Телефони довіри Контакти Версія для людей з обмeженими можливостями

ПРОЕКТИ РІШЕНЬ 12-А СЕСІЯ 7 СКЛИКАННЯ

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ДВАНАДЦЯТА  СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

ПРОЕКТ РІШЕННЯ

 

    м Тетіїв

Звіт керівника КП  «Міський молодіжний

центр «Креатив» про  роботу за звітний період

Заслухавши та обговоривши інформацію директора КП «Молодіжний центр «Креатив»  Новіцької О.О. про  роботу за звітний період, керуючись ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада                                   

                                              В И Р І Ш И Л А:

1. Інформацію директора КП «Молодіжний центр «Креатив»  Новіцької О.О.прийняти до відома, роботу визнати задовільною.

2. Директору КП «Молодіжний центр «Креатив»:

2.1. Активізувати роботу з Молодіжною Радою, молодіжними громадськими організаціями та учнівським самоврядуванням міста.

2.2. Продовжити облаштування КП МЦ «Креатив».

3.  Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань соціального захисту, охорони здоров"я, освіти, культури,  молоді і спорту.

                        Міський голова                                              Р.В. Майструк

       

          25.10.2018р.

          №      - 12-VII

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ДВАНАДЦЯТА  СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

ПРОЕКТ РІШЕННЯ

м Тетіїв

              Про стан сплати податків, зборів

              та обовязкових платежів  до міського

              бюджету за 9 місяців 2018 років.                   

   Відповідно до п.23 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в  Україні», ст.80 Бюджетного кодексу України, та враховуючи висновки постійної комісії міської  ради з питань планування, бюджету, фінансів та соціально-економічного розвитку міста, міська рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Затвердити звіт про стан сплати податків, зборів та обов’язкових платежів до міського бюджету за 9 місяців 2018 року.

Загальний фонд

           За 9 місяців 2018 року до загального фонду міського бюджету Тетіївської ОТГ без урахування трансферт фактично надійшло податків, обов’зкових платежів 56 895 720 грн., при плані за вказаний період 56 170 760 грн. надійшло більше на 724 960 грн.. Виконання плану наростаючим підсумком спочатку року становить 101,29 %. Разом з трансфертами надійшло 117 751 266 грн., трансфертів надійшло 60 860 045 грн..

Податкові надходження

Податок з доходів фізичних осіб

 КБКД 11010100 (ПДФО із ЗП) -    Основним податком, який наповнив 45% (без трансферт) міського бюджету Тетіївської ОТГ за 9 місяців  є ПДФО із заробітної плати. Фактично надійшло за 9 місяців 25 685 746 грн.. Виконання плану по даному податку становить 112,17 %, надійшло зверх плану 2 786 108 грн. Найбільшими платниками по даному податку є :

  • ТОВ “ТАК-Агро”- сплатили до ОТГ (60%)   1 781 424 грн.;
  • ДП “УКРСПИРТ” - сплатили до ОТГ (60%)   1 074 538 грн.;
  • ТОВ “Агро-Дібрівка” - сплатили до ОТГ (60%) 969 496 грн.;
  • ПОПП "ЕЛІТА"- сплатили до ОТГ (60%)   588 603  грн.;
  • Державна сфера (культура, освіта, медицина, адміністрації, ради та ін.) – сплатили до ОТГ (60%)       9 400 000 грн., що становить 36, 6 % всього ПДФО із ЗП що надійшло до ОТГ за 9 місяців поточного року.

КБКД 11010200 (ПДФО із ЗП військовослужбовців) – надходження від даного податку за 9 місяців становить 1 010 284 грн.. Виконання плану по даному податку становить 90,95 %, не довиконано  100 515 грн.. Платниками даного податку є:

  • КИЇВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ВІЙСЬКОВИЙ КОМІСАРІАТ- сплатили до ОТГ(60%) 187 686 грн.;
  • 1 ДПРЗ ГУ ДСНС УКРАЇНИ У КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ- сплатили до ОТГ( 60%) 327 323 грн;
  • ГУ ДСНС УКРАЇНИ У КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ - сплатили до ОТГ( 60%)  50 562 грн.;
  • ГУНП В КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ -  сплатили до ОТГ( 60%)  444 712 грн..

КБКД 11010400 (ПДФО з інших доходів ніж заробітна плата(паї)) – надходження від цього податку за 9 місяців ставлять 4 379 081 грн.. Виконання плану 105,22%, понад план надійшло 217 176 грн.. Найбільшими платниками є:

  • ТОВ “ТАК-Агро”- сплатили до ОТГ( 60%) 695 762 грн.;
  • СТОВ “Черепин” - сплатили до ОТГ( 60%) 628 507 грн.;
  • ПОПП “Еліта” - сплатили до ОТГ( 60%) 694 654 грн.;
  • ТОВ “Агро-Дібрівка”- сплатили до ОТГ( 60%) 624 218 грн.;
  •  ПП"СМАРАГД" - сплатили до ОТГ( 60%) 370 122 грн..

КБКД 11010500 (ПДФО , що сплачується фіз. особами за результатами річного декларування) – надходження від цього податку за 9 місяців ставлять 799 223 грн.. Виконання плану 53,73%, не довиконано 687 635 грн.. Найбільшими платниками є:

  • СЕМЧУК МАРИНА АДАМІВНА" - сплатила до ОТГ ( 60%) 474 745 грн.;
  • ШАМРАЙ РОМАН ЛЕОНІДОВИЧ – сплатив до ОТГ ( 60%) 20 041 грн.;
  • ДЕМЦЮРА ОЛЬГА ВОЛОДИМИРІВНА - сплатила до ОТГ ( 60%) 11 999 грн.;
  • ДЕМЦЮРА ЮРІЙ ВАСИЛЬОВИЧ - сплатив до ОТГ ( 60%) 7 482 грн.;
  • ГОНЧАРУК ФЕДІР ФИЛИМОНОВИЧ - сплатив до ОТГ ( 60%) 7 482 грн..

Податок на прибуток

КБКД 11020200 (податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності)- надійшло за 9 місяців 38 646 грн., план виконано на 63,35 %, не довиконано 22 353 грн..

Рентна плата

КБКД 13010200 (рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів) – надійшло 63 996 грн., виконано план на 367,79 %,  перевиконано на 46 596 грн. Основними платниками є:

  • ДП "БІЛОЦЕРКІВСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО"
  • ДП "СЛП "КИЇВОБЛАГРОЛІС"
  • РЕГІОНАЛЬНА ФІЛІЯ "ПІВДЕННО-ЗАХІДНА ЗАЛІЗНИЦЯ" ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ"

КБКД 13020200 (рентна плата за спеціальне використання води водних об’єктів місцевого значення) – надійшло 604 грн.. Платник ЗАЛЕВСЬКИЙ ВІТАЛІЙ МИХАЙЛОВИЧ.

Внутрішні податки на товари та послуги

КБКД 14021900 (акцизний податок з вироблених в Україні підакцизних товарів (пальне)) – за 9 місяців надійшло з держави до ОТГ 674 357 грн., план виконано на  135,06 %, понад план надійшло 175 067 грн..

КБКД 14031900 (акцизний податок з ввезених на митну територію  України підакцизних товарів (пальне)) – за 9 місяців надійшло з держави до ОТГ 2 689 102 грн., план виконано на  139,11 %, понад план надійшло 755 972 грн..

КБКД 14040000 (акцизний податок з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) – надійшло по даному податку за 9 місяців  2018 року 970 759 грн., план виконано на 57,96 % , не довиконано 704 171 грн.. Основними платниками є:

  • ТОВ "ФОРА" сплачено – 457 536 грн.;
  • ГТОВ"РОСИЧ" сплачено – 162 827 грн.;
  • ПП"ОІЛ БОСС" сплачено – 160 881 грн.;
  • ТОВ "ВАЛЕНТИНА" сплачено – 37 061 грн.;
  • ФОП БОРЩ ІННА ОЛЕКСАНДРІВНА  сплачено – 22 782 грн..

Місцеві податки

КБКД 18010100 (податок на майно сплач. юр. особами  за об’єкти житлової нерухомості) – надійшло по даному податку за 9 місяців  2018 року 9 911 грн., план виконано на 53,29 % , не довиконано 8 688 грн.. Основними платниками є:

  • ПСП"СЛОБОДА" - сплачено – 4 868 грн.;
  • АТ "УКРТРАНСГАЗ" - сплачено –  2 374 грн.;
  • ДП "УКРСПИРТ"- сплачено – 1 988 грн..

КБКД 18010200 (податок на майно сплач. фіз. особами  за об’єкти житлової нерухомості) – надійшло по даному податку за 9 місяців  2018 року 120 501 грн., план виконано на 150,82 % , понад план надійшло  40 601 грн.. Основними платниками є:

  • СТРОЯНІВСЬКА НАТАЛІЯ АНАТОЛІЇВНА – сплачено 11 372 грн.;
  • ЄФІМЕНКО ВАСИЛЬ ПИЛИПОВИЧ – сплачено 11 129 грн.;
  • РОМАНЮК ОЛЕКСІЙ ДМИТРОВИЧ – сплачено 8 136 грн..

КБКД 18010300 (податок на майно сплач. фіз. особами  за об’єкти нежитлової нерухомості) – надійшло по даному податку за 9 місяців  2018 року 775 746 грн., план виконано на 163,06 % , понад план надійшло  300 007 грн.. Основними платниками є:

  • СТРОЯНІВСЬКА НАТАЛІЯ АНАТОЛІЇВНА – сплачено 11 372 грн.;
  • ЄФІМЕНКО ВАСИЛЬ ПИЛИПОВИЧ – сплачено 11 129 грн.;
  • РОМАНЮК ОЛЕКСІЙ ДМИТРОВИЧ – сплачено 8 136 грн..

КБКД 18010400 (податок на майно сплач. юр. особами  за об’єкти нежитлової нерухомості) – надійшло по даному податку за 9 місяців  2018 року 365 650 грн., план виконано на 200,69 % , понад план надійшло  183 450 грн.. Основними платниками є:

  • ТОВ"ТЕТАВТО" – сплачено 53 702 грн.;
  • ПАТ "УКРТЕЛЕКОМ" – сплачено 31 057 грн.;
  • ТОВ "ТАК" – сплачено 26 127 грн.;
  • ТОВ"ТАК-АГРО" – сплачено 26 542 грн..

КБКД 18010500 (земельний податок з юридичних осіб) – надійшло по даному податку за 9 місяців  2018 року 659 391 грн., план виконано на 43,97 % , не довиконано   840 408 грн.. Основними платниками є:

  • ДЕРЖАВНЕ ТЕРИТОРІАЛЬНО-ГАЛУЗЕВЕ ОБ'ЄДНАННЯ "ПІВДЕННО-ЗАХІДНА ЗАЛІЗНИЦЯ" – сплачено 206 717 грн.;
  • ПРАТ "КИЇВОБЛЕНЕРГО" – 97 598 грн.;
  • ДП "УКРСПИРТ" – сплачено 129 345  грн.;
  • ТОВ"ТАК-АГРО" – сплачено 94 679 грн..

КБКД 18010600 (орендна плата з юридичних осіб) – надійшло по даному податку за 9 місяців  2018 року 2 744 153 грн., план виконано на 86,31 % , не довиконано   435 246 грн.. Основними платниками є:

  • ПРАТ "ТЕТІЇВСЬКЕ ХПП" – сплачено 222 939 грн.;
  • ПАТ "УКРТЕЛЕКОМ" – 162 000 грн.;
  • ТОВ"АПК"КИЇВЩИНА" – сплачено 171 900  грн.;
  • СТОВ"ЧЕРЕПИН" – сплачено 154 855 грн..

КБКД 18010700 (земельний податок фізичних осіб) – надійшло по даному податку за 9 місяців  2018 року 1 038 592 грн., план виконано на 114,13 % , понад надійшло  128 592 грн.. Основними платниками є:

  • ГРИЦЮК МИКОЛА АНДРІЙОВИЧ – сплачено 4 549 грн.;
  • ЯВОРСЬКИЙ МИКОЛА МИХАЙЛОВИЧ – сплачено 2 309 грн.;
  • ФЕЩЕНКО ВІТАЛІЙ ТРОХИМОВИ – сплачено 1 664  грн.;
  • ЛАВРЕНЮК МАЙЯ АНАСТАСІЇВНА – сплачено 2 380 грн..

КБКД 18010900 (орендна плата з фізичних осіб) – надійшло по даному податку за 9 місяців  2018 року 1 386 312 грн., план виконано на 109,96 % , понад надійшло  125 512 грн.. Основними платниками є:

  • КОБРИН ІВАН ІВАНОВИЧ – сплачено 75 000 грн.;
  • РИЖІЙ ВІКТОР ВАСИЛЬОВИЧ – сплачено 77 000 грн.;
  • НАУМЕНКО АНДРІЙ ВІКТОРОВИЧ– сплачено 40 502  грн.;
  • ХОМЕНКО В'ЯЧЕСЛАВ ПЕТРОВИЧ – сплачено 39 222 грн..

КБКД 18050300 (єдиний податок з юридичних осіб) – надійшло по даному податку за 9 місяців  2018 року 804 120 грн., план виконано на 85,51 % , не довиконано  136 289 грн.. Основними платниками є:

  • ПП "ДИКУН" – сплачено 134 299 грн.;
  • ВIДКРИТЕ АКЦIОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ТЕТІЇВСЬКА ПЕРЕСУВНА МЕХАНІЗОВАНА КОЛОНА № 300" – 101 271 грн.;
  • ПП"БУДТЕТ" – сплачено 76 144  грн.;
  • ТОВ "АГРОБІОХІМПРОДУКТ" – сплачено 53 879 грн..

КБКД 18050400 (єдиний податок з фізичних осіб) – надійшло по даному податку за 9 місяців  2018 року 7 617 757 грн., план виконано на 113,23 % , понад план надійшло  890 123 грн.. Основними платниками є:

  • СТЕПАНЮК ОЛЕГ СТАНІСЛАВОВИЧ – сплачено 245 121 грн.;
  • ДОВБИШ СЕРГІЙ ІВАНОВИЧ – 190 787 грн.;
  • БАКЛАЄНКО ДМИТРО ІВАНОВИЧ – сплачено 238 013   грн.;
  • ГУМЕНЮК ОЛЕКСАНДР КОСТЯНТИНОВИЧ – сплачено 288 461 грн.;
  • ПАЛАМАРЧУК АРТЕМ ОЛЕГОВИЧ – 209 482 грн..

КБКД 18050500 (єдиний податок з сг. товаровиробників, у яких частка сг. товаровиробництва перевищує 75 відсотків) – надійшло по даному податку за 9 місяців  2018 року 4 003 590 грн., план виконано на 66,58 % , не довиконано  2 009 533 грн.. Основними платниками є:

  • ТОВ"АГРО-ДІБРІВКА" – сплачено 454 768 грн.;
  • ПОПП "ЕЛІТА" – 416 111 грн.;
  • СТОВ"ЧЕРЕПИН – сплачено 597 056  грн.;
  • ТОВ"ТАК-АГРО" – сплачено 322 393 грн..

КБКД 18011100 (транспортний податок з юридичних осіб) – надійшло по даному податку за 9 місяців  2018 року 54 166 грн., план виконано на 71,65 % , не довиконано  21 433 грн.. Основними платниками є:

  • СФГ"СВІТАНОК" – сплачено 25000 грн.;
  • СТОВ "ДІБРІВКА АГРОСЕРВІС" – 12500 грн.;
  • ТОВ"ТАК-АГРО" – сплачено 16 666 грн..

КБКД 18030200 (туристичний збір, сплачений фізичними особами) – надійшло по даному податку за 9 місяців  2018 року 1 035 грн., план виконано на 43,13 % , не довиконано  1 364 грн.. Платник БЕРЕГОВЕНКО НАДІЯ ВАСИЛІВНА.

Неподаткові  надходження

   За 9 місяців 2018 року до міського бюджету Тетіївської ОТГ  фактично надійшло  неподаткових надходжень  997 977 грн., план виконано на 104, 02 %, понад план надійшло 38 577 грн.

КБКД 21081100 (адміністративні штрафи та інші санкції) – надійшло  за 9 місяців  2018 року         46 699 грн., план виконано на 25,83 % , не довиконано  134 100 грн..

КБКД 22010000 (плата за надання адміністративних послуг) – надійшло  за 9 місяців  2018 року  661 476 грн., план виконано на 120,8 % , понад план надійшло   113 876 грн..

КБКД 21081100 (державне мито) – надійшло  за 9 місяців  2018 року     278 909 грн., план виконано на 121,42 % , понад план надійшло  49 209 грн..

Спеціальний фонд

           За 9 місяців 2018 року до спеціального фонду міського бюджету Тетіївської ОТГ без урахування трансферт фактично надійшло податків, обов’зкових платежів 1 475 861 грн., при плані за вказаний період 1 045 422 грн. надійшло більше на 430 439 грн.. Виконання плану наростаючим підсумком спочатку року становить 141,17 %. Разом з трансфертами надійшло 4 456 244 грн., трансфертів надійшло 2 980 382 грн..

Податкові надходження

Місцеві податки

КБКД 19010000 (екологічний податок) – надійшло по даному податку за 9 місяців  2018 року         44 814 грн., план виконано на 108,51 % , понад план надійшло 3 514 грн..                               Основними платниками є:

  • ДП "УКРСПИРТ" - сплачено до бюджету ОТГ (25%) – 26 316  грн.;
  • ТОВ"АГРО-ДІБРІВКА" – сплачено до бюджету ОТГ (25%)  –  4 218 грн.;
  • ПОПП "ЕЛІТА"- сплачено до бюджету ОТГ (25%) – 2 074 грн.;
  • ТОВ"ТАК-АГРО"- сплачено до бюджету ОТГ (25%) – 1 276 грн..

Неподаткові  надходження

КБКД 24062100 (грошові стягнення за шкоду заподіяну  природному середовищу) – надійшло по даному стягненню  за 9 місяців  2018 року         4 344 грн..  

КБКД 24170000 (надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту) – надійшло коштів  за 9 місяців  2018 року     18 342 грн..  

КБКД 25000000 (власні надходження бюджетних установ) – надійшло   за 9 місяців  2018 року         1 216 677 грн.. План виконано на 143,25%, понад план надійшло 367 354 грн.. 

КБКД 33010400 (кошти від продажу земельних ділянок) – надійшло по даному надходженню   за 9 місяців  2018 року    196 317 грн., план виконано на 126,82 %, понад план надійшло 41 517 грн.. 

            Міський  голова                                                                    Р.В.Майструк

 25.10.2018р.
№   - 12-VII

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ДВАНАДЦЯТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

ПРОЕКТ  РІШЕННЯ

  м Тетіїв

             Про затвердження звіту про

виконання міського бюджету

Тетіївської ОТГ за 9 місяців

2018  року

          

Відповідно до п.23 ст. 26 Закону України „ Про місцеве самоврядування в  Україні”, ст.80 Бюджетного кодексу України, та враховуючи висновки постійної комісії міської  ради з питань планування, бюджету, фінансів та соціально-економічного розвитку міста.

В И Р І Ш И Л А:

     Затвердити звіт про виконання міського бюджету за 9 місяців 2018 року
по доходах  в сумі 122 207 510 ,72 грн , по  видатках  в сумі 116 224 803 ,10  грн з перевищенням  доходів над видатками в сумі 5 982 707, 62   згідно додатку 1 та 2

  1. По загальному фонду в т.ч. по доходах  117 751 266 ,28 грн.

та по видатках  112 322 465, 01  грн.

з перевищенням  доходів над видатками  сумі  5 428 801, 27 грн. згідно додатку 1 та 2.

  1. По спеціальному фонду по доходах 4 456 244,44 грн.

та по  видатках  3 902 338,09 грн.

з перевищенням доходів над видатками в сумі   553 906,35 грн.  згідно додатку 1 та 2.

 

            Міський  голова                                                                    Р.В.Майструк

25.10.2018р.

№  - 12-VII

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ДВАНАДЦЯТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

             ПРОЕКТ  РІШЕННЯ

 м Тетіїв

Про затвердження Програми

розвитку освіти Тетіївської 

об’єднаної  територіальної 

громади на 2018-2020 роки

        Розглянувши та обговоривши проект Програми розвитку освіти Тетіївської об’єднаної  територіальної  громади на 2018-2020 роки,  керуючись Законом України  «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада

В И Р І Ш И Л А:

       Затвердити Програму  розвитку освіти Тетіївської  об’єднаної  територіальної громади на 2018-2020 роки.

             Міський голова                                            Р.В.Майструк

 

30.10.2018 р.

№    -12-VIІ

 

                                                                                      Додаток

                                                                    до рішення 12 сесії міської ради

                                                               7 скликання від 25.10.2018р.

                                  №    -12-VII

 

Програма розвитку освіти

Тетіївської  об’єднаної  територіальної  громади

на 2018-2020 роки

 

Тетіївська міська рада -2018 р.

Паспорт Програми розвитку освіти

Тетіївської  об’єднаної  територіальної  громади

на 2018-2020 роки

 

1.      Назва програми :   Програма розвитку освіти Тетіївської  об’єднаної територіальної громади на 2018-2020 роки

2.      Мета програми : Розвиток системи дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти Тетіївської  ОТГ відповідно до потреб та запитів громади щодо доступної якісної освіти, яка забезпечує повноцінний розвиток кожної дитини і її успішну інтеграцію в українське суспільство та європейську спільноту

3.Структура програми:

                                    1.Загальні положення

1. Управління та інституційний розвиток

2. Зміст освіти

3. Здоров’я та безпека

4. Виховання на цінностях сталого розвитку

5. Основні заходи з покращення матеріально- технічного забезпечення закладів освіти в 2018-2020 роках

6. Перелік напрямів та підпрограм (проектів), які буде реалізовано в межах програми      

   I. Управління та інституційний розвиток

1.1. Громадсько-державне управління освітою на засадах децентралізації

1.2. Нове освітнє середовище

1.3. Науково-методичний супровід освіти. Розвиток людських ресурсів

II. Зміст освіти

2.1. Дошкільна освіта

2.2. Нова українська школа

2.3. Обдаровані діти

2.4. Освіта в інформаційному суспільстві

2.5. Мовна освіта

III. Здоров’я та безпека

3.1. Здоров’я  через  освіту

3.2. Безпечне  середовище

3.3. Освіта дітей з особливими освітніми потребами

IV. Виховання на цінностях сталого розвитку

4.1. Позашкілля

4.2. Учнівське самоврядування

4.3. Освіта і духовний розвиток особистості

4.4.Єдиний простір: освітня взаємодія громад

V. Основні заходи з покращення матеріально- технічного забезпечення закладів освіти в 2018-2020 роках

5.1.       Ініціатор розроблення програми  Управління  освіти виконавчого  комітету  Тетіївської міської ради

6.1.       Дата, номер документа про затвердження програми        Рішення Тетіївської міської ради від _____________ № ____________________

7.1.       Розробники  програми         Управління  освіти  виконавчого  комітету  Тетіївської  міської ради

8.1.       Співрозробники програми   Керівники закладів освіти Тетіївської  об’єднаної територіальної  громади

9.1.       Відповідальний виконавець програми   Управління  освіти Тетіївської  міської ради, керівники закладів освіти Тетіївської  об’єднаної територіальної громади

10.1     Учасники програми     Тетіївська міська рада, управління  освіти виконавчого комітету Тетіївської міської ради

11.1     Термін реалізації програми 2018-2020 роки 

12.1     Контроль за виконанням програми       Постійна комісія міської ради з гуманітарних питань, освіти, медицини, культури, фізичного виховання та соціального захисту населення       

Пояснювальна  записка щодо реалізації

Програми розвитку освіти

Тетіївської  об’єднаної  територіальної  громади

на 2018-2020 роки

Програма розвитку освіти Тетіївської   ОТГ на 2018-2020 роки (далі – Програма) розроблена з метою створення умов та інноваційних механізмів розвитку системи освіти ОТГ на виконання законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про позашкільну освіту», постанов Кабінету Міністрів України, документів Міністерства освіти і науки України, регіональних програм розвитку. Підготовка Програми розвитку освіти Тетіївської  об’єднаної  територіальної  громади на 2018-2020 роки зумовлена процесами модернізації національної системи освіти в Україні, підвищенням ролі регіонального та місцевого компонентів у її розвитку.

Загальна спрямованість модернізації освіти Тетіївської ОТГ полягає у необхідності забезпечення її відповідності європейським стандартам, потребам сучасного життя країни, цілеспрямованому орієнтуванню на задоволення запитів жителів ОТГ щодо якісної та доступної освіти.

В умовах високого динамізму розвитку науки та освіти, стрімкого оновлення системи знань на перший план виступають завдання перегляду змісту, форм і методів навчання, орієнтації освіти на особистість учня, запровадження нових технологій навчання, які забезпечували б високу якість підготовки випускників закладів загальної середньої освіти.

Програма визначає стратегічні пріоритети розвитку освіти Тетіївської  ОТГ, започатковує організаційні шляхи її реалізації, обґрунтовує ресурсні потреби. Вона скеровує педагогічну спільноту до реалізації ціннісних пріоритетів особистості, суспільства, держави на засадах європейських вимірів якості освіти.

Програма зумовлює модернізацію чинників, від яких залежить якість навчально-виховного процесу, змісту, методів, форм навчання і виховання, системи контролю й оцінювання, управлінських рішень, дитиноцентризму взаємовідповідальності учасників освітнього процесу.

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.Управління та інституційний розвиток

2.Зміст освіти

3.Здоров’я та безпека

4.Виховання на цінностях сталого розвитку

5.Основні заходиз покращення матеріально технічного забезпечення закладів освіти в 2018-2020 роках

І. УПРАВЛІННЯ ТА ІНСТИТУЦІЙНИЙ РОЗВИТОК

1.1. Громадсько-державне управління освітою на засадах децентралізації

Мета: забезпечення узгодженої взаємодії між громадою та державою в управлінні освітою, пов’язаної з можливістю приймати ефективні управлінські рішення, відповідально та результативно впливати на освітню політику.

Шляхи реалізації

 

Термін виконання (роки)

Відповідальні виконавці

 

Створити:

2018

2019

2020

Управління  освіти, керівники закладів освіти

1. Систему опорних навчальних закладів освіти та їх філій у межах Тетіївської міської ОТГ для формування власної ефективної системи забезпечення освітніми послугами населення

+

 

+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Управління  освіти

ду з освіти при голові Тетіївської міської ради

+

 

 

 

 

 

Управління  освіти

3. Фонд Тетіївської міської ради підтримки освіти,шкільні благодійні фонди

+

 

 

 

 

 

Управління  освіти, керівники закладів освіти

  4. Школу резерву керівних освітніх кадрів;

+

  +

 +

Управління  освіти, керівники закладів освіти

5. Науково -методичні, фінансово-економічні, нормотворчі умови щодо впровадження ідеї автономії навчальних закладів, розширення їх фінансової самостійності

+

  +

 +

Управління  освіти, керівники закладів освіти

Сприяти :

 

 

 

 

  1. Максимальному делегуванню адміністративних і навчально-методичних повноважень до рівня навчального закладу в поєднанні з належним управлінням у самих закладах освіти та забезпеченні якості управління

+

  +

 +

Управління  освіти, керівники закладів освіти

2. Реалізації спільних проектів між навчальними закладами, які передбачають координацію діяльності суб’єктів співробітництва та акумулювання ними на визначений період ресурсів з метою спільного здійснення відповідних заходів

+

  +

 +

Управління  освіти, керівники закладів освіти

  3. Здоровій та доброзичливій конкуренції між закладами освіти з метою стимулювання надання якісних освітніх послуг

+

 

 

 

  +

 

 

 

 +

 

 

 

Управління освіти, керівники закладів освіти

 

4. Подоланню бюрократизації в системі управління, упорядкуванню перевірок та звітності закладів освіти

+

 

+

+

 

Управління  освіти,

керівники закладів освіти

5. Запровадженню наскрізного електронного урядування                  (e-management)     за допомогою захищених і сертифікованих систем передачі даних на всіх рівнях освітньої системи

+

 

+

Управління  освіти,

керівники закладів освіти

6. Підвищенню соціального статусу педагогічного працівника

+

+

+

Управління  освіти,

керівники закладів освіти

Упорядкувати:

 

 

 

 

1. Систему призначення, звільнення, переміщення, керівників та педагогічних працівників закладів освіти відповідно до Закону України «Про освіту», спеціальних законів та положень нормативно-правового регулювання діяльності закладів освіти, опорних закладів освіти та їх філій

+

 

 

Управління  освіти, керівники закладів освіти

 

2. Моделі соціально-освітнього розвитку  Тетіївської ОТГ з урахуванням особливостей регіону

+

+

+

Управління  освіти, керівники закладів освіти

Проводити:

 

 

 

 

  1. Ребрендинг (зміну іміджу) закладів освіти з метою створення позитивного іміджу Тетіївської  ОТГ, навчання освітньому менеджменту керівників і педагогічних працівників закладів освіти шляхом освітніх обмінів, стажування, підвищення кваліфікації, навчання (в т.ч. і учнів), налагодження і посилення міжрегіональних зв’язків

+

+

+

Управління  освіти, керівники закладів освіти

  1. Щорічний моніторинг освітніх   

змін, на основі результатів якого здійснювати прогнозування тенденцій інноваційного розвитку освіти Тетіївської  ОТГ

+

+

+

Управління  освіти

Висвітлювати:

 

 

 

 

  1. Управлінську політику освітян Тетіївської ОТГ на веб-сайтах закладів освіти, громади, управління  освіти, ЗМІ

+

+

+

Управління  освіти, керівники закладів освіти

 

Очікувані результати:

– громадсько-державна взаємодія в управлінні освітою;

– ефективне управління освітою на основі проектно-цільового методу;

– функціонування інституцій, що забезпечують відкритість та прозорість розвитку освіти;

– можливість збільшення фінансових надходжень в освіту з громадського сектора;

– взаємодія із регіональними, в межах України  та зарубіжними партнерами.

1.2. Нове освітнє середовище

Мета: сприяння розвитку освітніх осередків Тетіївської  об’єднаної  територіальної  громади через створення належних матеріально-технічних умов та забезпечення науково-методичного супроводу.

Шляхи реалізації

 

Термін виконання (роки)

Відповідальні виконавці

 

Створити:

2018

2019

2020

 

  1. Опорні заклади освіти на території Тетіївської  ОТГ з різноманітними формами й засобами здобуття повної загальної середньої освіти

+

 

+

 

 

 

 

 

Управління  освіти

2. Дистанційні, мережеві, змішані форми здобуття освіти, екстернатну та сімейну (домашню) форми індивідуальної освіти, педагогічний патронат із належним визнанням результатів такого навчання

+

  +

 +

Управління  освіти, керівники закладів освіти

Проводити:

 

 

 

 

 

 

 

1.Оптимізацію мережі закладів освіти Тетіївської   ОТГ

+

  +

 +

Управління  освіти, керівники закладів освіти

  2. Конкурс щодо визначення опорних шкіл

+

  +

 

Тетіївська міська рада, управління  освіти

  3. Конкурс на призначення директорів опорних шкіл

+

  +

 

Управління  освіти

 

4. Цілеспрямовану підготовку керівних та педагогічних кадрів для роботи в опорних школах

+

  +

 +

Управління  освіти

 

5. Конкурс проектів щодо розвитку інфраструктури освітнього осередку

+

  +

 +

Тетіївська міська рада, управління  освіти

Відкрити в опорних школах Тетіївської   ОТГ:

  1. Різноманітні профілі навчання

+

  +

 +

Управління  освіти, керівники закладів освіти

  2. Мережу європейських класів (European sections), де учні отримають можливість вивчати декілька іноземних

 

  +

 +

Управління  освіти, керівники закладів освіти

3. Інформаційно-бібліографічні центри з вільним доступом до мережі Інтернет на базі опорних шкіл

 

  +

 +

Управління  освіти, керівники закладів освіти

4. Розширену мережу гуртків, факультативів за інтересами

+

  +

 +

Управління освіти, керівники закладів освіти

Удосконалити й осучаснити:

 

 

 

 

1.Матеріально-технічну базу закладів освіти та забезпечити фізичну та інформаційну доступність для дітей з особливими освітніми потребами

+

  +

 +

Управління  освіти, керівники закладів освіти

2. Навчально-методичне забезпечення освітнього процесу закладів освіти (наочність, посібники, література та періодичні фахові видання, навчальні комп’ютерні комплекси тощо)

3. Бібліотечні фонди опорних закладів освіти, створити електронні бібліотеки, медіатеки

+

 

 

 

 

+

  +

 

 

 

 

 

+

 +

 

 

 

 

 

+

Управління  освіти, керівники закладів освіти

 

 

                            Управління  освіти, керівники закладів освіти

Проводити:

 

 

 

 

  1. Вивчення досвіду з організації системи освіти в Тетіївській  ОТГ, в тому числі зарубіжного

 

+

+

Управління  освіти, керівники закладів освіти

2. Спільну інноваційну діяльність з актуальних питань розвитку освіти та включаючи участь у науково-практичних конференціях, семінарах, тренінгах тощо

+

 

 

 

 

  +

 

 

 

 

 +

 

 

 

 

Управління  освіти, керівники закладів освіти

Очікувані результати:

– функціонування закладів освіти з класами для дітей з особливими освітніми потребами та з інклюзивною освітою;

– створений освітній простір Тетіївської  ОТГ як об’єднання закладів освіти, культури та спортивних установ;

– удосконалена сучасна матеріальна-технічна база опорних шкіл;

– створені умови для навчання дітей з особливими освітніми потребами;

– максимальне задоволення освітніх потреб населення громади;

– інтеграція українських  шкіл громади в європейський освітній простір;

– професійне зростання педагогів і як наслідок — вища якість освіти учнів.

1.3. Науково-методичний супровід освіти. Розвиток людських ресурсів

Мета: модернізація системи післядипломної педагогічної освіти в умовах децентралізації для забезпечення нової якості керівних і педагогічних кадрів

Шляхи реалізації

 

Термін виконання (роки)

Відповідальні виконавці

 

Запровадити:

2018

2019

2020

 

1. Сучасні підходи щодо форм, методів, технологій професійного вдосконалення та підвищення кваліфікації педагогічних і керівних кадрів системи освіти відповідно до вимог інноваційного розвитку

 

+

 

 

+

 

 

Управління  освіти, керівники закладів освіти

2. Матеріальне стимулювання (заохочення) творчих педагогів та директорів закладів освіти

+

  +

 +

Управління  освіти, керівники закладів освіти

   Взяти участь:

 

 

 

 

У системі мережевої взаємодії щодо впровадження інноваційного досвіду педагогів та шкіл в обласній системі підвищення кваліфікації

 

 

 +

Управління  освіти, керівники закладів освіти

   Апробувати:

 

 

 

 

Інноваційні навчально-методичні матеріали (посібники, підручники, е-кейси та ін.) щодо реформування початкової школи; базової освіти, повної загальної середньої (профільної) освіти         

 

  +

+

Управління  освіти, керівники закладів освіти

   Організувати:

 

 

 

 

Сучасні ефективні форми навчально-методичної та науково-методичної роботи з педагогами та керівниками закладів освіти; науково-практичні конференції з проблем загальної середньої та післядипломної педагогічної освіти   

 

+

+

Управління  освіти, керівники закладів освіти

 

Щорічний моніторинг якості науково-методичної роботи з педагогічними працівниками на засадах бенчмаркінгу (порівняльного аналізу) 

 

 

+

Управління  освіти, керівники закладів освіти

 


Очікувані результати:

– модернізована система післядипломної педагогічної освіти в умовах децентралізації для забезпечення нової якості керівних і педагогічних кадрів — «агентів змін»;

– запровадження нових моделей, форм і методів підвищення кваліфікації педагогічних працівників, підготовки педагогів Тетіївської  ОТГ;

– створення  необхідних  умов  для постійного підвищення кваліфікації педагогічних кадрів за індивідуальними освітніми траєкторіями;

– умотивований до неперервного навчання педагог як ключова фігура оновлення школи, соціально і професійно активна особистість;

– індустрія методичних матеріалів для освітян Тетіївської  ОТГ;

– доступність науково-методичної служби в системі освіти Тетіївської  ОТГ.

ІІ. ЗМІСТ ОСВІТИ

2.1. Дошкільна освіта

Мета: утвердження в освіті принципу дитиноцентризму — максимальне наближення навчання і виховання дитини до її сутності, здібностей та врахування особливостей, що буде сприяти максимальному саморозвитку й самореалізації особистості.__

децентралізації для забезпечення нової якості керівних і педагогічних кадрів

Шляхи реалізації

 

Термін виконання (роки)

Відповідальні виконавці

 

 

2018

2019

2020

 

Сприяти:           

 

 

 

 

розвитку та урізноманітненню мережі закладів дошкільної освіти різних типів, профілів та форм власності, альтернативних форм здобуття дошкільної освіти — із залученням сімей та місцевих громад: родинне виховання, дошкільні заклади сімейного типу (зокрема в житлових приміщеннях), корпоративні дитячі садки

+

  +

 +

Тетіївська міська рада, Управління  освіти,керівники закладів освіти

 

   підвищенню якості дошкільної освіти через упровадження нових державних комплексних і парціальних, авторських програм виховання, навчання та розвитку дітей, інноваційних технологій, інноваційної  діяльності.

+

+

  +

 Управління  освіти,керівники закладів освіти

 

Оновити:

інформаційний банк даних обліку дітей дошкільного віку в Тетіївській  ОТГ

 

+

 

+

 

+

 

Управління  освіти,керівники закладів освіти

 

Створити:

 

 

 

 

навчально-методичне забезпечення щодо ранньої освіти та піклування, організації психолого-педагогічної підтримки дітей від народження до трьох років — для педагогів та батьків.

+

  +

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

 

 

Забезпечити:     

 

 

 

 

збереження субкультури дошкільного дитинства, протистояння задидактизованості та перетворенню дитсадка на філію школи для малюків;

+

  +

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

 

якісну дошкільну освіту для дітей з особливими освітніми потребами через оновлення підходів до роботи спеціалістів-логопедів у закладах дошкільної освіти;

+

  +

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

 

 

 Запровадити:  

 

 

 

 

висвітлення у ЗМІ інформації щодо роботи закладів дошкільної освіти та найкращі здобутки в галузі дошкільної освіти Тетіївської  ОТГ для інформування населення про забезпечення дітей якісною дошкільною освітою

якісну дошкільну освіту для дітей з особливими освітніми потребами через оновлення підходів до роботи спеціалістів-логопедів у закладах дошкільної освіти;

+

 

 

 

 

 

 

+

  +

 

 

 

 

 

 

+

+

 

 

 

 

 

 

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

 

 

 

                           Управління  освіти,керівники закладів освіти

 

оновлення розвивального середовища закладів дошкільної освіти сучасним змістом з метою підвищення якості дошкільної освіти

+

 

 

 

  +

 

 

 

+

 

 

 

Управління  освіти,керівники закладів освіти

 

забезпечення проведення модернізації матеріально-технічної бази зкладів дошкільної освіти (забезпечення сучасним обладнанням, меблями, іграшками, твердим і м’яким інвентарем тощо)

+

 

 

 

  +

 

 

 

+

 

 

 

Управління  освіти,керівники закладів освіти

 

Очікувані результати:

– поширена та урізноманітнена мережа закладів дошкільної освіти різних типів та форм власності, альтернативних форм здобуття дошкільної освіти — відповідно до потреб Тетіївської  ОТГ;

– 100% охоплення дітей дошкільного віку дошкільною освітою в закладах різних типів і форм власності;

– забезпечено рівний доступ до якісної дошкільної освіти дітям всіх вікових категорій та стану здоров’я;

– побудова   освітньо-виховного   процесу   в   закладах дошкільної освіти   за   принципом дитиноцентризму;

– он-лайн-доступ батьків до інформації про умови отримання дітьми дошкільної освіти.

2.2. Нова українська школа

Мета: визначення та набуття ясного розуміння сучасної української школи, здатної підтримувати учнів у їх прагненні ставати новаторами, використовувати набуті знання та креативність у створенні нових відкриттів для суспільства.

Шляхи реалізації

 

Термін виконання (роки)

Відповідальні виконавці

 

Створити :

2018

2019

2020

 

У закладах освіти Тетіївської ОТГ середовище для різнобічного розвитку, виховання й соціалізації особистості, яка відповідає вимогам часу;

+

+

 

 

+

 

 

Управління  освіти,керівники закладів освіти

 

Забезпечити:     

 

 

 

 

100% охоплення дітей шкільного віку навчанням

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Реалізацію оновлених цілей і змісту освіти на основі компетентнісного підходу та особистісної орієнтації з урахуванням кращого досвіду та принципів сталого розвитку

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Оволодіння педагогічними працівниками новітніми інтерактивними, індивідуалізованими, командними та проектними навчальними технологіями

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Перехід від адміністративно-розпорядчого управління закладами освіти до системи освітнього менеджменту.

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Організувати:

 

 

 

 

Наскрізний процес навчання та виховання, який     формує стійку систему цінностей, компетенцій, мотивів до отримання та використання набутих знань        

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Сучасний ефективний психолого-педагогічний   та науково-методичний супровід освітнього процесу

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Застосування інформаційно-комунікаційних технологій в освітньому процесі та управлінні закладами освіти.

 

 

Запровадити:

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Розробку та реалізацію різноманітних освітніх моделей у закладах освіти Тетіївської  ОТГ

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Системний моніторинг в освіті з метою отримання вичерпної інформації про впровадження    Концепції «Нова українська школа»

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Сприяти:

Участі педагогів початкової школи в розробці й    рецензуванні, обговоренні нових програм і підручників на засадах діяльнісного та компетентнісного підходів до навчання; генеруванню інноваційних ідей, їх визначенню, відбору та впровадженню.

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Висвітлювати:

 

 

 

 

Реформування шкільної освіти та реалізацію Концепції  «Нова українська школа» у місцевих ЗМІ, на сайті управління  освіти та сайтах закладів освіти тощо

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Очікувані результати:

– підвищення якості освіти на інноваційній основі;

– розроблено й упроваджено системний моніторинг якості освіти Тетіївської ОТГ;

– максимальне застосування інформаційних технологій в управлінні закладами освіти;

– збалансована швидкісна система інформування громадськості про новини та досягнення освіти;

– трансформація освітнього сектора на інноваційне середовище, у якому учні отримують навички й уміння самостійно оволодівати знаннями протягом життя та застосовувати їх у практичній діяльності.

2.3. Обдаровані діти

Мета: підвищення якості роботи з обдарованими дітьми та молоддю шляхом удосконалення системи виявлення, підтримки та розвитку обдарованості, сприяння самореалізації й професійному самовизначенню відповідно до здібностей та інтересів; підвищення професійної компетентності вчителя, що працює з обдарованими дітьми та молоддю.

Шляхи реалізації

 

Термін виконання (роки)

Відповідальні виконавці

 

Оновити й удосконалити:

2018

2019

2020

 

систему психодіагностичних досліджень, спрямованих  на  пошук обдарованих  дітей та молоді відповідно до різних типів обдарованості (в тому числі систему ранньої поетапної діагностики);

+

+

 

 

+

 

 

Управління  освіти,керівники закладів освіти

 

бази електронних портфоліо педагогів, які опікуються питаннями обдарованості та підготовки учнів-призерів, переможців олімпіад, конкурсів, інтелектуальних змагань, обласних віртуальних заходів.

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Забезпечити участь дітей в:

 

 

 

 

 

обласній очно-дистанційній школі для обдарованих учнів;

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

літній школі для обдарованої молоді

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Забезпечити:

 

 

 

 

підвищення результативності участі обдарованих дітей і молоді у Всеукраїнських учнівських олімпіадах, турнірах, конкурсах;

на 2%

на 2%

на 2%

Управління  освіти,керівники закладів освіти

активне залучення обдарованої молоді до науково-дослідницької, інноваційної, творчої діяльності в гуртках, філіях Малої академії наук;  участі  у Всеукраїнському інтерактивному відкритому конкурсі МАН України «МАН-Юніор Ерудит»;

 

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

розроблення дієвого механізму стимулювання обдарованої молоді та їх наставників.

 

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Взяти участь:

 

 

 

 

в обласній науково-практичній конференції, обласних семінарах з обміну досвідом, педагогічному форумі  тощо.

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Очікувані результати:

– удосконалено систему виявлення, відбору, психолого-педагогічного супроводу, адресної підтримки обдарованої молоді;

– збільшено на 8% кількість призерів/переможців олімпіад, турнірів, конкурсів, інтелектуальних змагань;

– створено дієву систему формування «олімпійського резерву»  Тетіївської ОТГ та цілеспрямованої індивідуальної роботи з лідерами олімпіадного та турнірного руху як серед учнів, так і серед педагогів;

– створено бази електронних портфоліо педагогів, які опікуються питаннями обдарованості та підготовки учнів-призерів, переможців олімпіад, конкурсів, інтелектуальних змагань.

2.4. Освіта в інформаційному суспільстві

Мета: формування медіа- та інформаційної грамотності й культури учасників освітнього процесу; забезпечення рівного доступу дітей та дорослих будь-якого віку й стану здоров’я до якісної основної або додаткової освіти на дистанційній основі та можливості отримання відповідного документу про освіту державного зразка.

Шляхи реалізації

 

Термін виконання (роки)

Відповідальні виконавці

 

Створити :

2018

2019

2020

 

систему впровадження дистанційної освіти за напрямами:

- використання дистанційних форм у роботі з обдарованими учнями;

–   з   підготовки   до   предметних   олімпіад, турнірів, конкурсів тощо;

із       залученням       до       пошукової, інноваційної, дослідницької роботи у складі МАН;

– дистанційне навчання дітей з особливими освітніми потребами;

+

+

 

 

+

 

 

Управління  освіти,керівники закладів освіти

 

різні форми позашкільної освіти, включаючи форми  для  дітей  дошкільного  віку,   батьківської педагогіки, творчих студій для дітей і молоді, дитячі та молодіжні фестивалі, конкурси, проекти обласного й всеукраїнського рівнів — для сприяння розвиткові медіа-   та   інформаційної   культури   й   підтримки системи розвитку медіаінформаційної грамотності (за участю громадських об’єднань і медіавиробників).

+

+

 

 

+

 

 

Управління  освіти,керівники закладів освіти

 

Забезпечити:

 

 

 

 

 

підвищення рівня сформованості медіаімунітету особистості, готовності до протистояння агресивному медіасередовищу, усвідомленого вибору та критичного сприйняття різноманітних інформаційних джерел.

 

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Висвітлювати:

 

 

 

 

досвід роботи з упровадження медіаосвіти, дистанційних форм навчання в освітянській пресі, Інтернет-джерелах, інших засобах масової інформації

 

+

+

 

 

+

 

 

Управління  освіти,керівники закладів освіти

 

Очікувані результати:

– достатні організаційні, кадрові, інформаційні, матеріально-технічні умови для використання технологій дистанційного навчання, електронного та медійного навчального контенту в допрофільній та профільній підготовці учнів закладів загальної середньої освіти;

– професійна компетентність учителів достатня для використання сучасного навчального контенту (змісту) в освітньому процесі;

– медіа- та інформаційна грамотність учасників освітнього процесу, інтеграція медіаосвітніх компонентів у навчальні програми закладів загальної середньої освіти;

– сформований медіаімунітет особистості, готовність до протистояння агресивному медіасередовищу, усвідомлений вибір та критичне сприйняття різноманітних інформаційних джерел;

– розвинене регіональне партнерство у сфері надання освітніх послуг учням закладів загальної середньої освіти;

– професійна готовність учителя до медіатворчості для компетентного самовираження та реалізації його життєвих і професійних завдань, покращення якості міжособистісної та професійної комунікації, мережі стосунків і якості життя в значущих для особистості спільнотах

  1. Мовна освіта

Мета: поліпшення якості системи мовної освіти щодо формування багатомовної особистості, яка вільно володіє державною, рідною та іноземними мовами.

Шляхи реалізації

 

Термін виконання (роки)

Відповідальні виконавці

 

Створити :

2018

2019

2020

 

нову цілісну систему багатомовної освіти дітей та молоді Тетіївської  ОТГ

+

 

 

 

 

Управління  освіти,керівники закладів освіти

 

Активізувати:

 

 

 

 

національно-патріотичне виховання учнів засобами мовної освіти;

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

популяризацію вивчення іноземних мов;

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

сучасну систему моніторингу якості мовної освіти учнів

 

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Сприяти:

 

 

 

 

 

забезпеченню функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя (Місячник української писемності та мови; міський етап Міжнародного конкурсу знавців української мови імені П. Яцика; міський етап Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської творчості імені Т.Г. Шевченка)

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

поповненню бібліотечних фондів сучасною україномовною літературою, якісними перекладами українською мовою творів зарубіжних письменників

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Очікувані результати:

 

– якісна багатомовна освіта в закладах освіти Тетіївської  ОТГ;

– наявність у шкільних бібліотеках сучасної україномовної літератури, іншомовної літератури мовою оригіналу, якісних перекладів творів зарубіжних письменників українською мовою;

– удосконалення професійної майстерності вчителя-словесника -висококваліфікованого фахівця, що володіє системними знаннями, навичками і вміннями з лінгвістичних, літературознавчих, психологічних, педагогічних наук.

ІІІ. ЗДОРОВ’Я ТА БЕЗПЕКА

3.1. Здоров’я через освіту

«Здорова дитина —успішна особистість»

Мета: сприяння забезпеченню високого рівня освітніх послуг закладів освіти будь-якого типу та рівня без шкоди для здоров’я; створення безпечних та комфортних умов для всебічного розвитку особистості через розширення здоров’язбережувального простору.

Шляхи реалізації

 

Термін виконання (роки)

Відповідальні виконавці

 

 

2018

2019

2020

 

Відновити та поширити:   

 

 

 

 

придбання необхідного медичного обладнанням та спортивного інвентарю для закладів дошкільної, загальної середньої освіти

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

придбання спортивного обладнання, меблів, посуду для їдальні, ТЗН тощо.

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Створити:

 

 

 

 

ефективні моделі освітньої установи щодо здоров’язбереження і здоров’я, відновлення особистості дитини

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Забезпечити:

 

 

 

 

укомплектування закладів освіти медичним персоналом та приведення режиму роботи відповідно до часу перебування дітей у закладах освіти;

 

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

необхідні санітарно-гігієнічні норми в навчальних приміщеннях

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

якісну підготовку педагогів у забезпеченні високого рівня освітніх послуг без шкоди для здоров’я; психолого-соціального супроводу особистості дитини, яка опинилася в складних життєвих умовах   під час навчально-виховного процесу;

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Запровадити:

 

 

 

 

науково-методичний супровід діяльності педагогів, які здійснюють психолого-соціальну підтримку особистості дитини (яка опинилася в складних життєвих умовах) під час освітнього процесу;

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

комплекс заходів щодо попередження травмування та нещасних випадків під час освітнього процесу;

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

 

серію проектів з питань збереження психічного здоров’я дітей та створення психологічного комфорту в закладах освіти як для учнів  так і педколективу;

Сприяти:

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

 

створенню необхідних умов для організації здоров’язбережувального та здоров’яформувального освітнього процесу в закладах освіти; комфортності освітнього середовища;

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

 

Удосконалити:

 

 

 

 

систему моніторингових досліджень рівня фізичного здоров’я та фізичної підготовленості, психоемоційного благополуччя школярів та педагогів; підліткових залежностей; адаптації дітей до навчання у 1-му та 5-му класах;

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

 

Очікувані результати:

– активна свідома участь суб’єктів навчально-виховного процесу у практичних діях, пов’язаних зі здоров’язбереженням і здоров’яформуванням;

– стабілізація кількості шкільних захворювань, призупинення зростання показників щодо підліткових залежностей;

– підвищення загальної психологічної грамотності учасників навчально-виховного процесу та їх резільєнтності (життєстійкості) до стресових ситуацій;

– якісна підготовка педагогів з метою забезпечення на місцях постійного психолого-соціального супроводу особистості дитини, яка опинилася в складних життєвих умовах;

– активна свідома робота педагогів, які пройшли тренінгове навчання щодо відновлення психологічного стану здоров’я та створення системи психолого-педагогічного супроводу особистості в кризових життєвих ситуаціях на місцях.

3.2. Безпечне середовище

Мета: створення безпечного, комфортного середовища в навчальних закладах Тетіївської  ОТГ

Шляхи реалізації

 

Термін виконання (роки)

Відповідальні виконавці

 

 

2018

2019

2020

 

Підтримувати:

 

 

 

 

співпрацю   з   психологічною службою   системи   освіти,   з   місцевими   закладами охорони здоров’я.  

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Забезпечити:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

постійне  висвітлення  заходів   щодо   безпечного, комфортного     середовища    в     закладах загальної середньої освіти Тетіївської    ОТГ   через    запровадження   активних інформаційних стратегій    (соціальні мережі, Веб-сайт, блог тощо).

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

участь у конференціях, конкурсах, фестивалях за різними напрямами відповідно до вимог сучасності

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

науково-методичний супровід педагогів   опорних закладів освіти Тетіївської  ОТГ із  цивільного захисту, безпеки життєдіяльності (основ здоров’я) шляхом проведення  семінарів,  тренінгів,  круглих  столів, фестивалів спільно з представниками національної поліції, спеціалістами з цивільного захисту та медичними працівниками;

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Сприяти:

 

 

 

 

залученню батьків та громади до інформаційно-просвітницького забезпечення щодо безпечного, комфортного середовища всіх учасників освітнього процесу;

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

інформуванню педагогів закладів освіти Тетіївської  ОТГ про щорічне проведення Тижня безпеки життєдіяльності (у рамках якого проводиться день Цивільного Захисту).

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Очікувані результати:

– оптимізована діяльність закладів освіти Тетіївської  ОТГ із цивільного захисту, безпеки життєдіяльності;

– налагоджена система безперервного навчання педагогічних кадрів з питань здорового і безпечного способу життя, із цивільного захисту, безпеки життєдіяльності, підвищення рівня їх підготовки із цієї проблеми;

– створення безпечного, комфортного середовища в закладах освіти Тетіївської  ОТГ.

3.3. Освіта дітей з особливими освітніми потребами

Мета: розширення практики інклюзивного та інтегрованого навчання дітей з особливостями психофізичного розвитку в закладах дошкільної та загальної середньої освіти Тетіївської  ОТГ шляхом реалізації інноваційних моделей підготовки педагогічних кадрів та підвищення кваліфікації керівних педагогічних кадрів до роботи у форматі інклюзивної освіти.

Шляхи реалізації

 

Термін виконання (роки)

Відповідальні виконавці

 

Створити :

2018

2019

2020

 

створити інклюзивно-ресурсний центр

+

 

 

 

Забезпечити:

 

 

 

 

інклюзивне освітнє середовище для дітей з особливими освітніми потребами;

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

надання консультаційних послуг батькам дітей з особливими освітніми потребами, зокрема з інвалідністю, на базі закладів дошкільної і загальної середньої освіти;

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

висвітлення    відповідних     матеріалів     у періодичних виданнях, на сайті управління  освіти;

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

вивчення та узагальнення кращого досвіду педагогічних        колективів         закладів загальної середньої освіти, які реалізують ідеї інклюзивної освіти.

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Запровадити:

 

 

 

 

систему    моніторингу    стану    впровадження  інклюзивної   освіти    в    закладах освіти Тетіївської  ОТГ та навчальних досягнень учнів в умовах інклюзивного навчання, обсягу й якості наданих   освітніх  та   корекційно-реабілітаційних послуг;

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Взяти участь у:

 

 

 

 

конференціях, майстер-класах, навчальних семінарах, тренінгах, круглих столах, вебінарах, он-лайн-курсах,   та   інших   сучасних   ефективних формах навчально-методичної роботи з педагогами та керівниками закладів освіти Київської області, які впроваджують інклюзивне навчання

 

+

 

+

 

+

 

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Очікувані результати:

– розроблено ефективну модель інклюзивної освіти дітей з особливими освітніми потребами в Тетіївській  ОТГ;

– створено в освітньому просторі  Тетіївської міської ОТГ передумови для розуміння інклюзії як цінності демократичного суспільства, розвитку толерантного ставлення до дітей з особливими освітніми потребами з боку однолітків, педагогів, батьків, громадськості; попередження конфліктів, забезпечення повноцінної соціально-психологічної адаптації та самоактуалізації дітей в умовах навчального закладу;

– посилення співпраці та розвиток партнерських відносин закладу освіти з місцевими громадами й соціальними партнерами;

– дієво забезпечуються соціальні гарантії для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей з малозабезпечених сімей, дітей переселенців та дітей учасників АТО.

ІV. ВИХОВАННЯ НА ЦІННОСТЯХ СТАЛОГО РОЗВИТКУ

4.1. Позашкілля

Мета: створення умов для всебічного гармонійного розвитку дитини засобами позашкільної освіти.

Шляхи реалізації

 

Термін виконання (роки)

Відповідальні виконавці

 

Забезпечити:

2018

2019

2020

 

-функціонування позашкільних закладів освіти  відповідно до нормативно-правових актів з питань позашкільної освіти

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Створити:

 

 

 

 

методичну комісію педагогів позашкільних закладів освіти за напрямами роботи;

+

 

 

Управління  освіти,керівники закладів освіти

науково-методичний супровід діяльності організаторів виховної роботи зі створення виховного середовища та виховного простору;

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

єдине «програмне поле» та варіативність навчальних програм у закладах позашкільної освіти з огляду на сучасні тенденції в межах області

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

умови для поліпшення якості проведення змагань і спортивних свят усіх рівнів;

+

 

 

Управління  освіти,керівники закладів освіти

умови для збільшення варіативності напрямів роботи та збільшення кількості гуртків краєзнавчого, технічного, інформаційного напряму.

 

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Запровадити:

 

 

 

 

Систематичний моніторинг потреб дітей і молоді у додатковій освіті з метою надання та наближення послуг до потреб дітей;

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Систематичний моніторинг потреб дітей і молоді у додатковій освіті з метою надання та наближення послуг до потреб дітей;

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Співпрацю з вищими навчальними закладами та закладами профтехосвіти;

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Взяти участь у:

 

 

 

 

семінарах, тренінгах, обласних школах новаторства для педагогічних працівників позашкільних закладів освіти усіх рівнів

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

курсах підвищення кваліфікації керівних і педагогічних кадрів позашкільних закладів освіти;

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

конкурсах фахової майстерності педагогів позашкільних закладів освіти

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

заходах з екологічної освіти на принципах сталого розвитку

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Очікувані результати:

– функціонування системи інформаційного супроводу діяльності позашкільних закладів освіти;

– задоволення потреб учнівської молоді в додатковій освіті, держави та суспільства — у висококваліфікованих фахівцях;

– поширення освітніх послуг;

– зростання іміджу позашкільних закладів освіти;

– підвищення рівня професійної компетентності педагогів позашкільних закладів освіти.

4.2. Учнівське самоврядування

Мета: забезпечення розвитку й модернізації системи учнівського самоврядування в розрізі сучасних вимог.

Шляхи реалізації

 

Термін виконання (роки)

Відповідальні виконавці

 

Створити :

2018

2019

2020

 

умови для набуття учнями навичок парламентаризму, умінь відстоювати власну позицію демократичними засобами через залучення їх до участі в тренінгах та освітніх проектах;

+

+

 

+

 

Управління  освіти,керівники закладів освіти

 

систему учнівських клубів за інтересами, що ґрунтуються на концепції сталого розвитку.

+

+

 

+

 

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Сприяти:           

 

 

 

 

співпраці органів учнівського самоврядування закладів освіти з молодіжною  радою старшокласників  Тетіївської міської ради

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Забезпечувати участь ради старшокласників  Тетіївської міської ради в засіданнях обласної ради старшокласників. Взяти участь у:

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

семінарах, тренінгах, майстер-класах для педагогічних працівників і координаторів з питань організації та супроводу діяльності органів учнівського самоврядування;         

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

конкурсах серед педагогічних працівників на кращу модель учнівського самоврядування закладу освіти;

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

засіданнях та зльотах органів учнівського самоврядування на всіх рівнях (заклад освіти — територіальна громада — область);   

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Туристичні походи учнівської молоді для вивчення природи, історії та культури рідного краю

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

 

Очікувані результати:

– чинна система органів учнівського самоврядування   Тетіївської ОТГ в умовах децентралізації;

– реалізація спільних проектів і заходів учнівського самоврядування з батьківською громадою та громадськими організаціями;

– спосіб життя учнівської молоді, що відповідає принципам сталого розвитку.

4.3. Освіта та духовний розвиток особистості

Мета: формування у дітей та молоді свідомо-відповідального ставлення до життя шляхом виховання на загальнолюдських морально-етичних цінностях, відродження та поширення духовної спадщини українського народу.

Шляхи реалізації

 

Термін виконання (роки)

Відповідальні виконавці

 

 

2018

2019

2020

 

Організувати освітній процес в закладах освіти на засадах духовності, традиційних цінностей українського народу

+

+

 

+

 

Управління  освіти,керівники закладів освіти

 

Упроваджувати навчальні дисципліни духовно-морального спрямування як основу формування особистості та підґрунтя для національно-патріотичного виховання

+

+

 

+

 

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Формувати духовно-моральний простір через організацію роботи гуртків, літніх мовних  таборів, проведення позаурочних і позашкільних масових заходів духовно-морального спрямування

+

+

 

+

 

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Залучати дітей і молодь до участі в благодійних акціях, волонтерській діяльності з метою набуття власного досвіду творення добра

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Поповнити шкільні бібліотеки літературою, періодичними виданнями духовно-морального спрямування

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Взяти участь у роботі обласної творчої групи з розробки та вдосконалення навчально-методичного забезпечення викладання курсів духовно-морального спрямування

+

 

 

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Проводити роботу з пропагування серед батьківської та педагогічної спільноти загальнолюдських морально-етичних цінностей, духовної спадщини українського народу

+

+

+

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Очікувані результати:

– сформованість ціннісних орієнтацій у дітей та молоді, що базуються на гідності, чесності, справедливості, турботі, повазі до життя, до себе та інших людей;

– розвиток уміння працювати з іншими, попереджати і розв’язувати конфлікти, досягати компромісів, що входить до складу соціальної компетентності особистості;

– збільшення кількості дітей і молоді, які відвідують уроки та позакласні заходи з предметів духовно-морального спрямування;

– обмеження проявів «кризового менталітету», аморальності та злочинності;

– зростання зацікавленості педагогічної та батьківської спільноти у вихованні дітей на засадах духовності, традиційних цінностей українського народу.

4.4. Єдиний простір: освітня взаємодія регіонів

Мета: розвиток партнерської взаємодії шкіл  Тетіївської   ОТГ  Київської області зі школами України, обмін досвідом в режимі он-лайн, на Інтернет-платформах через прямі партнерські контакти та комунікації, участь у спільних освітніх проектах.

Шляхи реалізації

 

Термін виконання (роки)

Відповідальні виконавці

 

2018

2019

2020

 

Пошук партнерів для створення єдиного освітнього простору та залучення до участі в спільних проектах

+

+

 

+

 

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Побудувати стійкі комунікації та обмін досвідом між опорними школами різних регіонів України щодо децентралізації

+

+

 

+

 

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Брати участь у спільних міжнародних програмах розвитку освіти

+

+

 

+

 

Управління  освіти,керівники закладів освіти

Очікувані результати:

– встановлені партнерські зв’язки;

– створена система обміну досвідом;

– налагоджені дружні відносини між школярами різних регіонів України;– спільна участь закладів дошкільної і загальної середньої освіти  Тетіївської  ОТГ  Київської  області з навчальними закладами інших регіонів у міжнародних проектах.

Секретар ради                                                  С.М.Денисюк

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ДВАНАДЦЯТА  СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

 

ПРОЕКТ  РІШЕННЯ

 

    м Тетіїв

Про затвердження Порядку функціонування

та утримання кладовищ міста Тетієва та

старостинських округів Тетіївської міської ради

        Заслухавши та обговоривши  поданий виконавчим комітетом  Тетіївської міської ради Порядок функціонування та утримання    кладовищ міста Тетієва та  старостинських округів Тетіївської міської ради , відповідно до Закону України «Про поховання та похоронну справу» ( ст. 8 ч. 6, ст.. 23), керуючись Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», пп.2  п.а  ст. 28 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні»,   відповідно до ст. 33 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні,"  міська рада

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Порядок функціонування та утримання кладовищ міста Тетієва та старостинських округів Тетіївської міської ради (додається).

2. Повноваження по утриманню в належному стані  кладовищ в місті Тетієві покласти на КП «Житлокомунсервіс» в старостинських округах на КП «Дібрівка-Обрій».

3. КП «Житлокомунсервіс» та КП «Дібрівка-Обрій» надати свої пропозиції щодо надання платних послуг  на кладовищах міста та сіл  ОТГ.

4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну депутатську комісію міської ради  з питань торгівлі, житлово - комунального господарства, побутового обслуговування, громадського харчування та управління комунальною власністю.

 

Міський голова                                               Р.Майструк

 

        27.09.2018р.

        №    - 12-VII

 
                     Додаток 
                                                          до рішення 12 сесії міської ради 7 скликання
                                                         Тетіївської міської ради  від 25.10 2018 р.
                                                          № 

 

 ПОРЯДОК

функціонування та утримання кладовищ

м. ТетІЄва та старостинських округів ОТГ

 

 Порядок розроблено з метою реалізації положень Закону України «Про поховання та похоронну справу» та відповідно до Порядку утримання кладовищ та інших місць поховань, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України № 193 від 19.11.2003 р.

  1. Вимоги до розміщення та облаштування кладовищ 1.1. Для  розміщення кладовищ,  здійснення поховань, надання ритуальних та похоронних послуг, комунальним підприємством «Житлокомунсервіс» в м. Тетієві та  в.о. старостами в старостинських округах надаються земельні ділянки у постійне користування відповідно до вимог земельного законодавства та гігієнічних вимог щодо облаштування і утримання кладовищ у населених пунктах України (ДсанПІН 2.2.2.028.99).
    1. 2. Місця поховань (кладовища) повинні мати сплановану і впорядковану територію, упорядковані під'їзні шляхи, бути забезпеченими транспортним зв'язком з населеним пунктом.
    2. 3. Функціонування кладовищ м. Тетієва  забезпечує комунальне підприємство «Житлокомунсервіс»,  в старостинських округах ОТГ в.о.старост.
    3. 4. Територія кладовищ повинна бути обов'язково огороджена, поділена на ділянки-сектори, що відокремлюються поміж собою дорогами шириною 3,5м з розрахунку одностороннього руху. Місця для роз'їзду автотранспорту повинні розташовуватися на перехресті доріг і мати радіус повороту. Проїжджа частина центральної дороги повинна бути шириною від 6,5м до 9м.

Сектори території місць поховань поділяються на ряди та місця, відстань між рядами повинна бути один метр, між ділянками поховань в ряду - 0,5м.

Сектори можуть мати розміри 30x30, 30x40, 40x40, 40x50 метрів з розташуванням від 200 до 500 могил для забезпечення перенесення труни на руках від катафалка до місця поховання.

Згідно   зі   схемою   планування   кладовища   визначається   нумерація секторів, яка наноситься на показник у кутку сектора поблизу дороги.

  1. 5. Кладовище облаштоване:
  • господарським двором, на якому розташовані допоміжні будівлі, ритуальні майданчики;
  • водопостачанням    для    поливання    зелених    насаджень,    водою,    яка передбачена для технічних потреб відвідувачів та персоналу;
  • освітленням: біля входу, на головних алеях, доріжках, що поділяють кладовища на окремі сектори;
  • спеціальними місцями для розміщення контейнерів зі сміттям, тощо; туалетами з водонепроникним вигребом, до якого забезпечено вільний під'їзд асенізаційного транспорту.

На території місць поховань не можуть бути розміщені об'єкти іншої, крім комунальної форми власності, за винятком намогильної споруди, склепу та колумбарної ніші, які є власністю особи, що придбала їх за власні кошти.

  1. 6. Території місць поховань підлягають озелененню з найбільшим збереженням існуючих насаджень.

2. Вимоги щодо експлуатації кладовищ, реєстрації поховань та перепоховань,  обліку намогильних споруд на місці поховань

  1. 1.На вході до кладовища на спеціальному щиті вивішуються для населення основні положення Закону України «Про поховання та похоронну справу», інші нормативно-правові акти та режим роботи кладовища. Установлюється щит із зображенням схематичного плану кладовища, із зазначенням секторів з номерами, місць почесного поховання, напрямку головної алеї та основних доріг, розташування будівельних споруд, допоміжних будівель, громадського туалету тощо.
  2. 2.Поховання померлих, чи їх праху після кремації здійснюється лише на підставі свідоцтва про смерть та оформленого в установленому порядку договору-замовлення на організацію та проведення поховання (далі договір-замовлення). 

Доставка труни з тілом померлого на кладовищах міста Тетієва  та старостинських округів ОТГ здійснюється спеціальним автотранспортом з дотриманням вимог санітарно-епідеміологічного законодавства.

Оформлення договору-замовлення та здійснення поховання проводиться відповідно до необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003р. №193 та зареєстрованого Міністерством юстиції України 08.09.2004р. за №1112/9711.

  1. 3. За зверненням Виконавця волевиявлення чи особи, яка взяла на себе зобов'язання поховати померлого, на території кладовища безоплатно виділяється місце для поховання померлого.

На бажання Виконавця волевиявлення чи особи, яка взяла на себе зобов'язання   поховати   померлого,   для   поховання   двох  чи   більше померлих безоплатно виділяється місце для родинного поховання. Виконання волевиявлення померлого на поховання його тіла (останків) або праху на вказаному місці поховання, поряд з раніше померлими гарантується за наявності на вказаному місці поховання вільної ділянки землі   або   могили  раніше   померлого   близького   родича.   У   інших випадках    можливість    виконання    волевиявлення    померлого    про поховання його тіла на вказаному ним місці поховання визначається з урахуванням заслуг померлого перед суспільством і державою.

  1. 4.Кожне поховання померлого здійснюється в окремій могилі.
  2. 5.Довжина могили для дорослого повинна бути не менш двох метрів, ширина – 1м, глибина не менш 1,5м. від поверхні землі до кришки труни, з урахуванням місцевих ґрунтових кліматичних умов. У разі поховання померлих дітей розміри могили можуть бути відповідно зменшені.

Відстань від дна могили до рівня стояння ґрунтових вод повинна бути не менш 0,5м, висота намогильного гробка – 0,5м. У разі поховання тіла померлого в сидячому положенні, товщина ґрунту над тілом померлого від поверхні землі має бути не меншою за 1 метр.

  1. 6. Поховання урн з прахом здійснюється в спеціально побудованих колумбаріях чи пристосованих для цього огороджувальних стінах кладовищ, конструкція яких повинна передбачати не більш трьох рядів ніш по вертикалі та забезпечувати вільний доступ до них.

Для поховання урни з прахом у землю виділяється місце розміром 0,8м х 0,8м, де можливе розташування декількох урн, виходячи з розрахунку встановлення їх по вертикалі. Глибина поховання не нормується.

На території кладовищ допускається улаштування, в межах місця поховання, відведеного у встановленому порядку, сімейних склепів. Виділення ділянок під будівництво, архітектурно-планувальні рішення та умови поховання в кожному конкретному випадку узгоджується з місцевими закладами санепідемслужби. Поховання померлих у сімейних склепах повинно здійснюватись у металевих, герметично запаяних трунах.

  1. 7.Під кожну могилу надається ділянка таких розмірів:

Назва поховання

Розмір земельної ділянки

Розмір могили

 

 

Площа, кв.м

Довжина, м

Ширина, м

Довжина, м

Ширина, м

Родинне

6,6

2,2

3,0

2,0

1,0

Подвійне

4,8

2,2

2,2

2,0

1,0

Одинарне

3,3

2,2

1,5

2,2

1,0

Урна з прахом

0,64

0,8

0,8

0,8

0,8

Примітка: у разі поховання померлого в нестандартній труні виконується могила залежно від довжини труни.

  1. 8. Рішенням виконавчого комітету Тетіївської міської ради у місцях поховань відведені сектори для почесних поховань. Рішення про почесне поховання приймається в кожному конкретному випадку.
  2. 9. Для поховання померлих одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян від поховання яких відмовилися рідні, невпізнаних трупів надається земельна ділянка під одинарне поховання.
  3. 10. Кожне поховання та перепоховання реєструється в спеціальній Книзі реєстрації поховань та перепоховань померлих громадян (далі - Книга реєстрації), форма якої затверджена Наказом Держжитлокомунгоспу України № 193 від 19.11.2003 р.

     Книга реєстрації поховань та перепоховань знаходиться в м. Тетієві в директорів кладовищ,  в старостинських округах  в в.о. старост.

Запис до Книги реєстрації здійснюється за роками, у цілому по кладовищу чи, де це необхідно, окремо за кожним сектором. Усі графи Книги реєстрації обов'язково заповнюються чорним або фіолетовим чорнилом. Виправлення написаного в Книзі реєстрації не допускається. Книга реєстрації має бути прошнурованою, пронумерованою та скріпленою печаткою. Книга реєстрації зберігається на кладовищі постійно, в разі ліквідації кладовища, передається на зберігання до міського архіву.

Після здійснення поховання Виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов'язалася поховати померлого, як користувачу місця поховання видається відповідне свідоцтво про поховання, яке дає право на встановлення намогильної споруди в межах могили, вирішення питання про проведення під поховання, облаштування місця поховання, здійснення інших дій, які не суперечать чинному законодавству.

2.11. Перепоховання останків померлих допускається у виняткових випадках при наявності обґрунтованої причини. Для прийняття рішення щодо здійснення перепоховання останків померлого користувач місця поховання подає до КП «Житлокомунсервіс» та в.о. старостам в старостинських округах такі документи:

  • заяву користувача з обґрунтованими причинами перепоховання;
  • висновок місцевого закладу санепідемслужби про можливість ексгумації;
  • лікарське свідоцтво про смерть;
  • дозвіл виконавчого  комітету Тетіївської міської ради  на  поховання  останків  на іншому кладовищі.

За результатами розгляду поданих документів КП «Житлокомунсервіс» виноситься рішення про перепоховання останків померлого на інше місце поховання чи, у разі відсутності підстав, надається користувачу обґрунтована письмова відмова.

КП «Житлокомунсервіс» та в.о. старости забезпечують   оформлення   договору-замовлення   на перепоховання та призначає термін його проведення.

Ексгумація здійснюється як правило у зимовий період, через рік після поховання в піщаних ґрунтах і через три роки – при похованні у зволожених ґрунтах важкого механічного складу та глиняних ґрунтах. Ексгумація проводиться в присутності медичного працівника, участь якого при проведенні перепоховання забезпечує користувач. Винятком з правил є перепоховання урни з прахом, а також ексгумація трупа, яка здійснюється згідно із статтею 192 Кримінально-процесуального кодексу України.

Після ексгумації могила повинна бути засипана, поверхня ґрунту розрівняна та засіяна травою. Роботи по облаштуванню могили після ексгумації виконуються на підставі договору-замовлення з користувачем.

Про виймання останків із могили робиться запис у Книзі реєстрації, а при похованні в іншому місці робиться новий запис до Книги реєстрації.

2.12 На могилах (місцях родинного поховання) у межах наданої земельної ділянки, можуть установлюватися намогильні споруди та елементи благоустрою могили.

Для установлення намогильної споруди користувач місця поховання подає  в м. Тетієві до КП «Житлокомунсервіс», в старостинських округах в.о.старостам такі документи:

  • оригінал свідоцтва про смерть похованого;
  • свідоцтво про поховання;
  • документи, що підтверджують придбання намогильної споруди, її ціну та дату реалізації;
  • реквізити виконавця намогильної споруди, гарантійний талон.

Після виконання робіт з облаштування могили користувач зобов'язаний забезпечити прибирання біля могили та винесення сміття до спеціально відведених місць на кладовищі. Установлені намогильні споруди реєструються КП «Житлокомунсервіс» та в.о.старости в Книзі обліку намогильних споруд (далі – Книга обліку).

Термін зберігання Книги обліку намогильних споруд постійний. Записи    до Книги обліку проводяться по мірі встановлення. Заповнюється Книга обліку в одному примірнику.

Усі намогильні споруди, що встановлюються на могилі, повинні відповідати стандартам та технологіям.

3. Утримання місць поховань

3.1. КП «Житлокомунсервіс»  та КП  «Дібрівка-Обрій  забезпечують:

  • на підставі договору-замовлення безперешкодний проїзд на території кладовища транспорту, який організовує та здійснює поховання померлого;
  • постійне прибирання алей, проїздів, доріжок та систематичне вивезення сміття;
  • справність водопроводу, дотримання чистоти та порядку в місцях загального користування;
  • проведення поточного та капітального ремонтів зовнішньої огорожі, будівель і споруд, замощення алей, доріг, доріжок та інших елементів благоустрою;
  • покіс трав;
  • охорону території кладовища, за рахунок коштів місцевого бюджету здійснює спецслужба, яка має дозвіл на охорону об'єктів.

3.2. На території кладовища забороняється:

  • порушувати тишу і порядок;
  • кататися на санках, ковзанах і лижах;
  • проводити обрізування, посадку та пересадку дерев без погодження з адміністрацією кладовища;
  • вигулювати та випасати тварин;
  • накопичення сміття не на визначеному для цього міста збирання;
  • встановлення  столів  і  лав  не  в  місцях  виділеної ділянки  для поховання.

3.3. Утримання  кладовищ,   військових  братських  та  одиночних  могил, земельних ділянок для почесних поховань, братських могил, а також могил померлих одиноких громадян, померлих осіб без певного місця проживання, померлих, від поховання яких відмовилися рідні, місць поховань знайдених невпізнаних трупів забезпечується  підприємствами, визначеними виконавчим комітетом Тетіївської міської ради, за рахунок коштів міського бюджету.

   Утримання місць поховань, що перебувають на державному обліку як об'єкти культурної спадщини, забезпечується спеціалізованим підприємством, визначеним виконавчим комітетом Тетіївської міської ради, із залученням органів охорони культурної спадщини відповідно до їх повноважень.

Утримання в належному естетичному та санітарному стані могил, місць    родинного поховання, намогильних споруд і склепів здійснюється відповідно їх користувачами (власниками) за рахунок власних коштів.

 3.4. Озеленення проводиться комунальними підприємствами «Житлокомунсервіс» та «Дібрівка-Обрій» навколо території кладовищ, всередині секторів поховання, в місцях, які не пов'язані з наступним порушенням ґрунтів, створюються зелені групи.

   Озеленення на ділянках могил здійснюється користувачами могил з погодженням адміністрації кладовищ та в.о. старост для уникнення глибокого порушення ґрунтового покриву та намогильних споруд. Після отримання погодження до КП «Житлокомунсервіс»  та КП «Дібрівка-Обрій» подається відповідна заява.

  3.5. У  разі  осквернення  могил,  місць  родинного  поховання,  навколишнього  руйнування  чи  викрадення  намогильних  споруд  та  склепів в місті Тетієві   директори кладовищ , в старостинських округах в.о. старост   повідомляють  правоохоронні  органи.

3.6.   У  разі  природного  руйнування  намогильних  споруд, гарантійний  термін  яких  скінчився,  їх  відновлення  здійснюється  за  рахунок  користувача.

3.7.    Відшкодування  власникам  матеріальних  збитків  здійснюється       у  разі   крадіжок,  осквернення  чи  пошкодження  намогильної  споруди               тільки  якщо  вона  зареєстрована  в  установленому  порядку.

 

Секретар ради                                         С.М.Денисюк

 

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ДВАНАДЦЯТА  СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

ПРОЕКТ   РІШЕННЯ

 

    м Тетіїв

Про внесення змін до положення про

відділ культури, релігії, молоді та спорту

виконавчого комітету Тетіївської міської ради

 

   Керуючись ст. 25, 26, 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  відповідно до листа мінсоцполітики від 08.11.2013р. № 1006/13/155-13, довідника типових професійно-кваліфікаційних посад державних службовців або довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, міська рада     

В И Р І Ш И Л А:

1. Внести зміни до пунктів 3.2,3.3, 3.4 розділу 3 «Організація роботи відділу» Положення про відділ культури, релігії, молоді та спорту виконавчого комітету Тетіївської міської ради,  затвердженого рішенням першої сесії міської ради від 30.01.2018 р. № 38-01-VII,  виключивши слова «головний бухгалтер».

2.  Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську  комісію з питань соціального захисту, охорони здоров"я, освіти, культури,  молоді і спорту.

 

Міський голова                                              Р.В. Майструк

 

          25.10.2018р.

          №      - 12-VII

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ДВАНАДЦЯТА  СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

ПРОЕКТ  РІШЕННЯ

 

    м Тетіїв

Про надання дозволу на приватизацію

житлового будинку в с. Дзвеняче

Керуючись ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»,  п.30 ст. 26, п. 2 ст. 30 Закону України  «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада     

В И Р І Ш И Л А:

1. Надати дозвіл гр.  Петровій Галині  Іванівні на приватизацію житлового будинку за адресою: село Дзвеняче, вул. Вишнева, 10.

2. Надати дозвіл гр.  Уманець Наталії  Казимирівні на приватизацію житлового будинку за адресою: село Дзвеняче, вул. Вишнева, 3.

3.  Органу приватизації при виконавчому комітеті Тетіївської міської ради оформити свідоцтво на право власності на житлові будинки , вказані в п. 1,2  даного рішення.

4. Громадянам Петровій Г.І. та Уманець Н.К. зареєструвати свідоцтво на право власності на вищевказані житлові будинки.

5.  Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань торгівлі, житлово-комунального господарства, побутового  обслуговування, громадського харчування, управління комунальною власністю, благоустрою, транспорту, зв"язку.

Міський голова                                              Р.В. Майструк

       

          25.10.2018р.

          №      - 12-VII

УКРАЇНА

ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ТЕТІЇВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ДВАНАДЦЯТА  СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ

ПРОЕКТ РІШЕННЯ

 

    м Тетіїв

Про підтримку звернення депутатів Тетіївської

міської  ради щодо необхідності реагування на

ситуацію, що склалася на ринку електричної енергії

   Відповідно до ст. 43, 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 13, 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», Регламенту Тетіївської районної ради VII скликання, враховуючи висновки та рекомендації постійної комісії Тетіївської міської ради з питань регламенту,  Тетіївська міська  рада                  

В И Р І Ш И Л А :

1. Підтримати наступні звернення депутатів Тетіївської міської ради VII  скликання, що додаються:

1.1 Звернення до Президента України щодо необхідності реагування на ситуацію, що склалася на ринку електричної енергії, що додається.

1.2 Звернення до Прем’єр міністра України щодо необхідності реагування на ситуацію, що склалася на ринку електричної енергії, що додається.

1.3 Звернення до Голови Верховної Ради України щодо необхідності реагування на ситуацію, що склалася на ринку електричної енергії, що додається.

1.4 Звернення до Генеральної прокуратури України щодо необхідності реагування на ситуацію, що склалася на ринку електричної енергії.

2. Направити звернення за належністю для відповідного розгляду.

3. Опублікувати дане рішення на офіційному веб-сайті __________ ради. 

4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань торгівлі, житлово-комунального господарства, побутового обслуговування, громадського харчування, управління комунальною власністю, благоустрою, транспорту, зв"язку.

 

Міський голова                                              Р.В. Майструк

      

          25.10.2018р.

          №    - 12-VII

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація