб’єкти громадського контролю можуть використовувати такі способи контролю: - аналіз інформації, що має знаходитися у відкритому доступі, згідно норм законодавства України та цього Статуту; - надсилання до органів місцевого самоврядування територіальної громади та їхніх посадових осіб, органів самоорганізації населення інформаційних запитів з приводу будь- якої їхньої діяльності; - ініціювання звіту будь-якого представника органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення на зборах (конференції ) членів територіальної громади; - створення за рішенням Загальних зборів (конференції) територіальної громади громадських контрольних інспекцій (екологічної, транспортної тощо); - ініціювання та проведення громадських слухань; - здійснення інших не заборонених законом контрольних заходів.

 

РОЗДІЛ V.

ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

 

1. Статут об’єднаної територіальної громади прийнято радою «17» травня 2018 року.

2. Статут є постійно діючим актом і не підлягає перезатвердженню новообраним складом ради.

3. Статут підлягає державній реєстрації.

 

Секретар ради                                      С.М.Денисюк

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

  ШОСТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

         РІШЕННЯ

 

м. Тетіїв         

 

Про затвердження звіту про виконання

                  міського бюджету Тетіївської ОТГ

     за І квартал 2018  року.

 

Відповідно до п.23 ст..26 Закону України „ Про місцеве самоврядування в  Україні”, ст.80 Бюджетного кодексу України, та враховуючи висновки постійної комісії міської  ради з питань планування, бюджету, фінансів та соціально-економічного розвитку міста, міська рада

 

В И Р І Ш И Л А:

 

Затвердити звіт про виконання міського бюджету за І квартал 2018 року
    по доходах  в сумі 33 684 001 ,34грн

    по видатках  в сумі 35 311 673 ,12  грн

    з перевищенням  видатків на доходами в сумі1 627 671, 78   згідно додатку 1 та 2.

 

  1. По загальному фонду в т.ч. по доходах 33 641 803 ,87 грн.

та по видатках  35 215 095,12  грн.

з перевищенням  видатків над доходами  сумі 1 573 291, 25 грн. згідно додатку 1 та 2.

 

  1. По спеціальному фонду по доходах42197,47 грн.

та по  видатках  96 578,00 грн.

з перевищенням видатків над доходами в сумі   54380,53грн.  згідно додатку 1 та 2.

 

 

            Міський голова                                          Р.В.Майструк

 

17.05.2018 р.

 141 -06-VII

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

  ШОСТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

   РІШЕННЯ

м Тетіїв

 

Про затвердження Положення про порядок відчуження (приватизації) комунального майна Тетіївської міської об’єднаної територіальної громади

 

 

          Відповідно до Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, з урахуванням законодавства про оцінку майна та інших нормативно-законодавчих актів з питань управління, відчуження майна, з метою встановлення єдиних вимог до порядку відчуження майна, що належить до комунальної власності територіальної громади, враховуючи рекомендації спільного засідання постійних комісій з питаньторгівлі,житлово-комунального господарства, побутового обслуговування, громадського харчування, управління комунальною власністю, благоустрою, транспорту, зв’язку, керуючись ст. 25, ст. 26 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР “Про  місцеве  самоврядування  в  Україні» (із змінами та доповненнями), міська  рада

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Положення про порядок відчуження (приватизації) комунального майна Тетіївської міської об’єднаної територіальної громади (додається).

2. Секретарю міської ради забезпечити оприлюднення даного рішення  на сайті  Тетіївської міської ради.

3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на  постійну комісію з питань торгівлі,житлово-комунального господарства, побутового обслуговування, громадського харчування, управління комунальною власністю, благоустрою, транспорту, зв’язку.                                                                                              

         Міський голова                                                Р.В. Майструк

 

 

Начальник юридичного відділу                     Н.М. Складена

 

17.05.2018 р.

143-06-VII

 

 

Додатокдо рішення6 сесії міської ради 7 скликання  від                                          17.05.2018 року №  143 -06-VII

 

Положення

про порядок відчуження (приватизації) комунального майна

Тетіївської міської об’єднаної територіальної громади»

 

1. Загальні положення

1.1. Положення про порядок відчуження майна, що є комунальною власністю Тетіівської міської об’єднаної територіальної громади (надалі  -  Положення)   розроблене  відповідно до Господарського кодексу України,  Законів  України  "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", з урахуванням законодавства про оцінку майна та інших законодавчих та  нормативно-правових актів з питань управління та  відчуження майна.

 1.2. Положення визначає порядок відчуження майна, що  є комунальною  власністю Тетіївської міської об’єднаної територіальної громади (надалі - майно), перебуває на бухгалтерському обліку та використовується:

 - міською радою та її виконавчим комітетом, установами, підприємствами комунальної власності міської ради на праві управління, праві оперативного управління або господарського відання;

- а також майна, переданого в оренду, або до статутного капіталу комунального  підприємства.

1.3. Дія цього Положення не поширюється на відчуження:

- цілісних майнових комплексів комунальних підприємств, їх структурних підрозділів;

-  майна, на яке відповідно до нормативно-правових актів України встановлені обмеження (застава, податкова застава, накладення арешту, тощо);

-  майна, порядок відчуження якого визначається окремим законом;

майна, на яке відповідно до законодавства встановлена заборона на відчуження.

1.4. У цьому Положенні терміни вживаються у такому значенні:

майно  - матеріальні активи, які відповідно до нормативно-правових актів віднесені до основних  фондів (засобів) та об’єкти незавершеного будівництва (незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи);

відчуження майна – передача права власності на майно, яке перебуває у комунальній власності територіальної громади підвідомчої території міської ради іншим юридичним чи фізичним особам за процедурами та у спосіб, що передбачені цим Положенням;

оцінка майна – процес визначення його вартості на дату оцінки (на будь-яке число місяця), за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами з оцінки майна, і є результатом практичної діяльності суб’єкта оціночної діяльності.

Інші терміни, які використовуються у цьому Положенні, вживаються у значеннях, визначених відповідними нормативно-правовими актами, що регулюють питання управління майном, його оцінки та бухгалтерського обліку.

 

2.Відчуження майна

 

2.1. Відчуження майна проводиться безпосередньо Виконавчим комітетом Тетіївської міської ради, або комунальними підприємствами, установами, після отримання на це відповідного дозволу сесії Тетіївської міської ради.

Дозвіл на відчуження майна надається за таких умов:

- відчуження майна не впливає на цілісність майнового комплексу суб’єкта господарювання або його структурного підрозділу;

- відповідно до економічних та технічних показників подальше використання майна є неможливим або економічно недоцільним.

2.2. Для  розгляду  питання на засіданні сесії Тетіївської міської ради про  надання  дозволу  на  відчуження  майна підприємство, установа надає такі документи:

- звернення з техніко-економічним обґрунтуванням доцільності відчуження майна та напрямів використання коштів;

- відомість про  вартість  майна, яке пропонується до відчуження;

- акт технічного стану майна, складений на дату оцінки та затверджений керівником підприємства, установи (довільної форми);

- звіт про  оцінку майна, яке пропонується до відчуження;

- рецензія;

-  висновок про вартість майна за результатами рецензування.

2.3. Незалежна оцінка майна, яке пропонується до відчуження, проводиться суб’єктами оціночної діяльності - суб’єктами господарювання, які мають сертифікат суб’єкта оціночної діяльності, відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».

Замовником оцінки майна, що пропонується для відчуження, є Виконавчий комітет Тетіївської міської ради.

Витрати на проведення незалежної оцінки майна компенсуються за рахунок юридичної чи фізичної особи, яка набуде у власність зазначене майно.

Висновок про вартість майна, за результатами рецензування затверджується  рішенням сесії Тетіївської міської ради.

2.4. Початкова вартість майна визначається на підставі затвердженого висновку про вартість майна.

2.5. Після проведення оцінки майна забороняється здійснювати дії  щодо об’єкта відчуження, які можуть призвести до зміни його вартості.

2.6. Дозвіл (погодження) щодо відчуження майна надається рішенням сесії Тетіївської міської ради.

Строк дії дозволу (погодження) щодо відчуження майна не перевищує 12 місяців від дати його надання.

2.7. Відчуження майна здійснюється на конкурентних засадах -  через біржі, на аукціоні, або, у виняткових випадках, за обґрунтованим зверненням юридичної чи фізичної особи.

2.8. Відчуження майна через біржі здійснюється відповідно до чинного законодавства України з урахуванням вимог цього  Положення.

Заявник (балансоутримувач), після отримання дозволу (погодження) сесії міської ради, забезпечує укладення договору з юридичною особою, яка має угоду про продаж майна з Фондом державного майна України.

При цьому заявник надає відповідній юридичній особі документ, що підтверджує надання дозволу на відчуження цього майна.

Договір повинен передбачати строки проведення аукціону; початкову вартість продажу; розмір і порядок виплати винагороди; взаємні зобов'язання; умови розірвання договору та майнову відповідальність сторін; умови щодо публікації інформаційних повідомлень про відчуження; інші умови на розсуд сторін.

Інформація про майно, що підлягає продажу на аукціоні, публікується не пізніше ніж за 15 робочих днів до дати проведення аукціону, у місцевих засобах масової інформації і повинна містити такі відомості: назву майна, його місцезнаходження, відомості про майно, початкову вартість продажу, кінцевий термін прийняття заяв про участь в аукціоні, час та місце ознайомлення з майном, час та місце проведення аукціону, адресу, номер телефону, час роботи служби з організації аукціону.

Аукціон проводиться за наявності не менш як двох учасників.

Кінцевий термін прийняття заяв про участь в аукціоні – три дні до початку  аукціону.

Аукціон проводиться ведучим (ліцитатором). Початком торгів уважається момент оголошення початкової вартості продажу об’єкта. Кожна наступна вартість, запропонована учасниками на аукціоні, повинна перевищувати попередню не менш як на 10 відсотків (крок аукціону).

Затверджений протокол є підставою для укладання  протягом 10 днів договору купівлі-продажу між переможцем аукціону та підприємством (установою).

Договір включає: відомості про підприємство (установу) та покупця; назву та коротку характеристику об’єкта продажу; остаточну ціну продажу об’єкта; взаємні зобов’язання підприємства (установи) та покупця; момент передачі об’єкта продажу покупцю (після сплати повної вартості придбаного майна); номери поточних рахунків; назви і адреси банківських установ; порядок розрахунків за придбане майно; інші умови на розсуд сторін.

Покупець зобов’язаний внести зазначені платежі протягом 30 календарних днів з моменту підписання договору купівлі-продажу. Термін сплати може бути продовжено ще на 30 календарних днів за умови сплати не менш як 50 відсотків від ціни продажу об’єкта.

Якщо майно не продано, підприємство (організація, установа), на балансі якого перебуває об’єкт продажу, може прийняти рішення про повторний його продаж.

У разі повторного проведення аукціону можлива зміна умов продажу, включаючи початкову вартість. У цьому випадку початкову вартість може бути зменшено не більш як на 30 відсотків.

Дозвіл на зменшення початкової вартості майна надається сесією міської ради.

Повторний аукціон проводиться за наявності не менш як одного учасника.

За наявності лише одного учасника при проведенні повторного аукціону, об’єкт може бути продано за початковою вартістю.

2.9. За обґрунтованим зверненням юридичних чи фізичних осіб відчуження об’єкта комунальної власності може відбуватись у виняткових випадках лише у разі, коли таке відчуження необхідне для забезпечення життєдіяльності громадян чи територіальних громад та з метою уникнення екологічних, техногенних чи інших загроз.

Відчуження майна відбувається за ціною, яка не може бути нижча вартості майна, визначеного незалежною оцінкою.

          Розгляд такого звернення покладається на постійно діючу комісію ради - постійну комісію з питань торгівлі,житлово-комунального господарства, побутового обслуговування, громадського харчування, управління комунальною власністю, благоустрою, транспорту, зв’язку (далі – комісія ради), яка визначає доцільність відчуження майна без застосування конкурентної процедури та умови відчуження.  

За результатами розгляду звернення комісія ради готує проект рішення про відчуження майна, в якому зазначаються умови проведення відчуження, а також доручає Виконавчому комітету міської ради виступити замовником оцінки майна, що пропонується для відчуб,єження.

2.10.  Кошти, одержані внаслідок відчуження необоротних активів зараховуються до бюджету ОТГ.

 

 

Секретар радиС.М.Денисюк

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ШОСТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 РІШЕННЯ

 

м.Тетіїв

 

Про затвердження міської Програми

щодо відшкодування витрат за надані пільги

з  телекомунікаційних послуг пільговим

категоріям населення  Тетіївської об’єднаної 

громади на 2018 -2022 роки»

 

            З метою реалізації державної політики в галузі соціального захисту населення об’єднаної територіальної громади в частині відшкодування витрат за надані пільги з телекомунікаційних послуг пільговим категоріям населення, відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст..19. Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», ч.3 ст. 63 Закону України «Про телекомунікації»,  ст.. 89, 91 Бюджетного кодексу України, міська рада

 

ВИРІШИЛА:

 

1.Затвердити  міську Програму щодо відшкодування витрат за надані 

пільги з  телекомунікаційних послуг пільговим категоріям населення  Тетіївської об’єднаної  громади на 2018 -2022 роки (додається).

 

    2. Фінансовому управлінню виконавчого комітету Тетіївської міської ради під час формування показників  міського бюджету на відповідні роки врахувати потребу в асигнуваннях на виконання заходів Програми, виходячи із фінансових можливостей та їх пріоритетів.

 

3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську  комісію з питань планування, бюджету, фінансів та соціально-  економічного розвитку міста, з питань соціального захисту, охорони здоров"я, освіти,  культури, молоді і спорту.

 

                      Міський голова                                                     Р.В. Майструк

 

                Начальник юридичного відділу                                   Н.М.Складена

 

17.05. 2018р.

№  144 -06- VII

 

                 Додаток

                                до рішення 6 сесії міської ради 7 скликання

                           від 17.05.2018 р. № 144 - 06-VII

 

 

«Програма щодо відшкодування витрат за надані пільги з  телекомунікаційних послуг пільговим  категоріям населення  Тетіївської об’єднаної  громади на 2018 -2022 роки»

 

 

ЗМІСТ

 

 

Паспорт Програми………………………………………………………….................2

Розділ 1. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована  Програма...3

Розділ 2. Мета Програми………………………………………………………..4

Розділ 3. Завдання  Програми.…………………………………………………..4

Розділ 4. Заходи щодо реалізації Програми……………………………………5

Розділ 5. Механізм реалізації Програми   .…………………………   ………...5

Розділ 6. Джерела та обсяги фінансування заходів Програми……………… .6

Розділ 7. Координація та контроль за виконанням Програми………………   6

Розділ 8. Очікувані результати від виконання Програми………………..........6

 

 

«Програма щодо відшкодування витрат за надані пільги з  телекомунікаційних послуг пільговим  категоріям населення  Тетіївської об’єднаної громади на 2018 -2022 роки»

 

1.  Паспорт Програми

 

1. 

Ініціатор розроблення

Програми

 

Управління  соціального захисту населення   Тетіївської райдержадміністрації

2. 

Підстава для розробки Програми

Закон України «Про Державний бюджет України на 2018 рік»,

Бюджетний кодекс України,

Закон України « Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні"

3. 

Розробник Програми

Управління  соціального захисту населення   Тетіївської райдержадміністрації

4. 

Співрозробники Програми

                       -

5. 

Відповідальний виконавець Програми

Управління  соціального захисту населення   Тетіївської райдержадміністрації

6. 

Головний розпорядник бюджетних коштів

Управління  соціального захисту населення   Тетіївської райдержадміністрації

7. 

Термін реалізації Програми

                         2018-2022 роки

 

8.

Перелік бюджетів, які беруть участь у виконанні Програми

 Міський бюджет

9. 

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, усього:

 

 

 

в межах фінансових можливостей

 

 

Розділ.1. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма

 

Конституція України гарантує соціальний захист і гідний рівень життя кожному громадянину України. Соціальний захист – один з суттєвих механізмів подолання бідності, підтримка соціально незахищених верств населення та надання пільг  громадянам, які відповідно до чинного законодавства України мають таке право.

         Незважаючи на те, що держава докладає зусиль по соціальному захисту осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують допомоги, залишається ще ряд проблем, які потребують розв’язання на місцевому рівні, в тому числі і за рахунок місцевих бюджетів.

При прийнятті Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік »  видатки у вигляді субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на відшкодування наданих пільг окремим категоріям громадян на послуги зв’язку  відповідно до діючого законодавства України, не передбачені.

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", виключно Законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Згідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про телекомунікації" та п. 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою КМУ від 11.04.2012 за № 295, телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.

З 1 січня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики)», яким органам місцевого самоврядування передані повноваження ухвалювати рішення про надання окремих видів пільг для низки категорій громадян, для яких раніше ці пільги забезпечувала держава. Зокрема йдеться про  відшкодування наданих пільг окремим категоріям громадян на послуги зв’язку.

Статті 89, 91 Бюджетного кодексу України передбачають видатки з місцевого бюджету на державні програми соціального захисту окремих категорій громадян та соціальне забезпечення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Місцеві органи виконавчої влади, які володіють ситуацією на місцях та можуть оперативно впливати на її зміну, мають можливість самостійно визначати обсяг пільг та передбачати видатки, забезпечуючи при цьому контроль за ефективним і цільовим використанням коштів на зазначені цілі.

В умовах поглиблення децентралізації влади та розширення повноважень органів місцевого самоврядування одним із ключових завдань є наближення фінансування послуг до рівня, де вони надаються.

Дії органів місцевого самоврядування щодо реалізації програми регламентуються Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та іншими нормативними актами.

           Програм органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування щодо відшкодування   витрат пов’язаних з наданням послуг з встановлення телефону по пільговій  вартості  та знижки на абонентську плату за користування телефоном   раніш не затверджено.

               Програма розроблена відповідно до Бюджетного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  Закону України « Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України « Про телекомунікації», Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Закону України «Про охорону дитинства», Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про жертви нацистських переслідувань», постанови Кабінету  Міністрів України від 29 січня 2003 року № 117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги».

    Вжиття системних заходів щодо соціальної підтримки пільгових категорій населення дозволить підняти рівень соціальної захищеності окремих категорій громадян.

Розділ.2.  Мета    Програми.

 

          Головною метою Програми є реалізація державної політики в галузі соціального  захисту населення окремих категорій населення Тетіївської об’єднаної громади шляхом фінансового забезпечення  витрат пов’язаних з наданням послуг з встановлення телефону по пільговій  вартості  та знижка на абонентську плату за користування телефоном.

     На території  Тетіївської об’єднаної громади проживає  більше 700 осіб, які відповідно до чинного законодавства України мають право  на пільги з оплати за  телекомунікаційні послуги щомісячно.

 

Розділ.3. Завдання Програми.

 

          Знижка соціальної напруги серед населення Тетіївської об’єднаної громади.

          Головним завданням  даної  Програми  буде відшкодування витрат пов’язаних з наданням послуг з встановлення телефону по пільговій  вартості  та знижка на абонентську плату за користування телефоном пільговим категоріям громадян Тетіївської об’єднаної громади.

 

Розділ 4. Заходи щодо   реалізації  Програми.

 

       Керуючись законодавством України для вирішення даної проблеми розроблені заходи, спрямовані на фінансування витрат пов’язаних з наданням пільг з оплати послуг зв’язку та відшкодування пільгової вартості встановлення телефону окремим категоріям громадян.

На реалізацію Програми у 2018 році потреба у коштах становить    204,0 тис. грн.(Двісті чотири тисячі гривень)

 

Розділ.5. Механізм реалізації Програми.

 

      Порядок є нормативно-правовим актом, який визначає механізм здійснення видатків з районного бюджету та інших джерел фінансування, не заборонених чинним законодавством України, проведення відшкодування вартості встановлення телефону та знижки на абонентну плату за користування телефоном, громадянам, які мають таке право відповідно до Закону України Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Закону України «Про охорону дитинства», Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» та які перебувають на обліку в базі Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №117 від  29.01.2003р. «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги».

        Відповідно до вимог чинного законодавства відшкодування за надані пільги з послуг зв’язку здійснюється на підставі укладеного договору з організацією - надавачом пільгових послуг та поданих ними щомісячних Розрахунків щодо вартості послуг телефонного зв’язку,  наданих пільговикам (форма “2-пільга)на  паперовому  та електронному вигляді.

Надавач  пільгових послуг до 5 числа місяця, що настає за звітнім надає до управління соціального захисту населення райдержадміністрації розрахунки вартості пільг, наданих у звітному періоді та підписує з управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації Акт звіряння  розрахунків за надані послуги  на перше число  (форма 3-пільга).

Фінансування програми здійснюється тільки в межах бюджетних асигнувань. Управління  фінансів Тетіївської райдержадміністрації здійснює фінансування Програми через управління  соціального захисту населення для подальшого перерахування коштів організації-надавачові пільгових послуг.

 

Розділ 6. Джерела та обсяги фінансування заходів Програми

 

       Фінансування Програми здійснюється у межах фактичних коштів,передбачених у міському бюджеті за відповідним напрямком та інших джерел фінансування, не заборонених законодавством України. Конкретний розмір фінансових показників програми визначається відповідним рішенням  Тетіївської міської  ради на відповідний бюджетний рік.

      Програма  може  коригуватись  виходячи  з  фінансових  можливостей   міського бюджету.

 Виходячи з фінансових можливостей міського бюджету, для забезпечення реалізації Програми у 2018 році необхідна сума виділених коштів складає  204,0 тис. грн.. (Двісті чотири тисячі гривень)

 

Розділ 7. Координація та контроль за виконанням Програми.

 

Головним розпорядником коштів за Програмою виступає управління соціального захисту населення Тетіївської райдержадміністрації.

Звіт про виконання Програми відповідальні виконавці надають щомісячно  управлінню  фінансів Тетіївської райдержадміністрації.

 

Розділ 8. Очікувані результати від виконання Програми

 

           Реалізація Програми забезпечить поліпшення  стану захищеності пільгових категорій населення району.        

 

 

             Секретар ради                                   С.М.Денисюк

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ШОСТАСЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

              РІШЕННЯ

 

м Тетіїв

 

Про Програму  відзначення  державних

та  професійних свят, ювілейних дат,

здійснення представницьких та інших

заходів  Тетіївської міської ради на 2018 рік

 

З метою забезпечення належної організації відзначення державних та професійних свят, ювілейних дат, заохочення за заслуги перед Тетіївською ОТГ, здійснення представницьких та інших заходів,  керуючись  пунктом 22   частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,                     статтею 91 Бюджетного кодексу України, міська рада  вирішила:

 

В И Р І Ш И Л А:

 

1. Затвердити Програмувідзначення  державних та  професійних свят, ювілейних дат, здійснення представницьких та інших заходів Тетіївською міською радою на 2018 рік (додається).

2. Фінансовому управлінню виконавчого комітету Тетіївської  міської ради (Ліщук Є.В.)  передбачити кошти на фінансування заходів вищезазначеної Програми в повному обсязі.

 3. Відділу обліку та звітності (Анцупова Л.В.), загальному відділу (Гріщенко Н.В.)виконавчого апарату Тетіївської міської ради забезпечити виконання програмних заходів у визначені терміни.

4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну  комісію з питань планування, бюджету, фінансів та соціально-економічного розвитку. 

 

 Міський голова                                           Р.В. Майструк

 

Начальник юридичного відділу                                     Н.М. Складена

17.05.2018 р.

№  145 -06-VII

 

Додаток

до рішення 6 сесії   міської ради

7 скликання від  17.05.18 року

№ 145 -06-VII

 

 

ПРОГРАМА

заходів з відзначення державних

та професійних свят, ювілейних

та святкових дат, відзначення осіб,

які зробили вагомий внесок у розвиток

Тетіївської ОТГ на 2018-2020 роки

 1.ПАСПОРТ

 

заходів з відзначення державних та професійних свят,

ювілейних та святкових дат, відзначення осіб,

 які зробили вагомий внесок у розвиток

Тетіївської ОТГ на 2018-2020 роки

 

1.

Ініціатор розроблення Програми

Тетіївська міська рада

 

2.

Назва розпорядчого документа при розробленні Програми

Закони України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», Бюджетний Кодекс України, Наказ Міністерства фінансів України  від 14.09.2010  N 1026

3.

Розробник  Програми

Загальний відділ виконавчого апарату Тетіївської  міської ради

4.

Співрозробники Програми

-

5.

Відповідальні виконавці Програми

Фінансове управління виконавчого комітету Тетіївської міської ради

Відділ обліку і звітності виконавчого комітету Тетіївської  міської ради

Загальний відділ виконавчого комітету Тетіївської  міської ради

Відділ міжнародного співробітництва та проектно-інвестиційної діяльності

6.

Учасники Програми

Фінансове управління виконавчого комітету Тетіївської міської ради

Відділ обліку і звітності виконавчого комітету Тетіївської  міської ради

Загальний відділ виконавчого комітету Тетіївської  міської ради

Відділ міжнародного співробітництва та проектно-інвестиційної діяльності

7.

Термін реалізації Програми

2018-2020 рік

8.

Перелік  бюджетів, які беруть участь у виконанні Програми

Міський   бюджет

9.

Орієнтований обсяг фінансування Програми на  2018 рік

 

 

 

80,0 тис. грн

9.1.

в т.ч. коштів міського бюджету за  КТКВ МБ 250404

   КЕКВ 2282

 

80,0 тис.грн

 

80,0  тис.грн

 

 

 2. Проблеми, на розв’язання яких спрямована програма

 

ВК Тетіївської міської ради відповідно до встановленого порядку бере участь у відзначенні свят, подій державного, обласного, районного значення.

 В Тетіївській громаді здійснюються заходи, пов'язані із заохоченням, відзначенням та стимулюванням жителів Тетіївської територіальної громади, колективів, підприємств та організацій, громадських організацій, які досягли високого професіоналізму і визначних успіхів у виробничій,  меценатській, державній, військовій, творчій та інших сферах діяльності, зробили вагомий внесок у створення матеріальних і духовних цінностей або мають інші заслуги перед Тетіївщиною та Україною, виконанням представницьких функцій відповідних міських  структур тощо.

Це потребує систематизації таких заходів та виділення бюджетних асигнувань з міського бюджету відповідному розпорядникові на виконання заходів  Програми відзначення  заходів з відзначення державних та професійних свят,

ювілейних та святкових дат, відзначення осіб, які зробили вагомий внесок у розвиток Тетіївської ОТГ (далі - Програма).

Дана Програмарозроблена відповідно до  Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Бюджетного кодексу України,  Указів Президента України щодо відзначення загальнодержавних та професійних свят.

 

3. Мета програми

Метою Програми є:

  • забезпечення належної організації з відзначення державних та професійних свят, ювілейних дат, заходів зі збереження національної пам’яті та інших заходів;
  • суспільне визнання  особистого внеску жителів Тетіївської територіальної громади, колективів, підприємств та організацій, громадянських організацій у створення матеріальної та духовної культури міської  громади;
  • організація, проведення та інформаційний супровід представницьких заходів Тетіївської  міської ради  в громаді, районі, області, Україні та за її межами;
  • створення відповідного іміджу при налагодженні ділових та культурних зв'язків, популяризації потенціалу Тетіївської територіальної громади;
  • зміцнення авторитету органів місцевого самоврядування та органів державної влади.

 

4. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та джерел фінансування, строки та етапи виконання Програми

Виконання Програми дасть змогу забезпечити:

- вшанування пам’яті видатних осіб, відзначення  пам’ятних дат, ювілеїв та професійних свят;

- проведення тематичних семінарів щодо покращення взаємодії органів місцевого самоврядування,  державного управління  та територіальної  громади  у вирішенні питань соціального, економічного та культурного розвитку території та покращення законодавчої бази;

- участь міської ради в діяльності асоціацій органів місцевого самоврядування;

- відзначення та нагородження громадян чи колективів за досягнуті результати;

- здійснення міжнародних зв’язків, встановлення взаємовигідного транскордонного та міжнародного співробітництва, вирішення питань, віднесених до компетенції органів місцевого самоврядування;

- здійснення депутатських повноважень та проведення видатків, пов’язаних із  діяльністю міської ради;

- необхідні умови для участі представництва керівництва та депутатів міської ради в заходах загальнодержавного і місцевого значення, суспільно-політичних подіях.

Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів міського бюджету та інших джерел, не заборонених чинним законодавством. Обсяги фінансових ресурсів міського бюджету та напрями їх використання визначаються в залежності від їх потреби, фінансових можливостей бюджету та з дотриманням вимог статті 85 Бюджетного кодексу України.

          Строк  реалізації програми  до 31 грудня 2020 року.

 

5.Напрями діяльності та заходи Програми

1. Організація проведення на території Тетіївської міської радизаходів загальнодержавного, обласного, районного та міського, пов’язаних із відзначенням:

- державних свят;

- пам’ятних дат (в тому числі святкування дат, пов’язаних з    утворенням територіальної громади, міста, тощо);

 - ювілеїв;

 - річниць;

 - професійних свят.

Здійснення робочих поїздок, візитів, а також прийом:

- народних депутатів України;

- керівництва обласної ради та обласної державної адміністрації;

- іноземних делегацій.

2. Пропагування історичних досягнень Тетіївщини та соціально- економічного розвитку громади, а саме :

 - культурних традицій;

 - історичної спадщини;

 - краєзнавства;

 - наукового та соціального-економічного потенціалу;

 - роботи органів місцевого самоврядування та діяльності територіальної громади.

3. Сприяння:

3.1. у поширенні:

 - позитивного досвіду, інформації про роботу міської ради та її виконавчого комітету, органів самоорганізації населення, громадських формувань, підтримки діяльності комунальних підприємств та установ;

 - друкованої та іншої продукції з символікою територіальної громади.

3.2. в організації та проведенні:

 - конкурсів на здобуття звання у сфері економічного, соціального та культурного розвитку кращого населеного пункту(будинку) територіальної громади, кращого підприємства, установи, організації та колективу;

 -  виставок – продажу за участю товаровиробників Тетіївської територіальної громади;

3.3. вступі, членстві та діяльності міської ради в громадських організаціях, асоціаціях, конгресах та інших добровільних об’єднаннях органів  місцевого самоврядування.

3.4. підтримці дитячого, шкільного та молодіжного самоврядування, обдарованої молоді.

4. Запровадження :

- премій, Почесних грамот міської ради,  Подяки міського голови, нагрудного знака «Почесного громадянина», «За заслуги перед містом», Книги пошани та інше.

5. Забезпечення участі міської ради в діяльності асоціацій органів місцевого самоврядування.

6. Забезпечення відзначення депутатів міської ради в зв’язку з ювілейними та пам’ятними датами  (придбання квітів, цінних подарунків та інше).

7. Видатки на привітання видатних осіб, керівників установ та організацій з нагоди пам’ятних дат, ювілеїв, професійних свят (придбання квітів, цінних подарунків та інше).

8. Вшанування пам’яті видатних осіб, депутатів місцевих рад, в т. ч. колишніх, керівників міських,  районних та обласних установ та організацій           в т. ч. колишніх (придбання ритуальних вінків, квітів та інше).

9. Проведення урочистих заходів з нагоди   Дня місцевого самоврядування, Дня міста, Днів села.

10. Представницькі витрати, пов’язані з прийомом і обслуговуванням іноземних представників і делегацій, партнерів, представників підприємств, установ, організацій інших районів та областей із метою здійснення міжнародних зв’язків, встановлення взаємовигідного міжнародного, транскордонного співробітництва та вирішення питань, віднесених до компетенції органів місцевого самоврядування:

- заходи культурної програми ;

- придбання сувенірної продукції для представників іноземних делегацій;

- буфетне обслуговування під час переговорів;

- інші випадки.

Для оформлення представницьких видатків потрібні документи:

- наказ або розпорядження про проведення офіційного прийому делегації;

- наказ або розпорядження про склад делегації  та визначення кола осіб,    причетних до прийому делегації та інших представників;

  • програма проведення  офіційного прийому делегації.

 

6. Координація та контроль за ходом виконання  Програми

Безпосередній контроль за виконанням заходів і завдань програми  здійснює відповідальний виконавець, а за цільовим та ефективним використанням коштів – головний розпорядник коштів.

Виконання програми здійснюється шляхом реалізації її заходів і завдань виконавцями, зазначеними у даній Програмі.

Контроль за виконанням Програми здійснює постійна комісія з питань планування, бюджету, фінансів та соціально-економічного розвитку

 

 

Секретар ради                                  С.М.Денисюк

 

 

 

 

 

Додаток

До Програми

заходів з відзначення державних

та професійних свят, ювілейних

та святкових дат, відзначення осіб,

які зробили вагомий внесок у розвиток

Тетіївської ОТГ на 2018-2020 роки

 

Календарний план до Програми відзначення державних та професійних свят, ювілейних дат, здійснення представницьких та інших заходів  Тетіївської міської ради на 2018 рік

 

1

22.01.2018р.

День Соборності України

2

29.01.2018р.

День пам’яті героїв Крут

3

15.02.2018р.

День вшанування учасників бойових дій на території інших держав

4

20.02.2018р.

День Героїв Небесної Сотні

5

08.03.2018р.

Міжнародний жіночий день - 8 Березня

6

09.03.2018р.

Вшанування пам’яті Т.Г. Шевченка

7

09.03.2018р.

День землевпорядника

8

17.03.2018р.

День працівників житлово-комунального господарства та побутового обслуговування населення

9

17.03.2018р.

День працівників податкової і митної служби України

10

24.03.2018р.

Всесвітній день боротьби з захворюванням на туберкульоз

11

04.04.2018р.

75 - річний ювілей Михалевича І.Й., депутата Тетіївської міської ради, удостоєного звання «Почесний громадянин міста» та занесеного до Книги пошани міста Тетієва

12

18.04.2018 р.

100-річчя від Дня утворення Товариства Червоного Хреста України

13

26.04.2018р.

День Чорнобильської трагедії

14

27.04.2018р.

25-річчя діяльності ДНЗ «Калинка»

15

01.05.2018р.

Міжнародний День солідарності трудящих

16

05.05.2018р.

День міста

17

08.05.2018р.

День пам’яті і примирення

18

09.05.2018р.

73-а річниця Перемоги над нацизмом у Європі, завершення Другої світової війни

19

18.05.2018р.

Міжнародний день музеїв

20

25.05.2018р.

350-річниця з Дня заснування села Степове

21

28.05.2018р.

100-років створення прикордонної служби України

22

06.06.2018р.

День журналіста

23

18.06.2018р.

День дільничного інспектора

24

15.06.2018р.

День медичного працівника

25

22.06 2018р.

День скорботи та вшанування пам'яті жертв війни в Україні

26

23.06.2018р.

День державної служби

27

28.06.2018р.

День Конституції

28

07.07.2018р.

День села Бурківці (Храмове свято)

29

07.07.2018р.

День села Дібрівки

30

16.07.2018р.

День бухгалтера

31

30.07.2018р.

80 - річний ювілей Сича П.І., удостоєного звання «За заслуги перед містом» та занесеного до Книги пошани міста Тетієва

32

03.08.2018р.

День Національної поліції України

33

19.08.2018р.

День села Дзвеняче

34

23.08.2018р.

День Державного Прапора України

35

24.08.2018р.

День Незалежності України

36

26.08.2018р.

55 років ДНЗ "Берізка"

37

01.09 2018р.

День знань

38

02.09 2018р.

День підприємця

39

02.09 2018р.

Закінчення Другої світової війни

40

07.09.2018р.

День працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України

41

08.09.2018р.

День села Скибинці

42

17.09.2018р.

День працівників цивільного захисту

43

21.09.2018р.

День села Черепин (Храмове свято)

44

22.09.2018р.

День партизанської слави

45

22.09.2018р.

День села Стадниця

46

22.09.2018р.

День села Ненадиха

47

22.09.2018р.

День села Росішки

48

27.09.2018р.

День вихователя та всіх дошкільних працівників

49

29.09.2018р.

Всеукраїнський день бібліотек

50

01.10.2018р.

Міжнародний день музики

51

01.10.2018р.

Міжнародний день людей похилого віку

52

05.10.2018р.

Український День вчителя

53

08.10.2018р.

День юриста

54

09.10.2018р.

День села Горошкова

55

13.10.2018р.

День села Голодьки

56

14.10.2018р.

Покрова Пресвятої Богородиці, День Українського козацтва, День захисника України

57

14.10.2018р.

Храмове свято в селі Скибинці

58

14.10.2018р.

Храмове свято в селі Степове

59

26.10 2018р.

День автомобіліста і дорожника

60

26.10.2018р.

День визволення України від німецько-фашистських загарбників

61

31.10.2018р.

День села Тайниця

62

02.11.2018р.

День працівника соціальної сфери

63

03.11.2018р.

55 років ДНЗ "Сонечко"

64

09.11.2018р.

День працівників культури та майстрів народного мистецтва

65

16.11.2018р.

День працівників радіо, телебачення та зв'язку

66

16.11.2018р.

День працівників сільського господарства

67

21.11.2018р.

День Гідності та Свободи

68

21.11.2018р.

Храмове свято в селі Дзвеняче

69

23.11.2018р.

День пам'яті жертв Голодомору

70

01.12.2018р.

День працівників прокуратури

71

05.12.2018р.

Міжнародний день волонтерів

72

06.12.2018р.

День Збройних Сил України

73

07.12.2018р.

День місцевого самоврядування

74

12.12.2018р.

70 - річний ювілей Розенбуш (Фартушна) В.К., доктора фізико-математичних наук, працівника астрономічної обсерваторії Національної академії наук України, удостоєної звання «Почесний громадянин» та занесеної до Книги пошани міста Тетієва

75

14.12.2018р.

День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

76

15.12.2018р.

День працівників суду

77

21.12.2018р.

День енергетика

78

28.12.2018р.

40 років ДНЗ "Веселка"

 

Секретар ради                                  С.М.Денисюк

     

 

         УКРАЇНА

   ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

   ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

   ШОСТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ

м Тетіїв

Про внесення змін до структури апарату

виконавчих органів Тетіївської міської ради

 

Відповідно до ст.. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», беручи до уваги листи відділу соціальних служб для сім’є, дітей та молоді № 02-33/282 від 10.05.2018р. та відділу культури, релігії, молоді та спорту від 14.05.2018р. № 1-129,  враховуючи висновки постійної депутатської комісії з питань планування, бюджету, фінансів та соціально-  економічного розвитку міста, міська рада

В И Р І Ш И Л А:

 

  1. Внести зміни до рішення першої сесії міської ради сьомого скликання від 18.01.2018 р. № 06-01-VII   «Про затвердження структури апарату виконавчих органів Тетіївської міської ради», а саме:

 

  • в розділі 2 підпункт 2.13. Відділ  соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді цифру «15» замінити на «17 штатних посад»

-   у розділі 3 підпункт 3.3.Відділ культури, релігії, молоді та спорту –

    цифру «9» замінити на  «10 штатних посад»

 

  1. Контроль за виконанням даного рішення покласти на депутатську комісію з питань планування, бюджету, фінансів та соціально-  економічного розвитку міста.

 

Міський головаР.В. Майструк

 

 

17.05.2018 р.

№  146 -06-VII

 

         УКРАЇНА

   ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

   ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

   ШОСТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ

 

м Тетіїв

Про внесення змін до структури управління

(Центру) надання адміністративних послуг

виконавчого комітету Тетіївської міської ради

 

1. Внести зміни до пункту з рішення 5 сесії міської ради сьомого скликання від 12.04.2018 р. № 122-05-VII «Про затвердження структури апарату виконавчих органів Тетіївської міської ради, виклавши його у новій редакції, а саме:

    - Затвердити структуру  Управління (Центру) надання адміністративних послуг виконавчого комітету Тетіївської міської ради, що додається.

2. Рішення 4 сесії міської ради  сьомого скликання від 22.03.2018 р.

№ 88 -04-VII«Про здійснення повноважень суб’єкта державної реєстрації прав відділом  реєстрації виконавчого комітету Тетіївської міської ради», вважати таким,

    що втратило чиннісь.

3. Відділ реєстрації виконавчого комітету Тетіївської міської ради ввести до структури та підпорядкування Управління (Центру) надання адміністративних послуг виконавчого комітету Тетіївської міської ради.

4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на депутатську комісію з  

    питань планування, бюджету, фінансів та соціально-  економічного розвитку

міста.

 

Міський голова                                                   Р.В.Майструк

 

17.05.2018 р.

№  147 -06-VII

 

                                                                               Додаток

                                                       до рішення 6 сесії міської ради VII скликання

                                                       від 17.05.2018 р. №   147 - 06-VII

 

                                                 СТРУКТУРА

                     Управління (Центру) надання адміністративних послуг

                          виконавчого комітету Тетіївської міської ради

 

- Начальник Управління-адміністратор (Центр) надання адміністративних

послуг-1  штатна одиниця;

- спеціаліст-бухгалтер управління (Центр) надання адміністративних послуг-1  

   штатна одиниця

- Відділ реєстрації місця проживання:

   а)Начальник відділу- спеціаліст реєстрації -1 штатна одиниця;

   б)спеціаліст реєстрації-2 штатні одиниці;

   в)спеціаліст реєстрації народження-1 штатна одиниця.

- Відділ реєстрації речових прав на нерухоме майно та реєстрації юридичних осіб та  фізичних осіб-підприємців:

   а)начальник відділу – державний реєстратор -1 штатна одиниця;

   б)державний реєстратор - 2 штатних одиниці.

 

 

                  Секретар ради                                        С.М.Денисюк

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

  ШОСТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

  РІШЕННЯ

м Тетіїв

 

Про зміну засновника та затвердження

Статуту комунального закладу Тетіївської

міської ради «Тетіївський Центр первинної

медико-санітарної допомоги»

 

      Відповідно до ч. 2 ст. 87  Цивільного Кодексу України, Господарського кодексу України, ст.. 25, 26, 60 п. 10 р. V  прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», беручи до уваги рішення Тетіївської районної ради від 28.03.2018 р. № 365-28-VII «Про передачу комунального закладу Тетіївської районної ради «Тетіївський Центр первинної медико-санітарної допомоги» в комунальну власність Тетіївської міської рада, міська рада

В И Р І Ш И Л А :

 

  1. Засновником комунального закладу Тетіївської районної  ради «Тетіївський районний Центр первинної медико-санітарної допомоги»  визнати Тетіївську міську раду.
  2. Переіменувати комунальний заклад Тетіївської районної  ради «Тетіївський районний Центр первинної медико-санітарної допомоги» на  комунальний заклад Тетіївської міської  ради «Тетіївський  районний Центр первинної медико-санітарної допомоги».
  3.  Затвердити Статут комунального закладу Тетіївської міської  ради «Тетіївський районний Центр первинної медико-санітарної допомоги», у новій редакції (додається).
  4. Призначити   Кузьмика В.Ф. виконуючим обов’язки  головного лікаря комунального закладу Тетіївської міської  ради «Тетіївський районний Центр первинної медико-санітарної допомоги».
  5. Доручити в.о. головного лікаря Кузьмику В.Ф. провести державну реєстрацію Статуту комунального закладу Тетіївської міської  ради «Тетіївський районний Центр первинної медико-санітарної допомоги».
  6. Контроль за виконанням рішення покласти на депутатську комісію з питань торгівлі, житлово-комунального господарства, побутового обслуговування, громадського харчування, управління комунальною власністю, благоустрою, транспорту, зв"язку.

 

Міський головаР.В.Майструк

17.05.2018 р.

148-06-VII

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

  ШОСТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

  РІШЕННЯ

м Тетіїв

 

Про безоплатну передачу майна з балансу

виконавчого комітету Тетіївської міської

ради на баланс відділу культури, релігії,

молоді та спорту виконавчого комітету

Тетіївської міської ради

 

       В зв’язку з утворенням відділу культури, релігії, молоді та спорту виконавчого комітету Тетіївської міської ради та розподілом видатків між головними розпорядниками коштів міського бюджету, відповідно до ч.5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  міська рада

 

В И Р І Ш И Л А :

  1. Передати безоплатно з балансу виконавчого комітету Тетіївської міської ради на баланс відділу культури релігії, молоді та спорту виконавчого комітету Тетіївської міської ради та закріпити на праві оперативного управління основні засоби, інші необоротні матеріальні активи та виробничі запаси спортивної школи біатлону та стадіону «Колос».
  2. Для передачі майна створити комісію в складі:

 

Голова комісії:

- Погоріла І.В. –керуюча справами (секретар) виконкому

 

Члени комісії:

- Анцупова Л.В.- начальник відділу обліку та звітності

- Дідковська А.В.- начальник відділу культури, релігії, молоді та спорту

виконавчого комітету Тетіївської міської ради

- Тихонюк Н.Д. – спеціаліст І категоріївідділу культури, релігії, молоді

та спорту виконавчого комітету Тетіївської міської ради

- Майструк В.В. – директор стадіону «Колос»

- Паламарчук П.А. – завідуючий господарством виконавчого комітету

Тетіївської міської ради.

 

  1. Виконавчому комітету Тетіївської міської ради передати, а відділу  культури, релігії, молоді та спорту виконавчого комітету Тетіївської міської ради забезпечити приймання майна згідно з актом приймання- передачі

 

     4.Контроль за виконанням рішення покласти на депутатську комісію з

        питань торгівлі, житлово-комунального господарства, побутового

обслуговування, громадського харчування, управління комунальною

власністю, благоустрою, транспорту, зв"язку.

 

 

Міський головаР.В.Майструк

 

 

17.05.2018 р.

149-06-VII

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ШОСТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

  РІШЕННЯ

м.Тетіїв

 

Про затвердження актів з приймання –передачі

об’єктів спільної власності територіальних

громад міста та сіл району в оперативне

управління та комунальну власність

Тетіївської міської  об’єднаної

територіальної громади

 

     Розглянувши подані комісіями акти з приймання - передачі, керуючись ст..25, п.5 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності», п.10 Положення про порядок передачі  об’єктів  права державної та комунальної власності, затвердженого постановою КМУ від 21.09.1988 р. №1482, враховуючи рішення 1-го пленарного засідання 4 сесії міської ради від  22.03.2018 № 86-04-VII,  № 87-04-VII, 2-го пленарного засідання 4 сесії міської ради від 29.03.3018 р. № 111-04-VII,  № 112-04-VII,  міська рада

 

В И Р І Ш И Л А :

 

  1. Затвердити акти приймання-передачі об’єктів закладів освіти,  закладів первинної медико-санітарної допомоги в оперативне управління та комунальну власність Тетіївської міської об’єднаної територіальної громади.
  2. Відповідальність за виконання рішення покласти на начальника управління освіти виконавчого комітету Тетіївської міської ради Коробко Т.І., головного лікаря КП «Комунальне некомерційне підприємство «Тетіївський Центр первинної медико-санітарної допомоги» Тетіївської міської ради Думанського В.П.
  3. Контроль за виконанням рішення покласти на депутатську комісію з

         питань торгівлі, житлово-комунальногогосподарства, побутового

обслуговування, громадськогохарчування, управліннякомунальною

власністю, благоустрою, транспорту, зв"язку.

 

 

Міський головаР.В.Майструк

 

17.05.2018 р.

150-06-VII

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

  ШОСТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

      РІШЕННЯ

м Тетіїв

 

Про передачу в оперативне управління

відділу освіти Тетіївської райдерж-

адміністрації Скибинецької  філії

КЗ «Кашперівське НВО «ЗОШ І-ІІІ

ступенів дитячий садок»

 

      Відповідно ст.. 26, 60, п. 10 р. 5 Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про передачу права державної та комунальної власності» та відповідної постанови КМУ від 21.09.2988 р. № 1482, розглянувши клопотання Тетіївської РДА від 11.05.2018 р. № 07-13/854, з метою подальшого функціонування опорного комунального закладу «Кашперівське НВО «ЗОШ І-ІІІ ступенів дитячий садок»,  міська рада

 

В И Р І Ш И Л А :

  1. Передати в оперативне управління відділу освіти Тетіївської райдерж-

адміністрації Скибинецьку філію КЗ «Кашперівське НВО «ЗОШ І-ІІІ

ступенів дитячий садок».

  1. Тетіївській міській раді укласти угоду з Тетіївською районною радою щодо передачі освітньої субвенції з державного та міського бюджетів об’єднаної територіальної громади на здійснення видатків на утримання філії з 01 червня 2018 року.
  2. Контроль за виконанням рішення покласти на депутатську комісію з 

питань соціального захисту, охорони здоров"я, освіти,  культури, молоді і спорту.

 

Міський головаР.В.Майструк

 

17.05.2018 р.

151-06-VII

    УКРАЇНА

 ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

 ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

  ШОСТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ 

         м.Тетіїв                    

 

Про  передачу  водонапірної башні

в с.Бурківці на баланс  НВК « Агро-центр»

 

      Для задоволення спільних потреб територіальної громади с.Бурківці Бурківецького старостинського округу № 1, належного утримання, догляду, ремонту, обслуговування та використання за призначенням, на підставі ст.29  Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Тетіївська міська рада

В И Р І Ш И Л А:

 

  1. Передати водонапірну башню по вулиці Зацерква в с.Бурківці  Бурківецького старостинського округу № 1 на баланс НВК «Агро-центр» для забезпечення потреб територіальної громади села Бурківці у водопостачанні.

 

2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на депутатську комісію 

      з питань торгівлі, житлово-комунального господарства, побутового

      обслуговування, громадського харчування, управління комунальною

      власністю, благоустрою, транспорту, зв»язку.

 

 

            Міський голова                                          Р.В.Майструк

 

17.05.2018 р.

 152-06-VII

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ШОСТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ 

         м.Тетіїв  

 

Про надання в оренду коммунального

майна в с.Голодьки

 

      Розглянувши заяву гр.Фармагей Оксани Миколаївни (с.Денихівка, вул.Л.Українки, 18) про надання в оренду частини приміщення адмінбудинку площею 9 кв.м. по вул. Шкільна, 2 в с.Голодьки Голодьківського старостинського округу №2, виходячи з положень ЗУ «Про оренду державного та комунального майна», ст.30 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» Тетіївська міська рада

 

                                   ВИРІШИЛА:

 

1.Передати частину приміщення адмінбудинку по вулиці Шкільна, 2 в с.Голодьки Голодьківського старостинського округу №2 площею 9 кв.м. Фармагей Оксані Миколаївні, іден.код 3271614763, в короткострокову оренду терміном на 2 роки з 01 квітня 2018 року для розміщення магазину зоотоварів.

2. Погодити режим роботи магазину зоотоварів з 9:00 години до 15:00 години щодня.

  3. Юридичному відділу заключити договір оренди з Фармагей О.М.

    4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на депутатську комісію 

    з питань торгівлі, житлово-комунального господарства, побутового

    обслуговування, громадського харчування, управління комунальною

    власністю, благоустрою, транспорту, зв»язку.

 

 

           Міський голова                                                     Р.В.Майструк

 

Начальник юридичного відділу                                Н.М. Складена

 

17.05.2018 р.

 153-06-VIІ

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

  ШОСТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

  РІШЕННЯ

 

м Тетіїв

 

Про внесення доповнень до міської Програми

   «Захисник Вітчизни» на 2016-2020 роки

 

Заслухавши та обговоривши  доповнення до міської  Програми «Захисник Вітчизни» на 2016-2020 роки, враховуючи лист  Тетіївського районного військового комісаріату від10.04.2018 р. № 2/775 ,відповідно до пп.22 п.1 ст. 26  Закону  України " Про місцеве самоврядування в Україні," міська рада

 

   В И Р І Ш И Л А:

 

  1. Поширити дію міської Програми «Захисник Вітчизни» на 2016-2020 роки на територію об’єднаної територіальної громади.

 

   2.  Внести доповнення до заходів Програми «Захисник Вітчизни»

на 2016-2020 роки, доповнивши пунктом 10 наступного змісту:

 

  • Впроваджувати заохочувальні одноразові виплати громадянам об’єднаної територіальної громади для збільшення мотивації щодо вступу на військову службу та підняття престижу Збройних Сил України.

 

Термін2018-2020 р.р.

Відповідальний: міськвиконком

 

  1. Контроль за виконання даного рішення покласти на депутатську  комісію з  питань соціального захисту, охорони здоров"я, освіти,  культури, молоді і спорту.                 

 

Міський головаР.В.Майструк

 

17.05.2018 р.

154 -06-VII

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

  ШОСТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

 РІШЕННЯ

м Тетіїв

 

Затвердження Положення про відділ реєстрації

речових прав на нерухоме майно та реєстрації 

юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців

тагромадських формувань

 

          Розглянувши проект Положення про відділ реєстрації речових прав на нерухоме майно та реєстрації  юридичних осіб,  фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Управління (Центру) надання адміністративних послуг (ЦНАПу), беручи до уваги структуру управління  (Центру) надання адміністративних послуг виконавчого комітету Тетіївської міської ради, керуючись ст.. 25,26  Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада

 

В И Р І Ш И Л А:

 

  1. Затвердити Положення про відділ реєстрації  Управління речових прав на нерухоме майно та реєстрації  юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань  управління (Центру) надання адміністративних послуг (ЦНАПу) додається).  

 

  1. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну депутатську комісію з Регламенту, депутатської етики, забезпечення діяльності депутатів та контролю за виконанням рішень міської ради та її виконавчого комітету, дотримання законності та правопорядку.

 

              Міський голова                                                     Р. В. Майструк

17.05.2018 р.

155-06-VIІ

Додаток № 1

 до рішення  шостої сесії сьомого скликання

Тетіївської міської ради від 17 .05 2018р.

155 -06-VII

 

 

ПОЛОЖЕННЯ

про відділ реєстрації речових прав на нерухоме майно та

реєстрації  юридичних осіб  та фізичних осіб-підприємців

 

РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.Відділ реєстрації речових прав на нерухоме майно та реєстрації  юридичних

осіб  та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань(далі-відділ).

утворюється міською радою в межах затверджених нею структури і штатів для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів міської ради.

Відділ є підзвітний та підконтрольний міській раді, підпорядковується виконавчому комітету Тетіївської  міської ради, міському голові, заступнику міського голови з економічних питань, начальнику управління (Центр) надання адміністративних послуг, відповідно до розподілу функціональних обов’язків.

1.2. Положення про відділ затверджується рішенням  Тетіївської міської ради.

1.3. Відділ у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України ,,Про місцеве самоврядування,, , ,,Про  службу в органах місцевого самоврядування,, , Про державну службу,, , ,,Про запобігання корупції,, , ,,Про інформацію,, , ,, Про захист персональних даних,, , ,, Про державну  реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань,, , ,, Про державну  реєстрацію речових прав на  нерухоме майно та їх обтяжень,, , указами і розпорядженнями Президента України,  рішеннями міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, цим Положенням, а також іншими нормативно-правовими актами.

РОЗДІЛ 2. ЗАВДАННЯ ТА ФУНКЦІЇ ВІДДІЛУ

2.1. Завдання відділу

2.1.1. Формування та ведення реєстру речових прав на нерухоме майно;

2.1.2.Формування та ведення реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;

2.1.3. Забезпечення реалізації державної політики у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.

2.1.4. Забезпечення державної реєстрації  юридичних осіб  та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

 

2.2. Функції відділу

2.2.1. Розроблення та участь у розробленні проектів нормативно- правових актів, що відноситься до повноважень відділу, та організація їх виконання.

2.2.2. Забезпечення інформування суб’єктів звернень про вимоги та порядок здійснення реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

2.2.3. Забезпечення оприлюднення та вільного доступу до необхідної суб'єктам звернення інформації для отримання адміністративних послуг.

2.2.4. Інформування міського голови, заступника міського голови з питань економічного розвитку таначальника управління (Центр) надання адміністративних послуг про порушення вимог законодавства з питань компетенції відділу.

2.2.5. Розгляд звернень, пропозицій, скарг фізичних і юридичних осіб, що належать до компетенції відділу.

2.2.6. Організація ведення діловодства та зберігання документів відповідно до чинного законодавства.

2.2.7. Організація виконання розпорядчих документів міської ради та її виконавчого комітету в межах повноважень відділу.

2.2.8.Формування та ведення електронного документообігу, електронних баз даних.

2.2.9. Організація роботи, пов’язаної із забезпеченням діяльності у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.

2.2.10. Реалізація заходів з підвищення кваліфікації працівників  відділу у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.

  1. Здійснення контролю за організацією роботи  державних реєстраторів у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
  2. Здійснення інших заходів щодо підвищення ефективності роботи у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
  3. Прийняття рішень про державну реєстрацію прав, відмову в такій реєстрації, її зупинення, про державну реєстрацію обтяжень, про скасування запису, погашення запису та внесення змін до записів у Державному реєстрі прав.
  4. Відкриття і закриття розділівДержавного реєстру прав, внесення до них відповідних  записів.
  5. Відкриття та ведення реєстраційних і облікових справ щодо об'єктів нерухомого майна.
  6. Присвоєння реєстраційного номеру об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації.
  7. . Видача свідоцтв про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених законом.
  8. Видача витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

2.2.19. Надання інформації з Державного реєстру прав або відмова в її наданні у випадках, передбачених Законом «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

2.2.20.  Взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

2.2.21.Вжиття в межах компетенції заходів щодо ведення та функціонування Державного реєстру прав.

2.2.22.Зберігання державної та комерційної таємниці, інформації про громадян, що стала відома під час виконання обов’язків державної служби, а також іншу інформацію, яка згідно із законодавством, не підлягає розголошенню.

2.2.23.Організація роботи, пов’язаної із забезпеченням діяльності у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємцівта громадських формувань.

2.2.24.Здійснення  державної  реєстрації фізичної особи-підприємця.

2.2.25. Здійснення  державної реєстрації  створення юридичної особи.

2.2.26.Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

2.2.27. Здійснення проведення  державної реєстрації та інших реєстраційних  дій відповідно до чинного законодавства.

2.2.28.Державна реєстрація змін до відомостей про фізичну особу-підприємця.

 Прийняття  рішень  про зупинення  державної  реєстрації.

2.2.29. Прийняття  рішень  щодо  відмови  в державній  реєстрації юридичних осіб  та фізичних осіб-підприємців чи громадських формувань.

2.2.30. Формування реєстраційних справ у паперових  та електронних формах.

2.2.31. Ведення  Єдиного державного  реєстру  юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та  громадських формувань.

 2.2.32. Видача витягів  та виписок  за результатами проведення реєстраційних  дій.

РОЗДІЛ 3. ПРАВА ВІДДІЛУ

3.1. Безкоштовно одержувати в установленому порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій документи та інформацію, необхідну для виконання покладених на відділ завдань, в установленому законом порядку.

3.2. Порушувати клопотання перед міським головою, заступником міського голови з економічних питань, начальником управління (Центр) надання адміністративних послугщодо вжиття заходів у частині матеріально-технічного та організаційного забезпечення роботи відділу.

3.3. Інформувати міського голову, заступника міського голови з економічних питань, начальника управління (Центр) надання адміністративних послугпро покладання на відділ обов’язків, що виходять за межі компетенції відділу.

3.4. Скликати в установленому порядку наради з питань, які належать до компетенції відділу.

3.5. Залучати спеціалістів виконавчого органу міської ради (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до завдань та функцій відділу, а також здійснення заходів, які проводяться відділом відповідно до покладених на нього завдань.

3.6. Вимагати від суб’єктів звернення подання документів у повному обсязі, передбаченому чинним законодавством, та надання достовірної інформації.

3.7. Вносити пропозиції міському голові, заступнику міського голови з економічних питань, начальнику управління (Центр) надання адміністративних послугщодо вдосконалення процедури реєстрації речових прав на нерухоме майно та реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та  громадських формувань.

 

РОЗДІЛ 4. ОРГАНІЗАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ ВІДДІЛУ

4.1. Організація роботи відділу здійснюється відповідно до вимог законодавства,  інших нормативно-правових та розпорядчих актів.

4.2. Відділ очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади міським головою в порядку, передбаченому чинним законодавством.

4.3. Начальник відділу:

  • здійснює керівництво діяльністю відділу, несе персональну відповідальність за виконання покладених на відділ завдань та функцій;
  • організовує діяльність відділу, вживає заходів щодо підвищення ефективності роботи відділу;
  • забезпечує розробку та подання на затвердження міському голові посадових інструкцій працівників відділу;
  • організовує здійснення інформаційного та матеріально-технічного забезпечення відділу;
  • забезпечує підготовку проектів рішень та внесення їх на розгляд Тетіївської  міської ради і виконавчого комітету, доведення до виконавців нормативних та розпорядчих документів з питань, що належать до їх компетенції;
  •  надає в установленому порядку та в строки, передбачені чинним законодавством, посадовим особам виконавчих органів міської ради документи, довідки та інші матеріали, необхідні для виконання покладених на них завдань;
  • відповідає за стан діловодства, обліку та звітності відділу;
  • дає відповідні доручення працівникам щодо виконання покладених на відділ завдань;
  • забезпечує дотримання працівниками відділу трудової дисципліни та правил охорони праці;
  • вносить пропозиції міському голові щодо призначення, переміщення, звільнення та заохочення, накладення стягнень на працівників відділу;
  • організовує інформаційне забезпечення роботи відділу, роботу із засобами масової інформації, визначає зміст та час проведення інформаційних заходів;
  •  сприяє створенню належних умов праці у відділі, вносить пропозиції міському голові, заступнику міського голови з економічних питань, начальнику управління (Центр) надання адміністративних послугщодо матеріально-технічного забезпечення відділу;
  •  розглядає скарги на діяльність чи бездіяльність працівників відділу;
  •  веде особистий прийом громадян;
  •  у межах своїх повноважень організовує ділове листування;
  •  здійснює інші повноваження відповідно до актів законодавства, рішень міської ради та її виконавчого комітету, даного Положення.

4.4.Начальник відділу безпосередньо підпорядковується міському голові, заступнику міського голови з економічних питань, начальнику управління (Центр) надання адміністративних послуг, відповідно до розподілу функціональних обов’язків.

4.5.Повноваження начальника та державних реєстраторів відділу визначаються їх посадовими інструкціями та законодавством.

4.6.На  період  відсутності начальника відділу  виконання  його  обов’язків  покладається  на спеціаліста відділу відповідно до його посадової інструкції.

 4.7. Працівники відділу призначаються на посади та звільняються з посад міським головою у встановленому законодавством порядку.

4.8.Працівники відділу несуть відповідальність за своєчасне та належне виконання обов’язків, передбачених цим Положенням і посадовими інструкціями, у порядку, визначеному чинним законодавством.

 

РОЗДІЛ 5. ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ

 

5.1. Припинення діяльності відділу здійснюється відповідно до чинного законодавства на підставі рішення міської ради.

5.2. Утримання відділу здійснюється за рахунок коштів міського бюджету.

 

 

           Секретар ради                                               С.М.Денисюк

 

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

  ШОСТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ

м Тетіїв

 

Про приєднання до

Ініціативи Європейського Союзу

«Мери за економічне зростання»

 

            З метою ефективного покращення місцевого бізнес-клімату, заохочення бізнес-середовища та залучення інвестицій для сталого економічного розвитку міста Тетіїв, керуючись ст. 25, ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні », Тетіївська міська рада
 

ВИРІШИЛА:

  1. Приєднатися до Ініціативи Європейського Союзу «Мери за економічне зростання» (далі Ініціатива. Додаток № 1).
  2. Уповноважити міського голову Майструка Руслана Володимировича від імені Тетіївської міської ради підписати «Заявку на членство» за формою згідно додатку № 2 та інші юридичні документи в рамках Ініціативи Європейського Союзу «Мери за економічне зростання».
  3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісія з питань планування, бюджету, фінансів та соціально-економічного розвитку ОТГ.

 

Міський головаР.В.Майструк

 

17.05.2018 р.

№ 156 -06-VII

                                                                                              Додаток № 1

                                                                                 до рішення  6 сесії  міської ради 

                                                                            7 скликання від 17.05.18 року                          

                                                                            № 156 -06-VII

 

 

Ініціатива Європейського Союзу

Мери за економічне зростання

Основною метою Ініціативи Мери за Економічне Зростання є сприяння місцевим органам влади країн Східного партнерства у процесі розвитку їх потенціалу з метою стимулювання економічного росту та підвищення рівня зайнятості.

Загальна мета Ініціативи «Мери за економічне зростання» – сприяння місцевим органам влади країн Східного партнерства у розвитку їх потенціалу з метою стимулювання економічного зростання, підвищення рівня зайнятості, забезпечення участі громадян в економічних, соціальних та культурних процесах, а також підвищення їх добробуту та якості життя.

 

Основна ідея Ініціативи:

- сприяння місцевому економічному розвитку, тобто підвищення економічного потенціалу певної області;

- просування місцевих підходів, що відповідають місцевим потребам;

- сприяння використанню підходу, що передбачає спільну участь;

- доповнення макроекономічних заходів на національному рівні мікроекономічними заходами на місцевому рівні.

 

Учасники:

  • Місцеві органи влади/міста/муніципалітети;
  • Сторони, що підписали Угоду Мерів;
  • Центральні органи влади, що відповідають за місцевий розвиток;
  • Регіональні органи влади;
  • Національні асоціації місцевих органів влади;
  • Бізнес кола та бізнес асоціації;
  • Освітні/наукові/дослідні установи;
  • Громадянське суспільство.

Цілі Ініціативи:

  • заохочення і підтримка місцевих органів влади та їх партнерів у розробці та реалізації планів місцевого економічного розвитку, що визначають фактори економічного зростання території з урахуванням найкращих прикладів європейського досвіду та сучасних підходів
  • розвиток професійних навичок та потенціалу місцевих органів влади для реалізації планів місцевого економічного розвитку у відповідності до принципів ефективного керівництва та раціонального фінансового управління
  • заохочення створення місцевих партнерств та мереж, заснованих на принципах державно-приватного діалогу з метою здійснення заходів, що сприяють зростанню, розвитку та зайнятості
  • створення нових знань та розповсюдження найкращого досвіду з метою стимулювання учасників процесу розвитку, демонстрація нових підходів на практиці, а також підтримка заходів, направлених на місцевий економічний розвиток

            Муніципалітети-учасники отримають доступ до різноманітних професійних спеціалізованих послуг, а також такі можливості, як: 

  • експертна підтримка в процесі розробки та реалізації планів місцевого економічного розвитку;
  • доступ до міжнародних експертів з місцевого економічного розвитку;
  • допомога у визначенні і розробці конкретних проектів та надання підтримки в процесі їх реалізації;
  • сприяння розповсюдженню інформації про досягнені результати з метою залучення додаткових інвестицій;
  • сприяння пошуку можливостей для отримання грантів та допомога при підготовці проектних пропозицій;
  • налагодження зв’язків з міжнародними фінансовими організаціями та потенційними інвесторами;
  • активне залучення місцевих партнерів, зокрема, ділових партнерів, освітніх та наукових закладів тощо;
  • професійне спілкування із зарубіжними колегами та партнерами;
  • сприяння співпраці між місцевими органами влади країн Східного партнерства;
  • заходи із обміну персоналом;
  • організація тренінгів, робочих поїздок та тематичних семінарів для співробітників муніципалітетів та місцевих партнерів;
  • розповсюдження відповідної інформації та забезпечення доступу до неї;
  • членство в професійному співтоваристві (Клуб «Мери за економічне зростання»); та використання муніципалітетами-учасниками бренду Ініціативи «Мери за економічне зростання» для їх зовнішнього та внутрішнього позиціонування.

 

Плани економічного розвитку:

  • можуть засновуватись на існуючих планах і стратегіях;
  • обмежені по змісту – розвиток приватного сектору;
  • повинні бути короткими та ясними;
  • будуть розроблені на основі державно-приватного партнерства;
  • можуть застосовуватись на практиці;
  • націлені на досягнення результатів;
  • передбачають моніторинг результатів (процес реалізації, підсумки).

 

Взаємні зобов’язання:

Муніципалітети:

  • участь в Ініціативі «Мери за економічне зростання» і тісна співпраця з бізнес колами та громадянським суспільством з метою стимулювання місцевого економічного зростання та розвитку робочих місць.

 ЄС / Секретаріат «Мери за економічне зростання»:

зміцнення потенціалу місцевих партнерів та розширення можливостей з метою сприяння стійкому місцевому економічному розвитку.

 

 

                                                                                            Додаток № 2

                                                                                 до рішення  6 сесії  міської ради 

                                                                            7 скликання від 17.05.18 року                          

                                                                            № 156 -06-VII

 

Заявка на членство

 

Я, міський голова Тетіївської міської ради Майструк Руслан Володимирович уповноважений рішенням шостої сесії сьомого скликання Тетіївської міської ради від  17.05.2018р. № 156-06-VII підписати угоду в рамках Ініціативи "Мери за економічне зростання", в повному обсязі приймаю на себе зобов’язання, що викладені в Концепції "Мери за економічне зростання" та коротко наведені нижче.

В зв’язку з цим, орган місцевої влади, який я представляю, зобов’язується тісно співпрацювати з діловими колами та громадянським суспільством з метою прискорення стійкого та інклюзивного місцевого економічного розвитку та створення нових робочих місць, здійснив певні заходи принаймні в трьох із п’яти наступних галузей:

Нормативно-правова та інституційна база;

Підвищення кваліфікації та розвиток людського потенціалу;

Земельні ресурси та інфраструктура;

Доступ до фінансування;

Зовнішнє позиціонування та маркетинг.

В рамках діяльності по здійсненню даних зобов’язань, орган місцевої влади, який я представляю, зобов’язується:

У співробітництві з приватним сектором та організаціями громадянського суспільства розробити план місцевого економічного розвитку відповідно до рекомендацій, наданих мені Секретаріатом «Мери за економічне зростання», та надати плани протягом року з дати прийняття рішення муніципальною радою про приєднання до Ініціативи;

У партнерстві з приватним сектором та організаціями громадянського суспільства провести аналіз та розробити заходи, направлені на стимулювання росту, розвитку та зайнятості;

Чітко визначити результати реалізації та цільові показники таких заходів;

Застосовувати основні принципи сумлінного державного управління, особливо в галузі підзвітності, прозорості, боротьби з корупцією та залучення всіх зацікавлених учасників;

Заохочувати участь в місцевому економічному розвитку всіх політичних партій та представляти різноманітність місцевої спільноти, забезпечуючи тим самим гендерну рівність;

Брати до уваги екологічну стійкість процесу місцевого економічного розвитку;

Надавати звіти про хід реалізації плану та досягнутих результатів Секретаріату «Мери за економічне зростання» два рази на рік.

Я згоден з тим, що членство адміністрації, яку я представляю в Ініціативі «Мери за економічне зростання» може бути призупинено у випадку несвоєчасного надання вищезгаданих документів (плану місцевого економічного розвитку та піврічних звітів про хід реалізації плану), про що буде направлено попереднє письмове повідомлення Секретаріату «Мери за економічне зростання».

 

Майструк Р.В.                                                                                [Підпис]

 

 

Тетіївська міська рада

Київська область

м. Тетіїв, вул. Януша Острозького, 5

тел. (04560) 5-27-44

miskradatetiiv@gmail.com

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

  ШОСТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

  РІШЕННЯ

м Тетіїв

 

Про вступ до Асоціації

об’єднаних територіальних громад

 

Відповідно до частини 1 статті 15 та пункту 21 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також частини 1 статті 4 Закону України «Про асоціації органів місцевого самоврядування», з метою більш ефективного виконання завдань і функцій місцевого самоврядування, сприяння місцевому і регіональному розвитку, захисту прав та інтересів територіальних громад, Тетіївська міська рада

ВИРІШИЛА:

  1. Погодити вступ Тетіївської міської ради в Асоціацію органів місцевого самоврядування «Асоціація об’єднаних територіальних громад»;
  2. Уповноважити міського голову Майструка Р.В. представляти Тетіївську міську раду в Асоціації об’єднаних територіальних громад;
  3. Секретарю Тетіївської міської ради Денисюку С.М. надіслати це рішення в Асоціацію об’єднаних територіальних громад.

 

Міський голова Р.В. Майструк

 

17.05.2018 р.

157-06-VII

 

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

  ШОСТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

  РІШЕННЯ                          

м Тетіїв

 

Про запровадження громадського

бюджету  Тетіївської міської обєднаної

територіальної громади  на 2019 рік

 

  З метою підвищення рівня відкритості міської влади, вдосконалення процедури залучення жителів Тетіївської ОТГ до участі у бюджетному процесі, впровадження інноваційних механізмів залучення громадськості до розподілу частини коштів міського бюджету Тетіївської міської об’єднаної територіальної громади, керуючись ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в України», міська рада

 

 В И Р І Ш И Л А:

 

  1. Внести зміни до рішення Тетіївської міської ради від 12.10.2016 № 194 «Про затвердження Положення про громадський бюджет міста Тетієва», виклавши Положення про громадський бюджет міста Тетієва в новій редакції згідно з додатком 1 до цього рішення.

 

  1. Установити обсяг коштів громадського бюджету Тетіївської міської об’єднаної територіальної громади на 20179 рік в сумі 2100 тис. грн.., максимальна сума коштів на один проект 100 тис. грн., для проектів адміністративного центру громади міста Тетієва – 800 тис. грн., для проектів старостинських округів – 1300 тис. грн. із розрахунку 100 тис. грн. на один старостинських округ.

3.Погодити наступні пріоритетні напрямки для фінансування проектних пропозицій в рамках громадського бюджету на 2019 рік. Це – проекти естетичного облаштування та благоустрою Тетіївської ОТГ, будівництво спортивних та дитячих майданчиків, облаштування зон відпочинку (у т.ч. зі створенням точок доступу до мережі Інтернет), вуличне освітлення, розвиток вело- та бігової інфраструктури.

4.Міському голові подати на розгляд і затвердження наступної сесії персональний склад номінаційного комітету.

5.Організацію виконання даного рішення покласти на відділ міжнародного співробітництва та проектно-інвестиційної діяльності.

6.Відділу електронного урядування та зв’язків з громадськістю оприлюднити дане рішення на офіційному сайті Тетіївської міської ради.

7.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань планування, бюджету, фінансів та соціально - економічного розвитку міста.

 

 Міський головаР.В.Майструк

 

17.05.2018 р.

158-06-VII

 

                                           

Додаток

                                                                      до рішення 6 сесії  міської ради

                                                                       7 скликання  від 17.05.18 р.

№ 158 -06-VII

 

 

П О Л О Ж Е Н Н Я

про громадський бюджет

Тетіївської об’єднаної територіальної громади

 

1. Визначення понять

1.1. Громадський бюджет (бюджет участі) – це частина бюджету Тетіївської ОТГ, з якого здійснюється фінансування. визначених безпосередньо членами територіальної громади заходів, які носять рівний загальнодоступний характер для всіх жителів громади, виконання робіт, надання послуг, придбання матеріально-товарних цінностей, відповідно до оформлених проектних пропозицій, які стали переможцями конкурсу.

1.2. Проектна пропозиція – пропозиція, яка подана членом територіальної громади та має підтримку не менше 15 членів територіальної громади (крім автора), яка не суперечить законодавству, не має на меті отримання прибутку, реалізація якої належить до компетенції органів місцевого самоврядування, може бути реалізована протягом бюджетного року з врахуванням обсягу коштів, пріоритетних напрямків визначених сесією ради та оформлена за формою згідно із Додатком 1.

1.3. Конкурс – це відбір проектних пропозицій, який дає можливість відібрати кращі з надісланих на розгляд пропозицій шляхом голосування членами територіальної громади.

1.4. Номінаційний комітет – створений рішенням сесії ради орган для координації процесу відбору проектних пропозицій для фінансування з громадського бюджету, попереднього розгляду та оцінки поданих проектів, аналізу поданих проектів для фінансування з громадського бюджету, контролю за виконанням відібраних проектних пропозицій та попереднього розгляду звіту про виконання проектів відібраних для фінансування з громадського бюджету. До складу комітету входять не менше 7 членів з числа представників громадських об’єднань, депутати міської ради, службовці структурних підрозділів виконавчого комітету.

1.5. Автор -  член територіальної громади Тетіївської ОТГ, який в порядку визначеного цим положенням підготував та подав проект для фінансування з громадського бюджету.

2. Загальні положення

2.1. Фінансування громадського бюджету (бюджету участі) у Тетіївській ОТГ проводиться за рахунок коштів бюджету Тетіївської ОТГ та інших джерел.

2.2. Загальний обсяг громадського бюджету (бюджету участі) на один бюджетний рік визначається рішенням ради та становить не менше 1% від загальної суми видатків бюджету.

2.3. За рахунок коштів громадського бюджету (бюджету участі) фінансуються  проекти членів Тетіївської ОТГ, реалізація яких можлива протягом одного бюджетного року.

2.4. У випадку, якщо реалізація проекту передбачає використання земельної ділянки, приміщення чи об’єкту, вони повинні належати до комунальної власності.

2.5. Сесія Тетіївської міської ради щороку може визначати пріоритетні напрямки для фінансування проектних пропозицій в рамках громадського бюджету.

3. Порядок утворення, права та обов’язки номінаційного комітету

3.1.Номінаційний комітет – колегіальний постійно діючий консультативний орган що утворюється за рішенням ради, який координує організацію виконання громадського бюджету, попередньо розглядає проектні пропозиції авторів, дає свої висновки та рекомендації щодо проектів, попередньо розглядає звіт за виконання проектів громадського бюджету.

3.2. Персональний склад номінаційного комітету затверджується рішенням ради за поданням міського голови. Міський голова подає персональний склад для затвердження на основі пропозицій від громадських організацій, депутатів міської ради.

3.3. Не менше як по 1/3 від загального складу номінаційного комітету складають представники громадських організацій та представники депутатських фракцій ради.

3.4. Права номінаційного комітету:

- отримувати інформацію про хід реалізації проектів які фінансуються громадським бюджетом

- подавати висновки та рекомендації щодо проектів поданих для фінансування громадським бюджетом

- визначати уповноваженого представника для доповідей та співдоповідей з питань громадського бюджету на засіданні виконавчого комітету, засіданнях постійних депутатських комісій і пленарних засіданнях ради.

- визначати проекти рекомендовані для підтримки громадським бюджетом

- попередньо розглядати проекти звітів про виконання проектів у рамках громадського бюджету

- заслуховувати керівників структурних підрозділів, посадових осіб комунальних підприємств, установ та організацій з питань реалізації проектів громадського бюджету

3.5. Обов’язки номінаційного комітету:

- надавати висновки та рекомендації до кожного проекту поданого для реалізації в рамках громадського бюджету

- рекомендувати проектні пропозиції для виставлення на голосування членами територіальної громади;

- попередньо розглядати проекти звітів про виконання проектів у рамках громадського бюджету;

- проводити свої засідання гласно та відкрито, публікувати протокол засідання і завчасно повідомляти через офіційний веб-сайт ради про час та місце засідання;

3.6. Номінаційний комітет працює у формі засідань. Рішення на засіданні номінаційного комітету ухвалюються більшістю членів від загального складу. Міський голова та депутати ради можуть брати участь в роботі комітету з правом дорадчого голосу.

3.7 На своєму першому засіданні номінаційний комітет обирає зі свого складу голову комітету та секретаря комітету. Як правило секретарем комітету є представник уповноваженого структурного підрозділу виконавчого комітету.

3.8. Протоколи засідань, висновки та рекомендації підписуються головою комітету та секретарем комітету. Всі протоколи, висновки та рекомендації оприлюднюються на офіційному веб-сайті ради.

4. Порядок подання проектів

4.1. Проекти, реалізація яких відбуватиметься за рахунок коштів громадського бюджету у Тетіївській ОТГ, може подати будь-який член Тетіївської ОТГ з урахуванням вимог п.п. 1.1, 1.2, 2.5, 4.2 та 4.3.

4.2. Проекти, реалізація яких відбуватиметься за рахунок коштів громадського бюджету (бюджету участі), може стосуватись лише одного об’єкта, що належить до комунальної власності громади (наприклад, вулиці, парку, установи).

4.3. Для проектів, реалізація яких відбуватиметься за рахунок коштів громадського бюджету у місті, необхідно заповнити бланк за формою згідно з Додатком 2 до цього Положення.

До проекту додається список з підписами щонайменше 15 членів територіальної громади, за формою згідно із Додатком 2 (Додаток до Форми проекту) до цього Положення, які підтримують пропозицію (проект).

4.4. Проекти подаються в паперовому та електронному вигляді до уповноваженого структурного підрозділу виконавчого комітету міської ради.

4.5. Кожен член території громади  може подати не більше ніж один проект, реалізація якого відбуватиметься за рахунок коштів громадського бюджету.

4.6. Проекти приймаються щороку,  протягом 90 календарних днів від дати яка затверджується на сесії Тетіївської міської ради, шляхом заповнення спеціальної форми на офіційному веб-сайті ради , або у паперовому вигляді до уповноваженого структурного підрозділу виконавчого комітету.

4.7. Проекти повинні відповідати вимогам пункту 1.1, 1.2 та:

4.7.1. назва проекту має відображати зміст проекту і бути викладена лаконічно, одним реченням.

4.7.2. не суперечити чинному законодавству України;

4.7.3. реалізація проекту належить до компетенції Тетіївської ОТГ;

4.7.4. проект має відповідати стратегічним пріоритетам і цілям розвитку Тетіївської ОТГ;

4.7.5. об’єкт, який створений за реалізацією проекту має бути загальнодоступним для всіх жителів Тетіївської ОТГ та не мати комерційного характеру;

4.7.6. проект має бути реалізований протягом одного бюджетного року і спрямований на кінцевий результат.

4.8. В рамках громадського бюджету Тетіївської ОТГ не приймаються до розгляду проекти, які:

4.8.1. не відповідають істотним вимогам, зазначеним в п. 4.7. Положення;

4.8.2. передбачають виключно розробку проектної документації або носять фрагментарний характер;

4.8.3. передбачають залучення для їх реалізації додаткової штатної чисельності до штату бюджетної установи та постійного її утримання за рахунок кошті бюджету Тетіївської ОТГ;

4.8.4. містять ненормативну лексику, наклепи, образи, заклики до насильства, повалення влади, зміну конституційного ладу країни;

4.8.5. передбачають витрати на утримання та обслуговування, що перевищують вартість реалізації проекту;

4.8.6. суперечать чинному законодавству України.

4.9. Заповнені бланки проектів, реалізація яких відбуватиметься за рахунок коштів громадського бюджету (за винятком сторінок, які містять персональні дані авторів проекту і на розповсюдження яких останні не дали своєї згоди), оприлюднюються у розділі «Громадський бюджет» на офіційному веб-сайті Тетіївської міської  ради.

4.10. Автор проекту може у будь-який момент зняти свій проект з розгляду, але не пізніше ніж за 7 календарних днів до початку голосування.

4.11. Об’єднання Проектів можливе лише за взаємною згодою авторів.

4.12. Внесення змін щодо суті пропозиції (проекту) можливе лише за згодою авторів проекту.

5. Порядок аналізу та розгляду проектів

5.1. Відділ міжнародного співробітництва та проектно-інвестиційної діяльності  виконавчого комітету веде реєстр отриманих пропозицій та проектів, реалізація яких відбуватиметься за рахунок коштів громадського бюджету.

5.2. Після перевірки повноти і правильності заповнення бланку проекту згідно із Додатком 1 та Додатком 2 цього Положення, а також зібраних підписів.

5.2.1. передає копію проекту до відповідних структурних підрозділів виконавчого комітету, комунальних підприємств та постійних депутатських комісій для підготовки пропозицій та зауважень до кожного проекту;

5.2.2. у разі, якщо проект є неповний або заповнений з помилками, відповідальна особа по телефону або електронною поштою повідомляє про це автора проекту з проханням надати необхідну інформацію або внести корективи протягом 7 календарних днів з дня отримання відповідної інформації. У випадку відмови внести корективи, або якщо такі корективи не були внесені протягом 7 календарних днів з дня отримання відповідної інформації, пропозиція відхиляється;

5.3. Відділ міжнародного співробітництва та проектно-інвестиційної діяльності Тетіївської міської ради:

5.3.2. протягом 14 календарних днів з дня отримання пропозицій (проектів), здійснюють їх аналіз, з урахуванням положень пункту 5.2.2;

5.3.3. Зауваження та пропозиції до проектних пропозицій одразу передають на розгляд номінаційного комітету;

5.4. Будь-які втручання в проектні пропозиції, зокрема, зміни об’єкта чи об’єднання з іншими, можливі лише за згодою авторів.

5.5. Проектні пропозиції з зауваженнями та пропозиціями згідно з пунктом 5.3.3 Відділ міжнародного співробітництва та проектно-інвестиційної діяльності розміщує у розділі “Громадський бюджет” на офіційному веб-сайті Тетіївської міської ради, а також передає для розгляду на засіданні номінаційного комітету, з метою оцінки проектів, подання висновків та рекомендацій проектів.

5.6. За результатами розгляду номінаційного комітету, уповноважений робочий орган укладає переліки позитивно і негативно оцінених проектів

5.7. Подані проектні пропозиції, які були прийняті до розгляду міською радою та пройшли оцінку номінаційного комітету із зазначенням результатів розгляду кожного проекту, разом з додатками розміщуються у розділі “Громадський бюджет” на офіційному веб-сайті Тетіївської міської ради.

6. Організація голосування

6.1. Голосування проводиться протягом 15 днів ( в 2016 році – 9 днів) після попереднього розгляду номінаційним комітетом та оприлюднення всіх проектів на офіційному веб-сайті ради.

6.2. Відбір проектів для фінансування за рахунок коштів громадського бюджету, які отримали позитивну оцінку і були виставлені на голосування, здійснюють члени Тетіївської ОТГ на офіційному веб-сайті ради та бюлетенями в пунктах для голосування.

6.3. Перелік пунктів для голосування, форму бюлетеня та процедуру підрахунку відповідно до пункту 6.1. цього Положення визначається рішенням номінаційного комітету на основі пропозицій структурних підрозділів виконавчого комітету та оприлюднюється не пізніше як за 14 календарних днів до дня початку голосування.

6.4. У пунктах для голосування відповідно до пункту 6.1 цього Положення можна отримати бюлетені для голосування, а також перелік та інформацію про проекти, що беруть участь у голосуванні.

6.5. Голосування згідно з пунктом 6.1. відбувається шляхом опускання заповненого бюлетеня в скриньку для голосування у спеціально визначених пунктах для голосування.

6.6. Голосування триває протягом 15 ( в 2016 році – 9 )  календарних днів з дня почату голосування, 8.00 до 17.00 години у визначених пунктах для голосування.

6.7. Підрахунок голосів, відданих за допомогою бюлетенів на офіційних пунктах голосування, на своєму засіданні здійснює Номінаційний комітет. Голова Номінаційного комітету завчасно через офіційний веб-сайт ради повідомляє про час та місце проведення підрахунку. Підрахунок здійснюється в порядку визначеному Виконавчим комітетом міської ради.

7. Встановлення результатів та визначення переможців

7.1. Встановлення підсумків голосування передбачає підрахунок голосів через електронне голосування та підрахунок голосів у бюлетенях, відданих за кожну окремо виставлену на голосування проектну пропозицію.

7.2. У разі, якщо проекти набирають однакову кількість голосів, то пріоритетними вважаються ті, які потребують менший об’єм фінансування.

7.3. Рекомендованими до реалізації вважатимуться ті проектні пропозиції, які набрали найбільшу кількість голосів, з урахуванням положень пунктів 7.5., до вичерпання обсягу коштів громадського бюджету в Тетіївській ОТГ, виділених на реалізацію громадського бюджету на поточний рік.

7.4. У разі нестачі коштів на реалізацію пропозиції чергового проекту з переліку, складеного відповідно до норм пункту 7.3, до уваги береться перша з пропозицій переліку, орієнтовна вартість реалізації якого не призведе до перевищення суми коштів, виділених для реалізації проектів.

7.5. Проекти, які шляхом голосування відповідно до розділу 7.3 були рекомендованими, виносяться на розгляд найближчої чергової сесії міської ради.

7.6. Пропозиції, які будуть затвердженні рішенням сесії міської ради, підлягають фінансуванню.  

8. Порядок звітування за результатами реалізації проектів

8.1. За результатами реалізації проектів відібраних для фінансування за рахунок коштів громадського бюджету головні розпорядники бюджетних коштів, комунальні підприємства, установи та організації що брали участь в реалізації проектів звітують на засіданні виконавчого комітету та подають письмовий звіт.

8.2. Міський Голова готує консолідований звіт за результатами звітування головних розпорядників бюджетних коштів, комунальні підприємства, установи та організації та доповідає по ньому на сесії ради.

8.3. Звіти головних розпорядників бюджетних коштів, комунальних підприємств, установ та організацій що брали участь в реалізації проектів які фінансувались з громадського бюджету та консолідований звіт оприлюднюється на офіційному веб-сайті ради.

8.4. Форму звіту та строк звітування визначається рішенням виконавчого комітету Тетіївської міської ради.

 Секретар ради                                                    С. М.Денисюк

 

 

 

Додаток № 1

                                                                         до Положення про громадський

                                                                          бюджет Тетіївської ОТГ

 

 

ПЛАН ЗАХОДІВ

До Положення про громадський бюджет

Тетіївської об’єднаної територіальної громади 

 

 

п/п

Зміст заходів

Виконавці

Термін

виконання

1

2

3

4

1

Подання проектних пропозицій відповідно до форми заявки визначеної Додатком 1 з врахуванням, обсягу коштів та пріоритетів визначених міською радою

Автори

Щорічно протягом 120 календарних днів з дати визначеної сесією ради

(2016 р.- 30 днів)

2

Створення реєстру поданих проектних пропозицій та їх  сканування.

Відділ міжнародного співробітництва та проектно-інвестиційної діяльності

Протягом 5 робочих днів після закінчення терміну подання проектів

3.

Перевірка повноти та правильності заповнення бланку заяви визначеної Додатком 1 та внесення в реєстр проектних пропозицій.

Відділ міжнародного співробітництва та проектно-інвестиційної діяльності

Протягом 5 робочих днів з дня отримання проектної заявки

4

Передача перевірених проектних пропозицій до структурних підрозділів Тетіївської міської ради.

Відділ міжнародного співробітництва та проектно-інвестиційної діяльності

Протягом 3 робочих днів після перевірки заповнення бланку пропозицій

5

Підготовка пропозицій та зауважень до поданих проектних пропозицій за змістом та можливістю їх реалізації.

Структурні підрозділи виконавчого комітету

Протягом 15 робочих днів з дати отримання проектних пропозицій

6

Розгляд на засіданні Номінаційного комітету пропозицій та зауважень від структурних підрозділів виконавчого комітету щодо кожної проектної пропозиції. Підготовка висновків та рекомендацій щодо кожної проектної пропозиції

Номінаційний комітет

 

Протягом 5 робочих днів після отримання останньої карти аналізу пропозицій

7

Розміщення проектних пропозицій на офіційному веб-сайті Тетіївської міської ради зі всіма додатками (зауваженнями та пропозиціями від структурних підрозділів, висновками та рекомендаціями номінаційного комітету).

Відділ міжнародного співробітництва та проектно-інвестиційної діяльності

Протягом 5 робочих днів після закінчення створення реєстру поданих проектів

8

Розміщення на офіційному веб-сайті Тетіївської міської ради:

-    реєстру проектних пропозицій які отримали позитивні висновки та рекомендації

-    реєстр проектних пропозицій, які отримали негативну оцінку (із обґрунтуванням)

Відділ міжнародного співробітництва та проектно-інвестиційної діяльності

Протягом 3 робочих днів з після остаточного визначення проектів

9

Визначення номінаційним комітетом офіційних пунктів для голосування бюлетенями, форми бюлетеня для голосування та порядку підрахунку голосів

Відділ міжнародного співробітництва та проектно-інвестиційної діяльності

Протягом

14 календарних днів з початку дати голосування визначеної протоколом Координаційної ради

10

Проведення голосування

Члени територіальної громади

Протягом

15 календарних днів

( 2016р. – 9днів)

11

Підрахунок голосів відповідно до отриманих заповнених бланків для голосування та підсумків електронного голосування на офіційному веб-сайті ради

Номінаційний комітет

Протягом 5 робочих днів після закінчення голосування

12

Встановлення підсумку голосування та визначення проектів-переможців, які будуть фінансуватися в рамках Програми

Номінаційний комітет

Протягом 5 робочих днів після закінчення голосування

13

Розміщення на офіційному веб-сайті Тетіївської міської ради результатів голосування.

Номінаційний комітет, відділ з гуманітарних питань та внутрішньої політики

Протягом 3 робочих днів після закінчення голосування

14

Обов’язкове включення головними розпорядниками коштів до бюджетних запитів на відповідний бюджетний період проектів-переможців враховуючи вимоги діючого законодавства.

Головні розпорядники коштів

Відповідно до вимог ст. 75, 76, 77 Бюджетного кодексу України

15

Включення бюджетного запиту, із проектом-переможцем, до проекту міського бюджету перед поданням його на розгляд виконавчому комітету міської ради.

Відділ фінансів, обліку та звітності

Відповідно до вимог ст. 75, 76, 77 Бюджетного кодексу України

16

Виконання головними розпорядниками проектів-переможців.

Головні розпорядники коштів

Протягом бюджетного року

17

Офіційне подання головними розпорядниками коштів, структурними підрозділами виконавчого комітету, комунальними підприємствами, установами та

 

організаціями виконавчому комітету річного звіту щодо виконання проекту-переможця, із результативними показниками та показниками затрат, продукту, ефективності, якості та фото виконаного об’єкту.  Розміщення відповідних звітів на офіційному веб-сайті Тетіївської міської ради.

Головні розпорядники коштів, міський голова

Протягом 10 робочих днів після виконання завдання

18

Підготовка та оприлюднення на сесії ради консолідованого звіту на основі звітів головних розпорядників за результатами реалізації проектів-переможців.

Міський голова

 

 

                            Секретар ради                                                    С. Денисюк

 

                                                                                                      Додаток № 1

                                                                                                                                     до Положення про громадський

                                                                                                                       бюджет Тетіївської ОТГ

ПЛАН ЗАХОДІВ

До Положення про громадський бюджет

Тетіївської об’єднаної територіальної громади 

 

п/п

Зміст заходів

Виконавці

Термін

виконання

1

2

3

4

1

Подання проектних пропозицій відповідно до форми заявки визначеної Додатком 1 з врахуванням, обсягу коштів та пріоритетів визначених міською радою

Автори

Щорічно протягом 120 календарних днів з дати визначеної сесією ради

(2016 р.- 30 днів)

2

Створення реєстру поданих проектних пропозицій та їх  сканування.

Відділ міжнародного співробітництва та проектно-інвестиційної діяльності

Протягом 5 робочих днів після закінчення терміну подання проектів

3.

Перевірка повноти та правильності заповнення бланку заяви визначеної Додатком 1 та внесення в реєстр проектних пропозицій.

Відділ міжнародного співробітництва та проектно-інвестиційної діяльності

Протягом 5 робочих днів з дня отримання проектної заявки

4

Передача перевірених проектних пропозицій до структурних підрозділів Тетіївської міської ради.

Відділ міжнародного співробітництва та проектно-інвестиційної діяльності

Протягом 3 робочих днів після перевірки заповнення бланку пропозицій

5

Підготовка пропозицій та зауважень до поданих проектних пропозицій за змістом та можливістю їх реалізації.

Структурні підрозділи виконавчого комітету

Протягом 15 робочих днів з дати отримання проектних пропозицій

6

Розгляд на засіданні Номінаційного комітету пропозицій та зауважень від структурних підрозділів виконавчого комітету щодо кожної проектної пропозиції. Підготовка висновків та рекомендацій щодо кожної проектної пропозиції

Номінаційний комітет

 

Протягом 5 робочих днів після отримання останньої карти аналізу пропозицій

7

Розміщення проектних пропозицій на офіційному веб-сайті Тетіївської міської ради зі всіма додатками (зауваженнями та пропозиціями від структурних підрозділів, висновками та рекомендаціями номінаційного комітету).

Відділ міжнародного співробітництва та проектно-інвестиційної діяльності

Протягом 5 робочих днів після закінчення створення реєстру поданих проектів

8

Розміщення на офіційному веб-сайті Тетіївської міської ради:

-    реєстру проектних пропозицій які отримали позитивні висновки та рекомендації

-    реєстр проектних пропозицій, які отримали негативну оцінку (із обґрунтуванням)

Відділ міжнародного співробітництва та проектно-інвестиційної діяльності

Протягом 3 робочих днів з після остаточного визначення проектів

9

Визначення номінаційним комітетом офіційних пунктів для голосування бюлетенями, форми бюлетеня для голосування та порядку підрахунку голосів

Відділ міжнародного співробітництва та проектно-інвестиційної діяльності

Протягом 14 календарних днів з початку дати голосування визначеної протоколом Координаційної ради

10

Проведення голосування

Члени територіальної громади

Протягом 15 календарних днів ( 2016р. – 9днів)

11

Підрахунок голосів відповідно до отриманих заповнених бланків для голосування та підсумків електронного голосування на офіційному веб-сайті ради

Номінаційний комітет

Протягом 5 робочих днів після закінчення голосування

12

Встановлення підсумку голосування та визначення проектів-переможців, які будуть фінансуватися в рамках Програми

Номінаційний комітет

Протягом 5 робочих днів після закінчення голосування

13

Розміщення на офіційному веб-сайті Тетіївської міської ради результатів голосування.

Номінаційний комітет, відділ з гуманітарних питань та внутрішньої політики

Протягом 3 робочих днів після закінчення голосування

14

Обов’язкове включення головними розпорядниками коштів до бюджетних запитів на відповідний бюджетний період проектів-переможців враховуючи вимоги діючого законодавства.

Головні розпорядники коштів

Відповідно до вимог ст. 75, 76, 77 Бюджетного кодексу України

15

Включення бюджетного запиту, із проектом-переможцем, до проекту міського бюджету перед поданням його на розгляд виконавчому комітету міської ради.

Відділ фінансів, обліку та звітності

Відповідно до вимог ст. 75, 76, 77 Бюджетного кодексу України

16

Виконання головними розпорядниками проектів-переможців.

 

Головні розпорядники коштів

Протягом бюджетного року

17

Офіційне подання головними розпорядниками коштів, структурними підрозділами виконавчого комітету, комунальними підприємствами, установами та організаціями виконавчому комітету річного звіту щодо виконання проекту-переможця, із результативними показниками та показниками затрат, продукту, ефективності, якості та фото виконаного об’єкту.  Розміщення відповідних звітів на офіційному веб-сайті Тетіївської міської ради.

Головні розпорядники коштів, міський голова

Протягом 10 робочих днів після виконання завдання

18

Підготовка та оприлюднення на сесії ради консолідованого звіту на основі звітів головних розпорядників за результатами реалізації проектів-переможців.

Міський голова

 

 

  Секретар ради                                                    С.Денисюк

 

                                                                                                                                               

 

Додаток № 2

                                                                                                       до Положення про громадський

                                                                                          бюджет Тетіївської ОТГ

БЛАНК-ЗАЯВА

ПРОЕКТУ, РЕАЛІЗАЦІЯ ЯКОГО ВІДБУВАТИМЕТЬСЯ ЗА РАХУНОК КОШТІВ

 ГРОМАДСЬКОГО БЮДЖЕТУ ТЕТІЇВСЬКОЇ ОБ’ЄДНАНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

 

В 201__РОЦІ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дата надходження      

 

(заповнюється головою, секретарем або одним з уповноважених членів Робочої групи)

Включено до реєстру поданих проектів за №  

 

 

 

 

(заповнюється головою, секретарем або одним з уповноважених членів Робочої групи)

ПІП та підпис особи що реєструє: _____________________________________ (заповнюється головою, секретарем або одним з уповноважених членів Робочої групи)        

ВСІ ПУНКТИ Є ОБОВ’ЯЗКОВИМИ ДЛЯ ЗАПОВНЕННЯ!

 1.  Назва проекту (не більше 20 слів): 

……………………………………………………………………………………..……………

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

………………………………………………………………………………………..…………

2.  Напрямки проекту (необхідне підкреслити і поставити знак «x»):

□   естетичне облаштування та благоустрій громади

□   будівництво спортивних та дитячих майданчиків

□   облаштування зон відпочинку (у т.ч. зі створенням точок доступу до мережі Інтернет)

□   вуличне освітлення

□   розвиток вело- та бігової інфраструктури

□   інше

3. Місце реалізації завдання (адреса, назва житлового масиву/мікрорайону, установи/закладу, кадастровий номер земельної ділянки якщо відомо, тощо.):  

……………………………………………………………………………………..……………

……………………………………………………………………………………..……………

…………………………………………………………………………………..………………

…………………………………………………………………………………..………………

…………………………………………………………………………………..………………

4. Короткий опис проекту (не більше 50 слів )  

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

5. Опис проекту (основна мета проекту; проблема,  на вирішення  якої він спрямований; запропоновані рішення; пояснення, чому саме це завдання повинно бути реалізоване і яким чином його реалізація вплине на подальше життя мешканців. Опис проекту не повинен містити вказівки на суб’єкт, який може бути потенційним виконавцем проекту. Також обов’язково зазначити  відповідність стратегічним пріоритетам і цілям розвитку громади. Якщо проект носить капітальний характер, зазначається можливість користування результатами  проекту особами з особливими потребами ):

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………... ………………………………………………………………………………………………...

6. Обґрунтування бенефіціарів проекту  (основні групи мешканців, які зможуть користуватися результатами проекту)   

……………………………………………………………………………………..………………

…………………………………………………………………………………..…………………

………………………………………………………………………………..…………………… ……………………………………………………………………………..………………………

…………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

7. Інформація щодо очікуваних  результатів  в разі реалізації  проекту:

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…...……………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

8. Орієнтовна вартість (кошторис) проекту (всі складові проекту та їх орієнтовна

9. Список з підписами щонайменше _____   громадян України, віком від 16 років які

зареєстровані або проживають на території Тетіївської ОТГ, що підтверджується офіційними документами (довідкою про місце роботи, навчання, служби чи іншими документами, що підтверджують факт проживання в місті), та підтримують цей проект (окрім його авторів), що додається. Кожна додаткова сторінка списку повинна мати таку ж форму, за винятком позначення наступної сторінки (необхідно додати оригінал списку у паперовій формі). 

10.Контактні дані автора/авторів проекту, які будуть загальнодоступні, у тому числі для авторів інших проектів, мешканців, представників ЗМІ, з метою обміну думками, інформацією, можливих узгоджень тощо (необхідне підкреслити):

a) висловлюю           свою   згоду   на        використання           моєї     електронної   адреси ……………………………………………...………...…        для зазначених вище цілей 

Підпис особи, що дає згоду на використання своєї електронної адреси ….…………..

б) не висловлюю згоди на використання моєї електронної адреси для зазначених вище цілей. Примітка: 

Контактні дані авторів проектів (тільки для Тетіївської   міської ради), зазначаються  на зворотній сторінці бланку-заявки, яка є недоступною для громадськості.

11. Інші додатки (якщо необхідно):

a)  фотографія/ї, які стосуються цього проекту,

б)  мапа з зазначеним місцем реалізації проекту,

в)  інші матеріали, суттєві для поданого проекту (креслення, схеми тощо) 

……………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………….

 

СТОРІНКУ НЕОБХІДНО РОЗДРУКУВАТИ НА ОКРЕМОМУ АРКУШІ 

12. Автор (автори) проекту та його (їх) контактні дані (дані необхідно вписати чітко і зрозуміло)Доступ до цієї інформації матимуть лише представники Тетіївської  міської ради:

Прізвище,  ім’я,  по - батькові **

Контактні дані

 Дата та підпис***

1.

 

Адреса реєстрації*_______________

Поштова адреса: (індекс)м.Тетіїв,

 

 

вул.______, буд. ____ кв._______

     ____________    

           (дата)

e-mail:

№ тел.:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Серія та 

паспорту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       ____________

(підпис)

2.

Адреса реєстрації*_______________

Поштова адреса: (індекс)м.Тетіїв,

 

 

 

вул.______, буд. ____ кв._______

 

____________

 

 

e-mail: 

(дата)

№ тел.:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Серія та 

паспорту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

____________

          (підпис)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*Якщо адресою реєстрації є не м. Тетіїв , то до Форми проекту необхідно прикласти документ, що підтверджує місце перебування, роботи, навчання, служби чи ін. в м. Тетіїв .

** Будь-ласка, вкажіть особу, уповноважену надавати інформацію представникам Тетіївської   міської ради.

*** Підписуючи документ, я, разом з цим заявляю, що є мешканцем Тетіївської ОТГ  та погоджуюсь, що заповнений бланк (за виключенням пунктів 13, 14) буде опубліковано на сайті Тетіївської міської ради в розділі

„Громадський бюджет м. Тетіїв ”.

13.  Інша інформація. Про «Громадський бюджет Тетіївської ОТГ» дізнався із (відмітити «х»):   

 друковані засоби масової інформації                                   телебачення,радіо  

 інтернет                                                                                         друзі, знайомі          

 

Маю вік:                                                                                                    Рід занять:

 

0-16;    16-30;     31-40;                                                                         студент;               працюю; 

 

41-50;    51-60;    60 більше;                                                              безробітний;            пенсіонер;               

 

Додаток до Форми проекту

                                                                                                                                                                                                                       

Список мешканців Тетіївської ОТГ, які підтримують цей проект, що реалізуватиметься за рахунок коштів громадського бюджету Тетіївської об’єднаної територіальної громади 

 у _____ році  

(окрім авторів проекту)

Назва проекту

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Для реалізації у _________ році

Автор проекту

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Ставлячи підпис в даному списку, висловлюю свою згоду на обробку моїх персональних даних в Базі персональних даних Тетіївської  міської ради та її виконавчих органів, відповідно до вимог Закону України “Про захист персональних даних” від 01.06.2010 року №2297-VI. Забороняю надавати інформацію третім особами без моєї згоди.  

 

 

№ п/п

П.І.Б.

Адреса проживання

Контактний телефон

Серія та № паспорта

Підпис

1

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

11

 

 

 

 

 

12

 

 

 

 

 

13

 

 

 

 

 

14

 

 

 

 

 

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток №  3

                                                                                                                                   до Положення про громадський

                                                                                                                     бюджет Тетіївської ОТГ

БЛАНК ДЛЯ ГОЛОСУВАННЯ

                                                     Прізвище

                                           Ім’я

                                                         По-батькові

Дата народження      

 

Ідентифікаційний код                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Адреса реєстрації* :                  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(*якщо адресою реєстрації в паспорті є не м. Тетіїв  то необхідно вказати інший документ та його номер, що підтверджує місце перебування, роботи, навчання, служби чи ін. в м. Тетіїв )

Документ, що підтверджує проживання (перебування)  в м. Тетіїв

(у випадку голосування на паперовому бланку паспорт з адресою реєстрації чи інший документ необхідно пред’явити особі, яку уповноважено супроводжувати  голосування) ● Згода на обробку персональних даних:

Я, ___________________________________________, висловлюю свою згоду на обробку моїх персональних даних в Базі персональних даних Тетіївська  міської ради та її виконавчих органів, відповідно до вимог Закону України “Про захист персональних даних” від 01.06.2010 року №2297VI. Забороняю надавати інформацію третім особами без моєї згоди. 

________                                                                                                            __________________

  дата                                                                                                                              (підпис)

 

п/п

Назва проекту

Відмітка про голосування **

 

 

 

1.

Назва проекту

 

2.

Назва проекту

 

3. 

……………….

 

4. 

…………….

 

 

 

 

*Перелік проектів, які допускаються до голосування, формується з проектів, які отримали попередню позитивну оцінку виконавчого органу Тетіївська  міської ради, до повноважень якого відноситься реалізація проекту, затверджені Робочою групою та допущені до голосування;

 ** Проголосувати можна за 1 проект про що робиться позначка у відповідній графі.

(відмітка особи, яку уповноважено Робочою групою супроводжувати  голосування, щодо видачі бланку у випадку голосування у паперовому вигляді заповнюється зі зворотного боку бланку) 

 

 

_______                        __________________                                              _________________     

(дата)                                (підпис)                                                                           (ПІБ)

 

     УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ШОСТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ 

         м.Тетіїв  

 

Про звернення до Верховної Ради України щодо ухвалення Антиолігархічного пакету докорінних перетворень

 

Розглянувши пропозицію депутатів Тетіївської міської ради, відповідно до ст. 25, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Тетіївська міська рада:

ВИРІШИЛА:

 

  1. Звернутися до Верховної Ради України щодо ухвалення Антиолігархічного пакету докорінних перетворень.

 

  1. Надіслати текст звернення Верховній Раді України, а також опублікувати на сайті Тетіївської міської ради.

 

  1. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань з питань регламенту, депутатської етики, забезпечення  діяльності депутатів та контролю за виконанням рішень міської ради та її виконавчого комітету, дотримання законності та правопорядку

 

           Міський голова                                                     Р.В.Майструк

 

17.05.2018 р.

№  177-06-VIІ

 

Додаток

до рішення 6 сесії міської ради                                                             7 скликання від 17.05.2018 

177-06-VIІ

 

Звернення

Тетіївської міської ради до Верховної Ради України щодо ухвалення Антиолігархічного пакету докорінних перетворень

 

Найбільші виклики, які сьогодні постали перед українцями, це – війна, корупція і тотальне зубожіння нації. Але найстрашніше – непевність у завтрашньому дні, тривога кожного українця за майбутнє дітей. Причиною цього є олігархія.

По-перше, олігархія є основою системної корупції. Попри створення нових антикорупційних органів і задекларовану на найвищому рівні боротьбу з корупцією, її рівень лише зростає. Боротьба йде лише з окремими проявами корупції, а це не може розв’язати проблему системно. Бо не торкається її основи – олігархії, яка є зрощенням великого кримінального капіталу з державною владою. Адже саме олігархи залишаються головними акціонерами влади в Україні впродовж чверті століття. Це вони корумпують увесь державний апарат, за що отримують можливості за безцінь приватизовувати підприємства та творити приватні монополії, не платити податків і вивозити награбоване в офшори, «освоювати» державний бюджет через різноманітні тендери та дотації, обкладати українців непомірними тарифами та цінами за товари та послуги.

По-друге, олігархія є причиною зубожіння українців. Падіння рівня життя тотальної більшості українців – це зовсім не «дешевий популізм», а доконаний математичний факт. У визискуваній олігархами Україні її громадяни мусять працювати за 190 євро на місяць, що є найнижчою чистою середньою зарплатнею в Європі. Ця сума у понад п’ять разів менша за середню зарплатню у крихітній непромисловій Естонії, яка одночасно з нами позбулася колгоспного совєцького ярма, майже в чотири рази менша за середню заробітну плату в Польщі, яка починала з нижчих порівняно з Україною стартових позицій на початку 90-х рр., і навіть менша, ніж у сусідніх Білорусі та Молдові.

По-третє, олігархи є лютим ворогом середнього класу. Вони панічно бояться конкуренції, яка підриває їхню монополію як найшвидший спосіб отримання надприбутків. Олігархи прагнуть закріпачити українців, змусити націю працювати на себе запівдурно, але купувати – втридорога. Тому олігархія ніколи не дасть підняти голову середньому класу. Як наслідок, серед працьовитих українців є лише 3-5% реального середнього класу, а в розвинутих країнах – від 40 до 70%.

По-четверте, олігархія зацікавлена у війні без кінця. Бо поки Нація воює, олігархи мародерствують. Вони гендлюють із країною-агресором та ведуть торгівлю на крові з окупованими територіями. Поки цивілізований світ впроваджує санкції, влада України... нарощує на 28% товарообіг із країною-агресором, а громадяни Московії, які включені до санкційних списків Європи та США, досі володіють третиною українських обленерго.

Єдиний шлях подолати олігархію – це запровадити в життя Антиолігархічний пакет докорінних перетворень, майже всі законопроекти якого зареєстровані у Верховній Раді:

1. Повернення капіталів з офшорів i ліквідація схем виведення грошей з України:

- «Про денонсацію Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи та Протоколу до неї» № 0001-1 від 02.12.2014;

- «Про повернення капіталів, що перебувають та зареєстровані в Республіці Кіпр, офшорних зонах та інших юрисдикціях, звільнених від подвійного оподаткування, або тих, що мають пільговий режим оподаткування» № 1112 від 28.11.2014.

2. Демонополізація та ліквідація олігархічної моделі економіки:

- «Про ліквідацію приватних монополій» № 1109 від 28.11.2014.

3. Заборона приватизації стратегічних підприємств:

- «Про внесення змін до Закону України «Про приватизацію державного майна» (щодо мораторію на приватизацію державного майна до стабілізації ситуації у державі)» № 2424а від 21.07.2015.

4. Деолігархізація енергетики та справедливі тарифи:

- «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо забезпечення енергетичної безпеки України)» № 6341 від 11.04.2017;

- «Про внесення змін до Закону України «Про ринок природного газу» (щодо особливостей функціонування газорозподільної системи)» № 6583 від 12.06.2017;

- «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку використання природного газу, видобутого на території України» № 2408а від 17.07.2015.

5. Земля ‒ власність нації:

- «Про заборону торгівлі землею сільськогосподарського призначення» № 2906 від 19.05.2015.

Ці законопроекти спрямовані на підрив самих основ олігархічного ладу в Україні. Необхідно якнайшвидше запустити цей процес, бо часу на бутафорні реформи вже немає – вікно можливостей для докорінних перетворень в Україні закривається, а наслідком залишення олігархів при владі може стати втрата держави.

Наголошуємо, що проведення реальної деолігархізації було однією з головних вимог Революції Гідності, а сьогодні є найпершим завданням від вашого працедавця – українського народу.

Враховуючи вищевикладене, ми, депутати Тетіївської міської ради, вимагаємо від Верховної Ради України негайно внести на розгляд та ухвалити Антиолігархічний пакет докорінних перетворень.

Тільки таким шляхом ми витягнемо Україну з ями корупції, зубожіння та війни.

 

 

                                                                                                                      УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ШОСТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ 

         м.Тетіїв  

 

Про звернення до Президент України,

Верховної Ради України  та мешканців

Тетіївської міської об’єднаної

територіальної громади про підтримку

звернення Президента України та Верховної Ради України до Вселенського Патріарха Варфоломія про надання Томосу про автокефалію православній церкві в Україні

 

Розглянувши пропозицію депутатів Тетіївської міської ради, відповідно до ст. 25, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Тетіївська міська рада:

ВИРІШИЛА:

 

  1. Звернутися до Президента України, Верховної Ради України та мешканців Тетіївської міської об’єднаної територіальної громади про підтримку звернення Президента України та Верховної Ради України до Вселенського Патріарха Варфоломія про надання Томосу про автокефалію православній церкві в Україні.

 

  1. Надіслати текст звернення до Президента України,  Верховної Ради України, а також опублікувати на сайті Тетіївської міської ради та в газеті «Тетіївська земля».

 

  1. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань з питань регламенту, депутатської етики, забезпечення  діяльності депутатів та контролю за виконанням рішень міської ради та її виконавчого комітету, дотримання законності та правопорядку

 

           Міський голова                                                     Р.В.Майструк

 

17.05.2018 р.

№  178-06-VIІ

 Додаток

           рішенням 6 сесії міської ради

VІІ скликання від 17.05.2018

№178-06-VIІ

 

 

Звернення

Тетіївської міської ради до Президента України, Верховної Ради України та мешканців Тетіївської міської об’єднаної територіальної громади про підтримку звернення Президента України та Верховної Ради України до Вселенського Патріарха Варфоломія про надання Томосу про автокефалію православній церкві в Україні

 

19 квітня 2018 року Верховна Рада України Постановою № 8284 підтримала звернення Президента України  до Вселенського Патріарха Варфоломія щодо надання Томосу про автокефалію православній Церкві в Україні.

Представники Української Православної Церкви  Московського Патріархату розпочали серед вірян кампанію протидії відновленню в Україні автокефальної церкви, в тому числі й у Тетіївському районі.

Українська Автокефальна Православна Церква була утворена в роки визвольних змагань 1917 – 1921-х років.  У 1919 році після дворічної боротьби за незалежність від Всеросійського Патріархату Директорія прийняла Закон про верховне управління української Православної Автокефальної Синоїдальної Церкви. А у жовтні 1921 року Перший Всеукраїнський Церковний Собор підтвердив автокефалію та обрав главу УАПЦ – В. Липківського. Проіснувала вона до 1930 року, поки не ліквідували більшовики.  В. Липківський та провідні священнослужителі УАПЦ були розстріляні у 1937 році. Протягом наступних десятиліть Церква продовжувала  існувати в українській діаспорі за кордоном.  З 1990 року УАПЦ відновила свою діяльність у незалежній Україні. А тому отримання Томосу (декрету про створення помісної церкви й надання їй автономії)  є важливою історичною справедливістю.  При цьому варто наголосити, що існування помісної церкви не означає її одержавлення і порушення принципу свободи совісті, а навпаки – зміцнює духовність і єдність нації, виводить її з - під впливу інших духовних культур.

Депутати Тетіївської міської ради вважають своїм обов’язком висловити власну позицію з  цього питання, прийнявши постанову наступного змісту:

  • Підтримати звернення Президента України та Верховної Ради України до Вселенського Патріарха Варфоломія про надання Томосу про автокефалію православній церкві в Україні;

 

  • Закликати мешканців та вірян Тетіївщини не піддаватися на провокації священників УПЦ МП та не підписувати жодних письмових звернень до Вселенського Патріарха.

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА  МІСЬКА  РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО  РАЙОНУ  КИЇВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ШОСТА  СЕСІЯ  СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ 

 

м.Тетіїв

 

Про надання та припинення права

користування земельних ділянок.

 

                 Розглянувши заяви громадян про надання та припинення права користування земельних ділянок та цивільно-правові угоди, на підставі рішення 25 сесії 7 скликання № 381 від 22.09.2017 року та керуючись статтями 12, 120, 124, 141,143,149 Земельного кодексу України, Законом України „ Про місцеве самоврядування в Україні ” міська рада

 

ВИРІШИЛА :

 

1.Припинити право користування земельною ділянкою площею 0,64 га в с. Бурківці по вул. Зацерква,57

   - Ваколюку Андрію Івановичу в зв’язку зі смертю.

2.Надати земельну ділянку площею 0,64 га в користування в с. Бурківці по вул.Зацерква,57, яка була в користуванні Ваколюка А.І.

         - Солом’янюк Оксані Андріївні в зв’язку з свідоцтвом про право на спадщину за законом для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства.

3.Припинити право користування земельною ділянкою площею 0,82 га в с. Бурківці по вул. Старинці,46

   -  Троценко Ользі Олексіївні в зв’язку зі смертю.

4.Надати земельну ділянку площею 0,82 га в користування в с. Бурківці по вул.Старинці,46, яка була в користуванні Троценко О.О.

         -  Бацурі Любов Василівні в зв’язку з свідоцтвом про право на спадщину за законом для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства.

5.Припинити право користування земельною ділянкою площею 0,66 га в с. Бурківці по вул. Зацерква,59

   -  Музиці Ніні Євдокимівні в зв’язку зі смертю.

6.Надати земельну ділянку площею 0,66 га в користування в с. Бурківці по вул. Зацерква,59, яка була в користуванні Музики Н.Є.

         -  Титарчук Галині Миколаївні в зв’язку з свідоцтвом про право на спадщину за заповітом для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства.

7.Припинити право користування земельною ділянкою площею 0,57 га в с. Бурківці по вул. Козуба,1

   -  Охримович Галині Григорівні в зв’язку зі смертю.

8.Надати земельну ділянку площею 0,57 га в користування в с. Бурківці по вул. Козуба,1, яка була в користуванні Охримович Г.Г.

         -  Охримовичу Володимиру Антоновичу в зв’язку з свідоцтвом про право на спадщину за заповітом для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства.

9.Припинити право користування земельною ділянкою площею 0,52 га в с. Бурківці по вул. Старинці,17

   -  Яровій Галині Григорівні в зв’язку з продажею житлового будинку.

10.Надати земельну ділянку площею 0,52 га в користування в с.Бурківці по вул. Старинці,17, яка була в користуванні Ярової Г.Г.

         -  Бабюк Сергію Миколайовичу в зв’язку з договором купівлі - продажу для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства.

11.Припинити право користування земельною ділянкою площею 0,12 га в с.Ненадиха по вул.Б.-Дністровська,13

   -  Півню Миколі Михайловичу в зв’язку зі смертю.

12.Надати земельну ділянку площею 0,12 га в користування в с.Ненадиха по вул.Б.-Дністровська,13, яка була в користуванні Півня М.М.

         -  Півень Тетяні Андріївні в зв’язку з свідоцтвом про право на спадщину за законом для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

13.Припинити право користування земельною ділянкою площею 1,06 га в с.Ненадиха під ведення особистого селянського господарства

    - Дорофеєвій Людмилі Іванівні в зв’язку зі смертю.

     Дану земельну ділянку перевести в землі запасу Тетіївської міської ради Ненадихівського старостинського округу.

14.Припинити право користування земельною ділянкою площею 0,25 га в с. Дібрівка по вул. Козацька

    - Бутенко Валентині Данилівні за згодою.

     Дану земельну ділянку перевести в землі запасу Тетіївської міської ради Дібрівського старостинського округу.

15.Припинити право користування земельною ділянкою площею 0,21 га в с.Ненадиха по вул. Перемоги,31 під ведення особистого селянського господарства

    - Корнієнко Лідії Маркіянівні в зв’язку зі смертю.

     Дану земельну ділянку перевести в землі запасу Тетіївської міської ради Ненадихівського старостинського округу.

16.Припинити право користування земельною ділянкою площею 0,43 га в с. Стадниця по вул. Гагаріна,42-В для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства.

    - Кулаківському Миколі Яковичу в зв’язку зі смертю.

     Дану земельну ділянку перевести в землі запасу Тетіївської міської ради Стадницького старостинського округу.

17.Припинити право користування земельною ділянкою площею 0,12 га в с. Стадниця по вул. Перемоги,5 під ведення особистого селянського господарства

    - Кулаківськй Ганні Петрівні в зв’язку зі смертю.

     Дану земельну ділянку перевести в землі запасу Тетіївської міської ради Стадницького старостинського округу.

18.Припинити право користування земельною ділянкою площею 0,34 га в с. Стадниця по вул. Шевченка,30

    - Романюк Олександрі Лаврентіївні в зв’язку зі смертю.

19.Надати земельну ділянку площею 0,34 га в користування в с. Стадниця по вул. Шевченка,30, яка була в користуванні Романюк О.Л.

         -  Романюк Галині Михайлівні в зв’язку з рішенням суду для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства.

20.Припинити право користування земельною ділянкою площею 0,25 га в с. Дзвеняче по вул. Центральна,7

   -  Яцюк Галині Степанівні в зв’язку зі смертю.

21.Надати земельну ділянку площею 0,25 га в користування в с. Дзвеняче по вул. Центральна,7, яка була в користуванні Яцюк Г.С.

         -  Яцюку Олегу Вікторовичу в зв’язку з свідоцтвом про право на спадщину за законом для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.  

22.Припинити право користування земельною ділянкою площею 0,33 га в с. Дзвеняче по вул. Центральна,61

   -  Яцюку Вадиму Андрійовичу в зв’язку з продажею житлового будинку.

23.Надати земельну ділянку площею 0,33 га в користування в с. Дзвеняче по вул. Центральна,61, яка була в користуванні Яцюка В.А.

         -  Дячок Ользі Михайлівні в зв’язку з договором купівлі продажу для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства. 

24.Припинити право користування земельною ділянкою площею 0,40 га в с. Черепинка по вул. Гагаріна,13

    - Вихристюку Андрію Петровичу в зв’язку з помилковим внесенням в ЗКК.

25.Надати земельну ділянку площею 0,40 га в користування в с. Черепинка по вул. Гагаріна,13, яка була в користуванні Вихристюка А.П.

         -  Вихристюк Наталії Миколаївні в зв’язку з свідоцтвом про право власності на нерухоме майно для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства.

26.Припинити право користування земельною ділянкою площею 0,17 га в м. Тетієві по вул. Шкільна,30

   -  Ніщук Клавдії Олексіївні в зв’язку зі смертю.

27.Надати земельну ділянку площею 0,17 га в користування в м. Тетієві по вул. Шкільна,30, яка була в користуванні Ніщук К.О.

         -  Ніщуку Олександру Юрійовичу в зв’язку з свідоцтвом про право на спадщину за законом для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства.

28.Припинити право користування земельною ділянкою площею 0,17 га в м. Тетієві по вул. Зарічній,17

   -  Дробот Євдокії Іллічні в зв’язку зі смертю.

29.Надати земельну ділянку площею 0,17 га в користування в м. Тетієві по вул. Зарічній,17, яка була в користуванні Дробот Є.І.

         -  Дроботу Віталію Володимироичу в зв’язку з свідоцтвом про право на спадщину за законом для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. 

30.Припинити право користування земельною ділянкою площею 0,62 га в с. Дібрівка по вул. Козацька,21 для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства.

    - Левченко Вірі Михайлівні в зв’язку зі смертю.

     Дану земельну ділянку перевести в землі запасу Тетіївської міської ради Дібрівського старостинського округу.

31.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську  комісію з питань регулювання земельних відносин, архітектури, будівництва та охорони навколишнього середовища   (голова Касяненко В.М.).

       Міський   голова                                     Р. В. Майструк

 

             Начальник юридичного відділу                                                  Н. М. Складена

 

17.05.2018 р.

№ 159-6-VII


 

 УКРАЇНА

 

ТЕТІЇВСЬКА  МІСЬКА  РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО  РАЙОНУ  КИЇВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ШОСТА  СЕСІЯ  СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

                                                                                               

  РІШЕННЯ  

 

м. Тетіїв

 

Про надання земельних ділянок в

користування, які розташовані на

території Тетіївської міської ради

в межах населеного пункту м. Тетієва.

 

                 Розглянувши заяви громадян про надання в користування земельних ділянок та цивільно-правові угоди, зважаючи на рішення 25 сесії 7 скликання № 381 від 22.09.2017 року та керуючись статтями 12, 120, 124, 141, 143, 149 Земельного кодексу України, Законом України „ Про місцеве самоврядування в Україні ” міська рада

 

                                                    в и р і ш и л а :  

 

1.Надати земельну ділянку площею 0,002 га в користування  на умовах оренди по вул. Коцюбинського (біля будинку № 5)

 

    -  Здітовецькій Інні Зигмундівні під встановлення металевого гаража, терміном на 5 років.

         Встановити орендну плату згідно розрахунку в сумі 109,46 грн в рік, розрахунок проводити щомісячно в сумі 9,12 грн.

         Зобов’язати Здітовецьку І.З. в місячний термін виготовити технічну документацію на встановлення металевого гаража в КП Архітектурне бюро Тетіївської районної ради та заключити договір оренди з міською радою.

 

2.Надати земельну ділянку площею 0,07 га в користування  на умовах оренди по вул. Одеській (біля будинку № 46)

 

    - Дячук Оксані Іванівні під городництво, терміном на 5 років.

         Встановити орендну плату згідно розрахунку в сумі 42 грн в рік.

          Зобов’язати Дячук О.І. в місячний термін заключити договір оренди з міською радою.

 

3.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську  комісію з питань регулювання земельних відносин, архітектури, будівництва та охорони навколишнього середовища,   (голова Касяненко В.М.)

Міський   голова                                     Р. В. Майструк

 

             Начальник юридичного відділу                                                  Н. М. Складена

17.05.2018 р

№160 -6-VII

 

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА  МІСЬКА  РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО  РАЙОНУ  КИЇВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ШОСТА  СЕСІЯ  СЬОМОГО  СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ   

 

м.Тетіїв

 

Про надання громадянам дозволу на розробку

технічної документації із землеустрою щодо

встановлення (відновлення) меж земельних

ділянок, для послідуючої передачі у власність,

які розташовані на території Тетіївської

міської ради.

 

                  Розглянувши заяви громадян, земельно облікову документацію (ЗКК), на підставі рішення 25 сесії 7 скликання № 381 від 22.09.2017 року та керуючись пунктом 34 частиною 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до статей 12, 118, 122, 186, перехідних положень Земельного кодексу України, Закону України «Про землеустрій» Тетіївська міська рада

 

ВИРІШИЛА :

 

1.Надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо  встановлення (відновлення) меж земельних ділянок, для послідуючої передачі у власність, в м. Тетієві  

       -  Коломієць Леоніду Івановичу по пр. В.Земляка,6 орієнтовною площею 0,06 га, під будівництво та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за рахунок земель комунальної власності  міської ради;

       -  Івановій Інні Василівні, Іванову Едуарду Володимировичу та Іванову Ростиславу Володимировичу в спільну часткову власність по вул. В.Гуменюка,9 кв.1 орієнтовною площею 0,10 га, під будівництво та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за рахунок земель комунальної власності  міської ради;

2.Надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо  встановлення (відновлення) меж земельних ділянок, для послідуючої передачі у власність, в с. Стадниця 

      - Боднар Костянтину Васильовичу  по вул. Космонавтів,11 орієнтовною площею 0,25 га, під будівництво та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за рахунок земель комунальної власності  міської ради;

      - Романюк Галині Михайлівні по вул. Шевченка,30 орієнтовною площею 0,25 га, під будівництво та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за рахунок земель комунальної власності  міської ради;

3.Надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо  встановлення (відновлення) меж земельних ділянок, для послідуючої передачі у власність, в с Бурківці 

      - Бацурі Любов Василівні по вул. Козуба,52 орієнтовною площею 0,25 га, під будівництво та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та під ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності  міської ради;

4.Надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо  встановлення (відновлення) меж земельних ділянок, для послідуючої передачі у власність, в с.Ненадиха 

      - Півень Тетяні Андріївні по вул.Б.-Дністровська,13 орієнтовною площею 0,12 га, під будівництво та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за рахунок земель комунальної власності  міської ради;

5 Надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо  встановлення (відновлення) меж земельних ділянок, для послідуючої передачі у власність, в с. Черепин

     - Підопригорі Марії Михайлівні по вул. Партизанська,16 орієнтовною площею 0,70 га, під будівництво та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та під ведення особистого селянського господарства за рахунок земель комунальної власності  міської ради;

6.Надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо  встановлення (відновлення) меж земельних ділянок, для послідуючої передачі у власність, в с. Черепинка

     - Вихристюк Наталі Миколаївні по вул. Гагаріна,13 орієнтовною площею 0,40 га, під будівництво та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та під ведення особистого селянського господарства за рахунок земель комунальної власності  міської ради;

7.Технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок для послідуючої передачі у власність, направити на затвердження до Тетіївської міської ради.

8.Дозвіл дійсний протягом  1 року з дня прийняття рішення.

9.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань регулювання земельних відносин, архітектури, будівництва та охорони навколишнього середовища (голова Касяненко В.М.)

 

Міський  голова                                         Р. В. Майструк

 

             Начальник юридичного відділу                                                  Н. М. Складена

 

 

17.05.2018 р

№ 161 -6-VII

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА  МІСЬКА  РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО  РАЙОНУ  КИЇВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ШОСТА  СЕСІЯ  СЬОМОГО  СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ 

м. Тетіїв

Про надання громадянам дозволу на

розробку проекту землеустрою щодо

відведення земельних ділянок у власність,

які розташовані на території Тетіївської

міської ради.

 

                  Розглянувши заяви громадян та на підставі рішення 25 сесії 7 скликання № 381 від 22.09.2017 року та керуючись пунктом 34 частиною 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до статей 12, 116, 118, 121, 122, 125, 126, 134, 186-1 Земельного кодексу України, статтями 19, 25, 50 Закону України «Про землеустрій» Тетіївська міська рада

ВИРІШИЛА :

1. Надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність в м. Тетіїв

    - Борсуку Володимиру Андрійовичу по пр. Тичини орієнтовною площею 0,12 га, під будівництво та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства за рахунок земель комунальної власності  міської ради;

   - Дармограю Олексію Івановичу по вул. Коцюбинського,4-м орієнтовною площею 0,005 га, під будівництво індивідуальних гаражів за рахунок земель комунальної власності  міської ради;

   - Дармограй Валентині Іванівні по вул. Коцюбинського,4-н орієнтовною площею 0,01 га, під будівництво індивідуальних гаражів за рахунок земель комунальної власності  міської ради;

2.Надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність в с. Стадниця

   - Романюк Галині Михайлівні по вул. Шевченка,30 орієнтовною площею 0,09 га, під ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності  міської ради;

   - Ожеледі Надії Сергіївні по вул. Гагаріна,38-а орієнтовною площею 0,25 га, під будівництво та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за рахунок земель комунальної власності міської ради;

   - Ожеледі Надії Сергіївні по вул. Гагаріна,38-а орієнтовною площею 0,05 га, під ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності  міської ради;

   - Боднар Костянтину Васильовичу по вул. Космонавтів,11 орієнтовною площею 0,35 га, під ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності  міської ради;

    - Кулаківському Віктору Валерійовичу по вул. Гагаріна,42-В орієнтовною площею 0,43 га, під будівництво та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства та по вул. Перемоги,5 орієнтовною площею 0,12 га під ведення особистого селянського господарства за рахунок земель комунальної власності міської ради;

3.Надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність в с. Дібрівка

   - Калько Івану Трохимовичу по вул. Козацькій орієнтовною площею 0,20 га, під ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності  міської ради;

   - Бутенко Володимиру Івановичу по вул. Козацькій,24 орієнтовною площею 0,1 га, під ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності  міської ради;

    - Ніколаєнко Любов Олексіївні по вул. Козацька,21 орієнтовною площею 0,62 га, під будівництво та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства за рахунок земель комунальної власності  міської ради;

   - Кочубей Катерині Василівні по вул. Коцюбинського орієнтовною площею 0,3 га, під ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності  міської ради;

4.Надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність в с. Дзвеняче

   -Чупрінчук Уляні Василівні орієнтовною площею 0,11 га, під ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності  міської ради;

5.Надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність в с. Бурківці

    - Бацурі Любов Василівні по вул. Старинці,46 орієнтовною площею 0,57 га, під ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності  міської ради;

6.Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в      порядку встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України.

7.Дозвіл дійсний протягом  2 років з дня прийняття рішення.

8.Розробленний проект землеустрою підлягає затвердженню Тетіївською міською радою.

9.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань регулювання земельних відносин, архітектури, будівництва та охорони навколишнього середовища  (голова Касяненко В.М.)

 

Міський  голова                                         Р. В. Майструк

 

            Начальник юридичного відділу                                                  Н. М. Складена

17.05.18 р.

№ 162-6-VII

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА  МІСЬКА  РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО  РАЙОНУ  КИЇВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ШОСТА  СЕСІЯ  СЬОМОГО  СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ 

 

м. Тетіїв

 

 Про передачу громадянам земельних

ділянок у власність, які розташовані

на території Тетіївської міської ради.

 

                  Розглянувши заяви громадян, розроблену ПП «Земля», ФОП Шамрай Д.В., ФОП Чабан М.М. технічні документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та на підставі рішення 25 сесії 7 скликання № 381 від 22.09.2017 року і керуючись пунктом 34 частиною 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до статей 12, 116, 118, 121, 125, 126, 134, 186-1, Земельного кодексу України, статтями 19, 25, 50 Закону України «Про землеустрій», Закону України « Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Тетіївська міська рада

 

ВИРІШИЛА :

 

1.Затвердити розроблену ПП «Земля», ФОП Шамрай Д.В., ФОП Чабан М.М. технічні документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, які розташовані на території Тетіївської міської ради  

    - Бойко Алісі Григорівні м. Тетіїв по вул. Цвіткова,7 площею 0,0024 га для будівництва індивідуальних гаражів, кадастровий номер 3224610100:01:136:0005 

    - Драчук Людмилі Степанівні м. Тетіїв по вул. Цвіткова,7 площею 0,0030 га для будівництва індивідуальних гаражів, кадастровий номер 3224610100:01:102:0024 

    - Зенкіній Вікторії Олександрівні м. Тетіїв по вул .Цвіткова,2-а площею 0,0024 га для будівництва індивідуальних гаражів, кадастровий номер 3224610100:01:101:0026 

     - Дем’янчук Віті Петрівні м. Тетіїв по вул. Академіка Байраківського,57-а площею 0,0322 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 3224610100:01:095:0032 

     - Касянчук Лідії Володимирівні м. Тетіїв по вул. Дібрівській,6 площею 0,10 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 3224610100:05:018:0041 

     - Псуй Наталії Петрівні м. Тетіїв по вул. Ярослава Мудрого,82 площею 0,09 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 3224610100:007:020:0060 

     - Панченко Ользі Іванівні м. Тетіїв по вул. Рідна,19 площею 0,0571 га для  ведення особистого селянського господарства кадастровий номер 3224610100:01:068:0035 

     - Алєксєєву Віктору Івановичу м. Тетіїв по вул. Джерельна,8 площею 0,0203 га для  ведення особистого селянського господарства кадастровий номер 3224610100:01:079:0027 

      -    Романюк Вікторії Олексіївні м. Тетіїв по вул. Івана Сенька,11 загальною площею 0,1232 га 

            із них: 0,10 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 3224610100:05:021:0104  

                      0,0232га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 3224610100:05:021:0105  

      -   Лучкань Сергію Григоровичу с. Росішки по вул. Миру,45 загальною площею 0,2675 га 

            із них: 0,25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 3224685801:01:006:0007 

                      0,0175 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 3224685801:01:006:0008.

    - Гавриш Вікторії Іванівні с. Росішки по вул. Гагаріна,28 площею 0,1772 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 3224685801:01:023:0007 

      -   Складаній Наталії Михайлівні с. Росішки по вул. Центральна,2-а площею 0,1736 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 3224685801:01:003:0008.

    -   Максименко Анні Іванівні с. Дібрівка по вул. Польова,28 загальною площею 0,5856 га 

            із них: 0,25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 3224683201:01:009:0001 

                      0,3356 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 3224683201:01:009:0002.

    -  Савчук Марії Нестерівні с .Дзвеняче по вул. Гагаріна,35 площею 0,25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 3224682801:01:013:0006 

    -  Костенку Олексію Володимировичу с. Михайлівка по вул. Центральна площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 3224684601:01:027:0012.

     - Костенку Олексію Володимировичу с. Михайлівка по вул. Миру,4-в площею 0,2100 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 3224684601:01:028:0005 

     - Стоманюку Андрію Миколайовичу с. Степове по вул. Слобідська,61 загальною площею 0,4719 га 

            із них: 0,25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 3224687001:01:015:0013 

                      0,2219 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 3224687001:01:015:0014

      - Івановій Людмилі Петрівні с. Степове по вул. Центральна,90 площею 0,1745 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 3224687001:01:051:0007 

2.Передати у власність громадянам земельні ділянки, які розташовані на території Тетіївської міської ради за рахунок земель комунальної власності 

     - Бойко Алісі Григорівні м. Тетіїв по вул. Цвіткова,7 площею 0,0024 га для будівництва індивідуальних гаражів, кадастровий номер 3224610100:01:136:0005 

    - Драчук Людмилі Степанівні м. Тетіїв по вул. Цвіткова,7 площею 0,0030 га для будівництва індивідуальних гаражів, кадастровий номер 3224610100:01:102:0024 

    - Зенкіній Вікторії Олександрівні м. Тетіїв по вул .Цвіткова,2-а площею 0,0024 га для будівництва індивідуальних гаражів, кадастровий номер 3224610100:01:101:0026 

     - Дем’янчук Віті Петрівні м. Тетіїв по вул. Академіка Байраківського,57-а площею 0,0322 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 3224610100:01:095:0032 

     - Касянчук Лідії Володимирівні м. Тетіїв по вул. Дібрівській,6 площею 0,10 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 3224610100:05:018:0041 

     - Псуй Наталії Петрівні м. Тетіїв по вул. Ярослава Мудрого,82 площею 0,09 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 3224610100:007:020:0060 

     - Панченко Ользі Іванівні м. Тетіїв по вул. Рідна,19 площею 0,0571 га для  ведення особистого селянського господарства кадастровий номер 3224610100:01:068:0035 

     - Алєксєєву Віктору Івановичу м. Тетіїв по вул. Джерельна,8 площею 0,0203 га для  ведення особистого селянського господарства кадастровий номер 3224610100:01:079:0027 

      -    Романюк Вікторії Олексіївні м. Тетіїв по вул. Івана Сенька,11 загальною площею 0,1232 га 

            із них: 0,10 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 3224610100:05:021:0104 

                      0,0232га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 3224610100:05:021:0105  

     -   Лучкань Сергію Григоровичу с. Росішки по вул. Миру,45 загальною площею 0,2675 га 

            із них: 0,25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 3224685801:01:006:0007 

                      0,0175 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 3224685801:01:006:0008.

    - Гавриш Вікторії Іванівні с. Росішки по вул. Гагаріна,28 площею 0,1772 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 3224685801:01:023:0007 

      -   Складаній Наталії Михайлівні с. Росішки по вул. Центральна,2-а площею 0,1736 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 3224685801:01:003:0008.

    -   Максименко Анні Іванівні с. Дібрівка по вул. Польова,28 загальною площею 0,5856 га 

            із них: 0,25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 3224683201:01:009:0001 

                      0,3356 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 3224683201:01:009:0002.

    -  Савчук Марії Нестерівні с .Дзвеняче по вул. Гагаріна,35 площею 0,25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 3224682801:01:013:0006 

    -  Костенку Олексію Володимировичу с. Михайлівка по вул. Центральна площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 3224684601:01:027:0012.

     - Костенку Олексію Володимировичу с. Михайлівка по вул. Миру,4-в площею 0,2100 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 3224684601:01:028:0005 

     - Стоманюку Андрію Миколайовичу с. Степове по вул. Слобідська,61 загальною площею 0,4719 га 

            із них: 0,25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 3224687001:01:015:0013 

                      0,2219 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 3224687001:01:015:0014

      - Івановій Людмилі Петрівні с. Степове по вул. Центральна,90 площею 0,1745 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 3224687001:01:051:0007 

4.Внести зміни в рішення виконавчого комітету Дзвеняцької сільської ради № 33 від 10 грудня 1996 року в пункт 1

   підпункт :

    «Стецюк Василь Сафонович 0,50 га»

  замінити на підпункт :

     « - Стецюку Василю Сафоновичу с. Дзвеняче по вул. Центральна,49 загальною площею 0,5504 га 

            із них: 0,25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 3224682801:01:004:0008 

                            0,3004 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 3224682801:01:004:0009»

 

5.Громадянам, яким передані у власність земельні ділянки, звернутися до органів державної реєстрації

6.Спеціалісту міської ради з земельних питань внести зміни в земельно-кадастрову книгу по обліку земель та направити рішення в Тетіївське відділення Білоцерківської ОДПІ для внесення змін до даних по нарахуванню земельного податку.

7.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань регулювання земельних відносин, архітектури, будівництва та охорони навколишнього середовища (голова Касяненко В.М.)
 

Міський  голова                                         Р. В. Майструк

 

             Начальник юридичного відділу                                                  Н. М. Складена

 

17.05.2018 р.

№163 - 6-VII

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА  МІСЬКА  РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО  РАЙОНУ  КИЇВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ШОСТА  СЕСІЯ  СЬОМОГО  СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ 

м.Тетіїв

 

Про надання дозволу на розробку технічної документації

із землеустрою щодо надання  земельної ділянки у

користування на умовах оренди, яка розташована 

на території Тетіївської міської ради.

 

         Розглянувши клопотання ТОВ «УКРМОЛОКО», договір купівлі-продажу цілісного майнового комплексу, статуту ТОВ «УКРМОЛОКО» та керуючись Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні”, відповідно до статтей 12, 124, 125, 142 Земельного кодексу України, Закону України „Про землеустрій” міська рада

в и р і ш и л а :

 

1.Надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо надання земельної ділянки у користування на умовах оренди, яка розташована на території Тетіївської міської ради в межах населеного пункту м.Тетієва

     -  ТОВ «УКРМОЛОКО» по вул.Шевченка,11 землі промисловості орієнтовною площею 0,8605 га, кадастровий номер 3224610100:01:11:0003 за рахунок земель комунальної власності;

2.Матеріали розроблення технічної документації із землеустрою щодо надання земельної ділянки у користування на умовах оренди направити до Тетіївської міської ради для затвердження.

3.Дозвіл дійсний 1 рік з дня прийняття рішення.

4.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань регулювання земельних відносин, архітектури, будівництва та охорони навколишнього середовища,   (голова Касяненко В.М.)
 

Міський  голова                                         Р. В. Майструк

 

             Начальник юридичного відділу                                                  Н. М. Складена

 

17.05..18 р.

№ 164 -6-VII

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА  МІСЬКА  РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО  РАЙОНУ  КИЇВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

 ШОСТА  СЕСІЯ  СЬОМОГО  СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ   

 

м.Тетіїв

 

Про передачу земельних ділянок в користування

на умовах оренди, які розташовані на

території Тетіївської міської ради.  

 

                            Розглянувши клопотання ПП «Михайлівський Лан» та на підставі рішення 25 сесії 7 скликання № 381 від 22.09.2017 року, керуючись пунктом 34 частиною 1 статті 26 Закону України „ Про місцеве самоврядування в Україні”, відповідно до ст. ст. 12, 20, 93, 116, 120, 122, 123, 124, 125, 126, 134, 186-1 Земельного кодексу України, ст.6, 13, 21 Закону України "Про оренду землі”, статтями 19, 25, 50 Закону України «Про землеустрій», Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Тетіївська міська рада

 

ВИРІШИЛА :

 

1.Затвердити розроблену ФОП Чабан М.М. технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) га під землі сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Тетіївської міської ради в межах населеного пункту с. Михайлівка

  -  ПП « Михайлівський Лан» по вул. Центральній,17-б площею 0,2208 га       кадастровий номер земельної ділянки 3224684601:01:013:0003,

2.Передати в користування на умовах оренди земельну ділянку, яка розташована на території Тетіївської міської ради у с. Михайлівка  

     - ПП « Михайлівський Лан» по вул. Центральній,17-б площею 0,2208 га під землі сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки 3224684601:01:013:0003, терміном на 10 років, за рахунок земель комунальної власності  Тетіївської міської ради.

       Встановити орендну плату в розмірі 3 % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, з урахуванням коефіцієнта індексації на 2018 рік, що становить 5536,36 грн за один рік оренди.

     Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 184544,64 грн  

     Термін дії договору з 01.06. 2018 року.

3.Затвердити розроблену ФОП Чабан М.М. технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) га під землі сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Тетіївської міської ради в межах населеного пункту с. Михайлівка

  -   ПП « Михайлівський Лан» по вул. Квітнева,2-А площею 0,3069 га       кадастровий номер земельної ділянки 3224684601:01:014:0004,

4.Передати в користування на умовах оренди земельну ділянку, яка розташована на території Тетіївської міської ради у с. Михайлівка 

     - ПП « Михайлівський Лан» по вул. Квітнева,2-А площею 0,3069 га під землі  сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки 3224684601:01:014:0004, терміном на 10 років, за рахунок земель комунальної власності  Тетіївської міської ради.

       Встановити орендну плату в розмірі 3 % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, з урахуванням коефіцієнта індексації на 2018 рік, що становить 7695,21 грн за один рік оренди.

     Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 256507,02 грн 

     Термін дії договору з 01.06. 2018 року.

5.Розірвати договір №1 про встановлення особистого строкового сервітуту від 04 грудня 2017 року, номер запису про інше речове право: 24219233 від 15.12.2017 року на земельну ділянку площею 0,01 га кадастровий номер 3224682801:01:003:0043 в с. Дзвеняче вул. Центральна,б/н з

    -  Стойко Олегом Васильовичем в зв’язку зі смертю.

6.Розірвати договір оренди землі б/н від 24 січня 2014 року номер запису про інше речове право: 5251547 від 31.03.2014 року на земельну ділянку площею 0,8605 га кадастровий номер 3224610100:01:157:0003 в м. Тетієві по вул. Шевченка,11 з

   - ГТОВ «Росич» в зв’язку з договором купівлі-продажу цілісного майнового комплексу

7.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань регулювання земельних відносин, архітектури, будівництва та охорони навколишнього середовища (голова Касяненко В.М.)

 

 Міський голова                           Р. В. Майструк

 

             Начальник юридичного відділу                                                  Н. М. Складена

 

17.05.2018 р

№165-6-YII

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА  МІСЬКА  РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО  РАЙОНУ  КИЇВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ШОСТА  СЕСІЯ  СЬОМОГО  СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ 

 

м.Тетіїв

 

Про укладання договорів оренди

на користування земельними ділянками

по Тетіївській міській раді.

 

                     Розглянувши заяви ФОП та напідставі рішення 25 сесії 7 скликання № 381 від 22.09.2017 року, керуючись Земельним кодексом та Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні”, Законом України „Про оренду”, ст.288 Податкового кодексу України та в інтересах громади міста, міська рада

 

ВИРІШИЛА :

 

1.Розірвати договір оренди землі №100 від 26 січня 2018 року на земельну ділянку площею 0,05 га в с. Тайниця по вул. Центральній,44 з

   -Білик Вірою Андріївною в зв’язку з закриттям підприємницької діяльності з 01.05.2018 року

2.Розірвати договір оренди землі №2 від 26 січня 2018 року на земельну ділянку площею 0,0015 га в м. Тетієві по вул. А.Байраківського з 

   -Щербінським Віталієм Казимировичем за згодою з 01.06.2018 року

3.Розірвати договір оренди землі №150 від 26 січня 2018 року на земельну ділянку площею 0,5 га в м. Тетієві по вул. Богдана Хмельницького,15 з 

   - з ТОВ «Виробниче об’єднання « Фабрика спецодягу»  за згодою з 01.06.2018 року

4.Укласти договір оренди з суб”єктом підприємницької діяльності, що використовують землі комунальної власності міської ради до реєстрації договорів згідно чинного законодавства

       - з Білик Артемом Андрійовичем на земельну ділянку площею 0,05 га с.Тайниця по вул. Центральна,44 під землі громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

       Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 82139 грн 53 коп, встановити плату в сумі 4928 грн 40 коп. в рік (6 % від грошової оцінки), розрахунок проводити помісячно 410,7 грн. в місяць. Термін дії договору з 01.05.2018 р. по 31.12.2018 року.

       - з Щербінським Володимиром Казимировичем на земельну ділянку площею 0,0015 га м. Тетіїв по вул. А.Байраківського під землі громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

       Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 4721 грн 76 коп, встановити плату в сумі 377 грн 74 коп. в рік (8 % від грошової оцінки), розрахунок проводити помісячно 31,42 грн. в місяць. Термін дії договору з 01.06.2018 р. по 31.12.2018 року.

       - з Мальчук Варварою Іванівною на земельну ділянку площею 0,01 га с. Дзвеняче по вул. Центральна під землі громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

       Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 33290 грн 00 коп, встановити плату в сумі 3994 грн 80 коп. в рік (12 % від грошової оцінки), розрахунок проводити помісячно 332,9 грн. в місяць. Термін дії договору з 01.06.2018 р. по 31.12.2018 року.

       - з ТОВ «Укрмолоко» на земельну ділянку площею 0,8605 га м.Тетіїв по вул. Шевченка,11 під землі промисловості.

       Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 1031125 грн 06 коп, встановити плату в сумі 123735 грн 00 коп. в рік (12 % від грошової оцінки), розрахунок проводити помісячно 10311,25 грн. в місяць. Термін дії договору з 01.06.2018 р. по 31.12.2018 року.

      - з ТОВ «Виробниче об’єднання « Фабрика спецодягу» на земельну ділянку площею 0,5 га по вул.Богдана Хмелтницького,15 під землі промисловості.. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 454805,34 грн і встановити плату в сумі 13644,16 грн в рік. ( 3 % від грошової оцінки), розрахунок проводити помісячно 1137,01 грн. в місяць.Термін дії договору з 01.06.2018 р. по 31.12.2018 року.

5.Розмір відшкодування визначений у відповідності до грошової оцінки земель м. Тетієва та старостинських округах  ОТГ.

6.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань регулювання земельних відносин, архітектури, будівництва та охорони навколишнього середовища (голова Касяненко В.М.)

 

Міський   голова                                               Р. В. Майструк

 

              Начальник юридичного відділу                                                  Н. М. Складена

 

 

17.05 2018 р

№ 166-6-VII  

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА  МІСЬКА  РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО  РАЙОНУ  КИЇВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ШОСТА  СЕСІЯ  СЬОМОГО  СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ  

м. Тетіїв

 

Про внесення змін до рішень

сесії.

 

               Розглянувши заяву Мамітька В.В. та керуючись статтями 12, 92, 122, 123,1861 Земельного кодексу України, статтями 19, 50 Закону України «Про землеустрій» Тетіївська міська рада

 

ВИРІШИЛА :

 

 

1.Відмінити рішення сесії Тетіївської міської ради № 137-5-VII від 12.04.2018

       року.

2.Внести зміни в рішення 23 сесії сьомого скликання № 338 від 22 листопада 2007 року Тетіївської міської ради в пункт 2, а саме підпункт:

          «-Мамітьку Володимиру Васильовичу по вул. Зарічній,85 площею 01871 га

             із них : 0,0999 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та   господарських будівель;

                            0,0872 га для ведення особистого селянського господарства» 

     викласти в новій редакції :

           «-Мамітьку Володимиру Васильовичу по вул. Зарічній,85 площею 0,2193 га

             із них : 0,10га для будівництва та обслуговування житлового будинку та   господарських будівель, кадастровий номер 3224610100:01:008:0017

                            0,1193 га для ведення особистого селянського господарства кадастровий номер 3224610100:01:008:0016» 

3.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську  комісію з питань регулювання земельних відносин, архітектури, будівництва та охорони навколишнього середовища (голова Касяненко В.М.)
 

Міський  голова                                                       Р. В. Майструк

Начальник юридичного відділу                                            Н. М. Складена

17.05.2018 р

№167-6-VII

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА  МІСЬКА  РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО  РАЙОНУ  КЇВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ШОСТА  СЕСІЯ  СЬОМОГО  СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ   

 

м. Тетіїв

 

Про надання  дозволу на розробку технічної

документації із землеустрою щодо встановлення

(відновлення) меж частин земельних ділянок на

яку поширюється право сервітуту.

 

                    Розглянувши заяву ФОП Мальчук В.І. та на підставі рішення 25 сесії 7 скликання № 381 від 22.09.2017 року та керуючись пунктом 34 частиною 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до статей 12, 79-1, Перехідних положень Земельного кодексу України, Закону України «Про землеустрій», міською програмою розвитку земельних відносин на 2013-2017 роки, Тетіївська міська рада

ВИРІШИЛА :

 

1.Надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж частин земельних ділянок на яку поширюється право сервітуту, яка розташовані  в межах с .Дзвеняче .

-  ФОП Мальчук Варварі Іванівні  на земельну ділянку по вул. Центральна б/н площею 0,01 га під землі громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (МАФ), кадастровий номер  3224682801:01:003:0043.

2.Технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення)  меж  частин земельних ділянок на яку поширюється право сервітуту направити на затвердження до Тетіївської міської ради.

3.Дозвіл дійсний протягом  1 року з дня прийняття рішення.

4.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань регулювання земельних відносин, архітектури, будівництва та охорони навколишнього середовища (голова Касяненко В.М.)

 

Міський  голова                                         Р. В. Майструк

 

              Начальник юридичного відділу                                                  Н. М. Складена

 

   17.05 2018 р

   № 168 -6-VII

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА  МІСЬКА  РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО  РАЙОНУ  КИЇВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ШОСТА  СЕСІЯ  СЬОМОГО  СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ   

 

м. Тетіїв

 

Про надання  дозволу на розробку

технічної документації із землеустрою

по інвентаризації земельної ділянки, яка

розташована на території Тетіївської

міської ради в межах населеного

пункту м. Тетієва.

.

                     Розглянувши заяву ФОП Сухарєвої Ю.О., планові матеріали та на підставі рішення 25 сесії 7 скликання № 381 від 22.09.2017 року, керуючись пунктом 34 частиною 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до статей 12, 79-1, Перехідних положень Земельного кодексу України, ст..57 Закону України «Про землеустрій», міською програмою розвитку земельних відносин на 2013-2017 роки,  Тетіївська міська рада

 

 ВИРІШИЛА :

 

1.Надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою по інвентаризації земельної ділянки, яка розташована  в межах м. Тетієва

 - Тетіївській міській раді по вул. Соборній орієнтовною площею 0,005 га під землі   громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (МАФ), 

2.Технічну документацію із землеустрою по  інвентаризації направити на затвердження до Тетіївської міської ради.

3.Дозвіл дійсний протягом  1 року з дня прийняття рішення.

4.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань регулювання земельних відносин, архітектури, будівництва та охорони навколишнього середовища (голова Касяненко В.М.)

 

Міський  голова                                         Р. В. Майструк

 

             Начальник юридичного відділу                                                  Н. М. Складена

 

     17.05.2018 р

      №169 - 6-VII

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА  МІСЬКА  РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО  РАЙОНУ  КИЇВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ШОСТА  СЕСІЯ  СЬОМОГО  СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ 

 

м. Тетіїв

 

Про затвердження проекту землеустрою

та передачу земельної ділянки у власність,

яка розташована на території Тетіївської

міської ради.

 

                  Розглянувши заяву гр.Майструка С.П., розроблений ФОП Шамрай Д.В.,  проект землеустрою щодо відведення у разі зміни цільового призначення земельної ділянки «для ведення особистого селянського господарства» на землі житлової та громадської забудови «для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка перебуває у власності та на підставі рішення 25 сесії 7 скликання № 381 від 22.09.2017 року і керуючись пунктом 34 частиною 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до статей 12, 116, 118, 121, 125, 126, 134, 186-1, Земельного кодексу України, статтями 19, 25, 50 Закону України «Про землеустрій», Закону України « Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Тетіївська міська рада

 

ВИРІШИЛА :

 

1.Затвердити розроблений ФОП Шамрай Д.В проект землеустрою щодо відведення у разі зміни цільового призначення земельної ділянки «для ведення особистого селянського господарства» на землі житлової та громадської забудови «для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка перебуває у власності , розташовані на території Тетіївської міської ради  

    -  Майструку Сергію Петровичу м. Тетіїв по вул. Княгині Ольги,34 площею 0,1008 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер 3224610100:01:121:0054

2.Майструку С.П. звернутися до органів державної реєстрації для реєстрації права власності на земельну ділянку по вул. Княгині Ольги,34.

3.Спеціалісту міської ради з земельних питань внести зміни в земельно-кадастрову книгу по обліку земель та направити рішення в Тетіївське відділення Білоцерківської ОДПІ для внесення змін до даних по нарахуванню земельного податку.

4.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань регулювання земельних відносин, архітектури, будівництва та охорони навколишнього середовища (голова Касяненко В.М.)

 

Міський  голова                                         Р. В. Майструк

             Начальник юридичного відділу                                                  Н. М. Складена

17.05.2018 р.

№ 170 - 6-VII

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА  МІСЬКА  РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО  РАЙОНУ  КИЇВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ШОСТА  СЕСІЯ  СЬОМОГО  СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ   

 

м. Тетіїв

 

Про надання дозволу на розробку

технічної документації  із землеустрою

для набуття права постійного користування

земельною ділянкою, яка розташована на

території Тетіївської міської ради в межах

населеного пункту м. Тетієва.

 

                Розглянувши клопотання Тетіївської районної ради витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності та керуючись статями 12, 92, 122,  Земельного кодексу України, статтями 19, 50 Закону України «Про землеустрій» Тетіївська міська рада

в и р і ш и л а :

 

1.Надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою для  набуття права постійного користування земельною ділянкою в м. Тетієві із земель комунальної власності:

- Тетіївській районній раді по вул. Цвіткова,26-А під землі громадської забудови , для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров’я та соціальної допомоги, орієнтовною площею земельної ділянки 0,03 га за рахунок земель комунальної власності  міської ради;

2.Розроблена технічна документація землеустрою для набуття права постійного користування підлягає затвердженню Тетіївською міською радою.

3.Дозвіл дійсний 2 роки з дня прийняття рішення.

4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань регулювання земельних відносин, архітектури, будівництва та охорони навколишнього середовища (голова Касяненко В.М.)

 

Міський  голова                                         Р. В. Майструк

 

             Начальник юридичного відділу                                                  Н. М. Складена

 

     17.05.2018 р

      №171 - 6-VII

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА  МІСЬКА  РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО  РАЙОНУ  КИЇВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ШОСТА  СЕСІЯ  СЬОМОГО  СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ 

м. Тетіїв

 

Про надання  дозволу на розробку проекту

землеустрою щодо відведення земельних

ділянок у власність для ведення особистого

селянського господарства, які розташовані

на території Тетіївської міської ради.

 

                  Розглянувши заяви громадян та на підставі рішення 25 сесії 7 скликання № 381 від 22.09.2017 року та керуючись пунктом 34 частиною 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до статей 12, 116, 118, 121, 122, 125, 126, 134, 186-1 Земельного кодексу України, статтями 19, 25, 50 Закону України «Про землеустрій» керуючись постановою КМУ № 413, Тетіївська міська рада

ВИРІШИЛА :

 

1. Надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність в м. Тетіїв

 

    - Литвину Віталію Петровичу орієнтовною площею 2.0 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності Тетіївської  міської ради (землі запасу);

    - Безп'ячук Галині Степанівні орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності Тетіївської  міської ради (землі запасу);

    - Курлик Роману Сергійовичу орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності Тетіївської  міської ради (землі запасу);

     - Дишлик Жанні Геннадіївні орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності Тетіївської  міської ради (землі запасу);

    -  Вербенцю Сергію Івановичу орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності Тетіївської  міської ради (землі запасу);

    - Литвину Дмитру Васильовичу орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності Тетіївської  міської ради (землі запасу);

  - Шмаркатюку Миколі Сергійовичу орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності Тетіївської  міської ради (землі запасу);

   - Житнику Володимиру Анатолійовичу орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності Тетіївської  міської ради (землі запасу);

    - Шмаркатюку Олексію Миколайовичу орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності Тетіївської  міської ради (землі запасу);

    - Жевезі Олександру Анатолійовичу орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності Тетіївської  міської ради (землі запасу);

    - Вапнярчуку Євгенію Сергійовичу орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності Тетіївської  міської ради (землі запасу);

    - Тіманову Миколі Юрійовичу орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності Тетіївської  міської ради (землі запасу);

     - Павлюченку Олексію Володимировичу орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності Тетіївської  міської ради (землі запасу);

 

2. Надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність в с. Дібрівка

 

  - Нескоромнюку Сергію Сергійовичу орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності Тетіївської  міської ради (землі запасу);

  - Валентенку Богдану Андрійовичу орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності Тетіївської  міської ради (землі запасу);

  - Дрозду Петру Олександровичу орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності Тетіївської  міської ради (землі запасу);

 

3.Надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність в с. Бурківці

 

  - Ліпінському Сергію Олександровичу орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель комунальної власності Тетіївської  міської ради (землі запасу);

 

4.Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в      порядку встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України.

5.Дозвіл дійсний протягом  2 років з дня прийняття рішення.

6.Розробленний проект землеустрою підлягає затвердженню Тетіївською міською радою.

7.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань регулювання земельних відносин, архітектури, будівництва та охорони навколишнього середовища  (голова Касяненко В.М.)

 

Міський  голова                                         Р. В. Майструк

 

            Начальник юридичного відділу                                                   Н. М. Складена

17.05.18 р.

№ 172-6-VII

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА  МІСЬКА  РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО  РАЙОНУ  КИЇВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

 ШОСТА  СЕСІЯ  СЬОМОГО  СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ  

 

м. Тетіїв

 

Про затвердження технічної документації

із землеустрою щодо поділу земельної

ділянки, яка розташовані на території

Тетіївської міської ради в межах населеного

пункту м. Тетієва.

 

                  Розглянувши клопотання Тетіївської районної ради, технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до статтей 12, Земельного кодексу України,  Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про розмежування земель державної та комунальної власності»,  Закону України «Про землеустрій» Тетіївська міська рада

в и р і ш и л а :

1.Припинити право постійного користування земельною ділянкою по вул Цвіткова,26-А кадастровий номер 3224610100:01:148:0014 площею 0,1525 га

      -  Тетіївській районній раді в зв’язку з поділом даної земельної ділянки.»

2.Затвердити технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, яка розташована на території Тетіївської міської ради в межах населеного пункту м. Тетієва по вул. Цвіткова,26-А 

     -  Тетіївській районній раді під землі громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров’я та соціальної допомоги на три земельні ділянки:

         площею 0,0293 га кадастровий номер 3224610100:01:148:0018

         площею 0,0698 га кадастровий номер 3224610100:01:148:0017

         площею 0,0534 га кадастровий номер 3224610100:01:148:0016

3.Надати в постійне користування земельні ділянки, які розташовані на території Тетіївської міської ради в межах населеного пункту м. Тетієва за рахунок земель комунальної власності Тетіївської міської ради  

      - Тетіївській районній раді по вул.Цвіткова,26-А площею 0,0293 кадастровий номер 3224610100:01:148:0018, під землі громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров’я та соціальної допомоги

      - Тетіївській районній раді по вул.Цвіткова,26-А площею 0,0698 кадастровий номер 3224610100:01:148:0017, під землі громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров’я та соціальної допомоги

      - Тетіївській районній раді по вул.Цвіткова,26-А площею 0,0534 кадастровий номер 3224610100:01:148:0016, під землі громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров’я та соціальної допомоги

4. Тетіївській районній раді звернутися до органів державної реєстрації.

5.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську  комісію з питань регулювання земельних відносин, архітектури, будівництва та охорони навколишнього середовища,   (голова Касяненко В.М..)

 

 Міський голова                           Р. В. Майструк

 

             Начальник юридичного відділу                                                  Н. М. Складена

17.05.2018 р

№173- 6-YII

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА  МІСЬКА  РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО  РАЙОНУ  КИЇВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ШОСТА  СЕСІЯ  СЬОМОГО  СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ  

 

м. Тетіїв

 

 Про надання згоди на затвердження

проектів землеустрою учасникам АТО

 

Розглянувши заяви учасників АТО Гнатюка В. П., Задорожного О.С. та керуючись Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, постановою КМУ №413, Тетіївська міська рада

ВИРІШИЛА:

 

1.Надати гр. Гнатюку Віктору Петровичу погодження на затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 3224683200:05:003:0015 в адміністративних межах Тетіївської об′єднанної територіальної громади на території Дібрівського старостинського округу ради за межами населеного пункту с. Дібрівки.

2.Надати гр. Задорожному Олександру Степановичу погодження на затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,9023 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 3224610100:05:007:0026 в адміністративних межах Тетіївської об′єднанної територіальної громади на території Тетіївської міської ради за межами населеного пункту м. Тетіїв.

3.Просити Головне Управління Держгеокадастру у Київській області затвердити проект землеустрою та передати у власність земельну ділянку вище згаданому громадянину.

4.Контроль за виконанням рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань регулювання земельних відносин, охорони навколишнього середовища (голова комісії Касяненко В.М.) 

 

Міський  голова                                         Р. В. Майструк

 

             Начальник юридичного відділу                                                  Н. М. Складена

 

     17.05.2018 р

      № 174 - 6-VII

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА  МІСЬКА  РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО  РАЙОНУ  КИЇВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ШОСТА  СЕСІЯ  СЬОМОГО  СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ   

 

м. Тетіїв

 

 Про надання згоди на затвердження

проекту землеустрою ПОПП «Еліта».

 

Розглянувши клопотання ПОПП «Еліта», витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності та керуючись Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, постановою КМУ №413, Тетіївська міська рада

ВИРІШИЛА:

 

1.Надати ПОПП «Еліта» погодження на затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 0,5034 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3224610100:06:019:0004 в адміністративних межах Тетіївської об′єднаної територіальної громади на території Тетіївської міської ради за межами населеного пункту м. Тетієва.

2.Просити Головне Управління Держгеокадастру у Київській області затвердити проект землеустрою та передати в оренду земельну ділянку ПОПП «Еліта».

3.Контроль за виконанням рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань регулювання земельних відносин, охорони навколишнього середовища (голова комісії Касяненко В.М.) 

Міський  голова                                         Р. В. Майструк

             Начальник юридичного відділу                                                  Н. М. Складена

 

     17.05.2018 р

      №175 - 6-VII

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА  МІСЬКА  РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО  РАЙОНУ  КИЇВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ШОСТА  СЕСІЯ  СЬОМОГО  СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ 

 

 

м. Тетіїв

 

Про надання  дозволу на розробку проектів

землеустрою щодо відведення земельних ділянок

в постійне користування  із зміною цільового призначення

 на території Тетіївської міської ради за межами м. Тетієва

 

 

              Розглянувши клопотання комунального підприємства "Житлокомунсервіс", комунального підприємства «Благоустрій», комунального закладу Київської обласної ради "Київський обласний центр олімпійської підготовки" керуючись статями 26, 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до статей 12, 92, 122 – 123, частини другої статі 134 Земельного кодексу України, Законів України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", "Про Державний земельний кадастр", "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", "Про землеустрій", статті 23 Закону України "Про поховання та похоронну справу" та Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", пунктом 3 Державних санітарних правил та норм «Гігієнічні вимоги щодо облаштування і утримання кладовищ в населених пунктах України», наказ Головного управління Дергеокадастру у Київській області «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність, Державні будівельні норми, матеріали генерального плану та плану зонування м. Тетіїв міська рада

 

ВИРІШИЛА :

 

1.Надати комунальному підприємству "Житлокомунсервіс" дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування із зміною цільового використання, із земель сільськогосподарського призначення під землі громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування (розміщення кладовища) на земельній ділянці комунальної власності Тетіївської міської ради (землі запасу) орієнтовною площею 3,50 га, кадастровий номер 3224610100:05:015:0017

2.Надати комунальному підприємству "Благоустрій" дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування із зміною цільового використання, із земель сільськогосподарського призначення під землі громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування  (розміщення смітєзвалища)  на земельній ділянці комунальної власності Тетіївської міської ради (землі запасу) площею 6,446 га,  кадастровий номер 3224610100:02:001:0004

3.Надати комунальному закладу Київської обласної ради "Київський обласний центр олімпійської підготовки" дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування із зміною цільового використання, із земель сільськогосподарського призначення під землі рекреаційного призначення для будівництва та обслуговування об′єктів фізичної культури та спорту на земельній ділянці комунальної власності Тетіївської міської ради (землі запасу) площею 12,2242 га, кадастровий номер 3224610100:06:021:0004

4.Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в      порядку встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України.

5.Дозвіл дійсний протягом  2 років з дня прийняття рішення.

6.Розробленний проект землеустрою підлягає затвердженню Тетіївською міською радою.

7.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань регулювання земельних відносин, архітектури, будівництва та охорони навколишнього середовища  (голова Касяненко В.М.)

 

Міський  голова                                         Р. В. Майструк

 

            Начальник юридичного відділу                                                   Н. М. Складена

 

 

17.05.18 р.

№176 -6-VII

 

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація